Penkių parlamentarų grupė dar 2011-aisiais registravo Švietimo įstatymo pataisą, kurioje įrašyta, kad mokykla privalo užtikrinti ne tik atvirumą vietos bendruomenei, geros kokybės švietimą ir t.t., bet ir mokinių saugumą bei sveikatą.
„Mokinių saugumui užtikrinti ir sveikatos rizikos veiksnių prevencijai mokyklos teritorija aptveriama, apželdinama, valoma, saugoma“, - dėstoma projekte. 2012-aisiais tuometinė Vyriausybė išbrokavo šį siūlymą kaip perteklinį. Tačiau Seimo valdyba nusprendė atsiklausti ir dabartinės Vyriausybės nuomonės. O šiai Švietimo ir mokslo ministerija taip pat pataria projektą ignoruoti.
„Aiškinamajame rašte nepakankamai atskleista, kaip mokyklos teritorijos aptvėrimas išspręs mokinių savižudybių, patyčių, smurto, alkoholio, tabako ir narkotinių medžiagų vartojimo problemas. Minėtos problemos švietimo sistemoje sprendžiamos per ugdymo turinį - įtrauktos įvairaus pobūdžio prevencinės programos, skirtos tam, kad mokiniai įgytų įvairiapusės saugos kompetencijos pagrindus, pasirengtų saugiau elgtis įvairioje aplinkoje. Taip pat mokyklos įgyvendina valstybės finansuojamas tikslines smurto, patyčių, narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ir kitas programas“, - kontrargumentuoja ministerija.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad vienos mokyklos aptvėrimas kainuotų apie 80 tūkst. litų. Turint omenyje, kad mokyklų yra 1200, reikėtų apie 96 mln. litų. Tikslus skaičius nežinomas, nes nėra duomenų, kiek mokyklų jau yra apsitvėrusios. Be to, ne visais atvejais aptvėrimas būtų įmanomas ir dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, mokykla yra kultūros paveldo teritorijoje, dalijasi teritorija su kita įstaiga, pastatas ribojasi su gatve, šaligatviu ar kita viešąja erdve.
A.Matului tokie argumentai neatrodo įtikinantys. Be to, politiką piktina, kad svarbus, jo nuomone, projektas tiek metų vilkinamas.
„Tai rodo blogą Vyriausybės darbą. Vyriausybė į savo programą įsirašė, kad nustatys mokyklų teritorijas, aptvers jas, saugos. O dabar nieko nedaro. Ankstesnė Vyriausybė irgi projektui nepritarė, tačiau bent jau šito punkto į savo programą nebuvo įrašiusi. Didelė problema yra ta, kad Lietuva vadinama parlamentine valstybe, tačiau vyriausybės, vilkindamos vienus ar kitus sprendimus, trukdo Seimui. Aš ne vienoje valstybėje mačiau, kad mokyklų teritorijos nustatytos, jos aptvertos. Didžiausias narkotikų platintojų taikinys yra paaugliai. Aptvėrimas tikrai padėtų kiek sumažinti šią problemą, kaip ir kitas - smurtą, rūkymą ir t.t. O kai sako, kad aptvėrimas daug kainuoja... Žmonių likimai pinigais negali būti matuojami. Prancūzijoje į mokyklą pašaliniam galima patekti su leidimu, iš mokyklos teritorijos vaikai irgi gali išeiti tik su leidimu. Tokiu atveju apsaugoma nuo svetimų žmonių, galima kontroliuoti ne tik narkotikų platinimą, rūkymą, bet ir patyčių problemą, nes patyčios dažniausiai būna ten, kur mokytojai nemato - kur nors už mokyklos teritorijos, už kampo“, - dėstė A.Matulas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą