Ministrė: įgyvendinti streikuojančių mokytojų reikalavimų nėra jokių prošvaisčių

Ministrė: įgyvendinti streikuojančių mokytojų reikalavimų nėra jokių prošvaisčių

Nors kitais metais planuojama kelti mokytojų ir ikimokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimus, įgyvendinti streikuojančių švietimo atstovų reikalavimų nėra jokių prošvaisčių. Tai Seime žurnalistams sakė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, komentuodama antradienį švietimo darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos surengtą įspėjamąjį streiką.

Ministrė teigiamai vertina pedagogų reikalavimus dėl algų kėlimo, bet, jos teigimu, atkurti jas į ikikrizinį lygį neįmanoma.

"Teigiamai vertinu reikalavimus, jie kovoja dėl to, kas jiems priklauso, kai kurioms grupėms buvo atstatyta, kai kurioms atstatoma, o mokytojams nuo 2009 metų atlyginimai nebuvo didinami. Aš manau, kad tai yra teisėtas jų lūkestis ir teisėti reikalavimai tik tai, kad šiandien nepavyko susitarti, kad 100 proc. galėtumėm jų reikalavimus įgyvendinti, net 50 proc. neišeina (...). Ikikrizinio lygio atlyginimai nepasieks", - sakė ministrė A. Pitrėnienė, apgailestaudama dėl lėšų stokos.

Anot ministrės, antradienio ryto duomenimis, streikuojančių savivaldybių yra 49, 11 nestreikuojama, streikas vyksta 13 proc. įstaigų, tai yra 300 iš 2300 šalies darželių ir mokyklų.

Ministrės teigimu, streikuoja 44 ikimokyklinio ugdymo įstaigos iš 733, tai yra 6 proc., bendrojo ugdymo mokyklų streikuoja 198, arba 16,6 proc.

Paklausta, koks yra vidutinis mokytojų atlyginimas, ministrė A. Pitrėnienė nesiryžo vienareikšmiškai atsakyti, nes "tai yra sudėtinga". Jos duomenimis, mokytojas - metodininkas, turintis 25 pamokas, gauna per 800 eurų į rankas.

"Mes pasižiūrėjome pjūvį, kokių mokytojų tarp streikuojančių yra daugiausia, su kokiu pamoku krūviu. Iš tikrųjų didžioji dalis yra 18-24 valandos, tai nėra pats mažiausias pamokų skaičius. Mes turime labai daug mokytojų, kurie turi 9, 10, 8 pamokas, kur tikrai praktiškai minimalus ir uždarbis. (...) Paskutiniais mano duomenimis, 25 pamokas turintis mokytojas - metodininkas, tas viduriukas, toks prie aukštesnės kategorijos, tai į rankas gauna per 800 eurų", - sakė A. Pitrėnienė.

Jos teigimu, mokytojai dalinasi pamokomis geranoriškai. "Jie sako, kad dirbsime nepilnu krūviu, bet liksime visi, tai draugiškas kolegiškas požiūris, bet tai labai sunku, nes tada abu gauna mažus atlyginimus", - sakė A. Pitrėnienė.

Jos teigimu, mažėjantis mokinių skaičius katastrofiškai kerta per atlyginimus, nes sumažėja vaikų, sumažėja klasių, daug mokytojų yra pensinio amžiaus.

"Mes turime apie 3 tūkstančius 500 mokytojų, kurie yra senjorų amžiaus, per 50-60 metų (...), iš jų apie 700 mokytojų, kurių amžius yra per 65 metus. Jie ginami įstatymo, kaip ir bet kuris kitas darbuotojas, jis turi teisę dirbti, jeigu nori. (...) Problemų turime nemažai, bet manau, kad mes jas spręsime", - žurnalistams sakė A. Pitrėnienė.

Kaip ELTA jau skelbė, švietimo bendruomenė reikalauja iki 2017 m. atkurti prieškrizinį mokinio krepšelio dydį, nuosekliai didinti mokytojų atlyginimus, kitąmet skirti dvigubai daugiau lėšų išeitinėms kompensacijoms į pensiją išeinantiems mokytojams, taip pat susieti švietimui skiriamą biudžeto dalį su šalies bendruoju vidaus produktu (BVP). Manifeste taip pat įtvirtinta nuostata, kad iki 2022 m. švietimo ir mokslo finansavimui turėtų būti skirta ne mažiau kaip 6 proc. nuo šalies BVP.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder