Kalbos apie kosmosą ir IELTS egzaminas padėjo įgyvendinti karjeros svajonę

Kalbos apie kosmosą ir IELTS egzaminas padėjo įgyvendinti karjeros svajonę

Apie studijas užsienyje dažnas jaunas žmogus pradeda svajoti dar sėdėdamas mokyklos suole. Ir ne veltui: kas gali sušildyti geriau niūrų lietuvišką lapkritį ar šaltą sausį, nei mintis, kad jau po kelių mėnesių tavo namais taps modernus užsienio universitetas, o tavo studijų draugai bus tokie pat jauni ambicingi žmonės, susirinkę iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių. O kur dar patrauklių specialybių ir būsimos karjeros galimybių sąrašas...

Tokie planai tampa realybe tik tuomet, jeigu iš anksto tikslingai imamasi siekti savo tikslų ir domimasi, kokius reikalavimus studentams kelia užsienio šalių aukštosios mokyklos ir kokia stojimo į jų siūlomas studijų programas tvarka.

Dažnai būsimi studentai išsigąsta sužinoję, kad vienas pagrindinių dalykų, lemsiančių jų galimybę studijuoti, yra IELTS (angl. International English Language Testing System) egzamino rezultatai. Būtent šis, daugiau nei 130 šalių pripažįstamas, egzaminas padeda įvertinti kandidato anglų kalbos skaitymo, rašymo, klausymo ir kalbėjimo įgūdžius – egzamino rezultatas parodo, ar asmuo sugebės studijuoti anglų kalba. Kaip jam tinkamai pasiruošti ir neužkibti ant painių klausimų kabliukų?

Mokėsi savarankiškai ir kalbų mokykloje

Vilnietė Miglė Vainalavičiūtė apie studijas užsienyje svajojo ne vienerius metus, kol Lietuvoje krimto psichologijos ir edukologijos mokslus, tad baigdama bakalauro studijas, mergina nusprendė, kad pats laikas įgyvendinti savo svajonę – pastudijuoti svetur. Ramybės nedavė ir kita mintis – noras sugrįžti ilgesniam laikui į anksčiau aplankytą ir puikų įspūdį palikusią Maltą.

Patikusią geriatrijos ir gerontologijos studijų programą mergina rado Valstybiniame Maltos universitete, tačiau aiškinantis, kaip organizuojamas stojimo procesas, tapo akivaizdu, kad teks įrodyti, jog jos turimi anglų kalbos įgūdžiai pakankamai geri studijoms šia kalba.

„Kadangi universitete studijuojama anglų kalba, o ji nėra mano gimtoji, turėjau įrodyti, kad mano turimos žinios yra pakankamos. Universiteto pateiktuose reikalavimuose buvo nurodoma, kad užsieniečiai studentai turi pateikti IELTS egzamino įvertinimą ir net buvo numatytas balas, kurį reikia gauti norint studijuoti“, – pasakoja ji.

Iš pradžių Miglė nusprendė pabandyti egzaminui pasiruošti savarankiškai. „Nusipirkau keletą knygų, kurios skirtos pasiruošti būtent šiam egzaminui ir pradėjau kasdien atlikinėti jose pateikiamas užduotis. Turiu pripažinti, kad užduotys pasirodė gana sudėtingos ir nutariau ieškoti pagalbos – užsirašiau į anglų kalbos mokyklą, kuri siūlė specialius kursus, padėsiančius pasiruošti šiam egzaminui, – pasakoja ji ir priduria, – Kursai buvo labai intensyvūs. Pamenu, kad mane labai išgąsdino bandomasis egzaminas ir tuometinio kalbos lygio vertinimas. Supratau, kad man trūksta įgūdžių, jog galėčiau sėkmingai aprašyti pateiktą grafiką ar parašyti esė, o juk būtent tai ir yra viena iš IELTS užduočių“.

Tą kartą Miglė sudvejojo, ar tikrai lemta išsipildyti jos svajonei studijuoti Maltoje. „Kursai buvo intensyvūs ir labai informatyvūs, turėjau sparčiai ir kokybiškai praplėsti savo turimą anglų kalbos žodyną, skirti laiko pagrindinių egzamino temų nagrinėjimui, juk tuo metu dar teko ir rašyti bakalauro darbą viename iš Lietuvos universitetų“, – intensyvų gyvenimo etapą prisimena pašnekovė.

Galiausiai dėl didelio krūvio ir laiko stokos Miglė nusprendė, kad IELTS egzaminą laikys vasarą, kai bus apgintas bakalauro darbas.

Patarimas – pradėti ruoštis kuo anksčiau

Jau laikydama rankose bakalauro studijų diplomą, Miglė nusprendė nelaukti ir į Maltą išskrido vasaros pradžioje. „Nuvykusi į Maltą, užsirašiau į specialius kursus ir toliau ruošiausi IELTS egzaminui. Negaliu kalbėti apie visas Maltos kalbų mokyklas, nes mokiausi tik vienoje jų, bet ruošimasis egzaminui Lietuvoje man pasirodė labiau struktūruotas ir konkretesnis nei Maltoje“, – pasakoja ji.

Anot pašnekovės, skirtingose šalyse šiek tiek skyrėsi informacijos pateikimo būdai, o ir kursai Maltoje buvo mažiau intensyvūs. Juos pabaigusi mergina lankė ir individualias pamokas, kad būtų tikra, jog pavyks puikiai atlikti egzamino užduotis: „Pati žinojau, kad mano silpnoji vieta buvo rašymo užduotis, tad norėjau dar papildomai padirbėti“.

Šiandien Miglė įsitikinusi, kad vienas svarbiausių sėkmės komponentų yra paties kandidato motyvacija ir atsakingas ruošimasis: „Mokytojas parodo kryptį, padeda identifikuoti silpnąsias vietas, bet, juk, egzaminą laiko pats kandidatas, tad jis ir turi įdėti daug darbo ir pastangų“,  –svarsto pašnekovė. Šiandien Miglė jau turi rankose Valstybinio Maltos universiteto magistro studijų diplomą ir apie daug streso sukėlusį egzaminą sako, kad jis „sunkus, bet tikrai įveikiamas“.

Paklausta, ką patartų jauniems žmonėms, kurie nerimauja, kad IELTS egzaminas taps pačiu rimčiausiu išbandymu svajojant apie studijas užsienyje, sako: „Mokytis šiam egzaminui reikia pradėti kuo anksčiau ir neišsigąsti sudėtingų užduočių. IELTS buvo sunkiausias egzaminas mano gyvenime vien dėl savo informacijos apimties – jam prireikė daug laiko, bet pasiruošimo metu gautos žinios labai padeda ir vėliau mokantis universitete, rašant rašto darbus“.

Prisimindama savo laikytą egzaminą ir tekusią užduotį, pašnekovė šypsosi: „Kalbėjimo dalyje man teko kalbėti apie kosmosą. Įsivaizduojate? Aš lietuviškai šia tema nelabai žinau, ką galėčiau pasakyti, o tai teko daryti angliškai vieno svarbiausių mano gyvenime egzaminų metu. Tai pasirodė nelengva užduotis, bet labai džiaugiausi, kad man neatiteko tema apie sodininkystę – būtų buvę dar sudėtingiau“, – sako ji ir priduria, kad temų nagrinėjimas ir jų žodyno mokymasis yra vienas svarbiausių dalykų ruošiantis egzaminui.

Specialistė: be anglų kalbos dabartiniame pasaulyje – nė iš vietos

„Globalizacija pakeitė viską ir šiuolaikinis pasaulis visai kitoks nei buvo anksčiau – anglų kalba nebėra tik užsienio kalba, tai – natūrali darbo priemonė, be kurios negali apsieiti bet kurios didesnės įmonės darbuotojas. Taip, kaip studijoms ir darbui būtinas kompiuterinis raštingumas, be anglų kalbos žinių, turbūt, minėti procesai taip pat nevyktų. Susitraukęs pasaulis suteikia galimybę gyventi, studijuoti ir dirbti bet kuriame pasaulio krašte, tad kitakalbiams reikia įdėti šiek tiek daugiau pastangų, kad studijų, o vėliau – ir darbo, rinkoje būtų konkurencingi. Šiuos pokyčius iliustruoja ir kasmet didėjanti IELTS egzamino, būtino stojant į užsienio universitetus, paklausa: mūsų statistika rodo, kad nuo 2013 m. lankančių parengiamuosius kursus egzaminui padaugėjo beveik 60 proc.“, – sako vienintelė sertifikuota Britų Tarybos Education UK konsultantė, AMES vadovė Eglė Kesylienė.

Pasak jos, visgi, ne visi lankę pasiruošimo egzaminui kursą, iš tiesų laiko patį egzaminą: AMES turimi duomenys rodo, kad iš tiesų laikančiųjų procentas yra 50–60 proc., nors pastaraisiais metais šis skaičius nežymiai paaugo. Dažniausiai sprendimą nelaikyti IELTS egzamino lemia pasikeitę planai, kai vietoje studijų užsienyje abiturientai pasirinko studijas Lietuvoje. Tačiau visi, pasiruošę ir laikantys šį egzaminą, jį išlaiko labai gerai – egzamino technikos išmanymas gali nulemti net 30 proc. palankesnį rezultatą, tad, net 60–70 proc. laikiusių IELTS, įstoja į užsienio universitetus. Kaip pastebi E. Kesylienė, kadangi kasmet stojančių į užsienio universitetus skaičius auga, tikėtina, kad ateityje daugės ir IELTS egzaminą laikančių moksleivių.

„Dauguma šiuolaikinių abiturientų jau yra girdėję apie tarptautinių egzaminų privalumus ir nemaža dalis labai sėkmingai naudojasi galimybe išlaikyti užsienio kalbos egzaminą jau po 11 klasės arba 12 klasės pradžioje. Pastebimas ir kitas pokytis – pastaraisiais metais jaunėja vaikų, pradedančių mokytis anglų kalbos, amžius – tai galima paaiškinti tuo, kad šiuolaikiniai tėvai vaikų ateitimi ima rūpintis vis anksčiau, ir tokia tendencija ateityje tik ryškės. Tiesa, dažniausiai regionuose, vis dar pastebima ydinga praktika, kai dėl būsimų studijų apsisprendžiama ir joms ruoštis pradedama tik paskutiniais mokslo metais – kai reikia rūpintis gerais brandos egzaminų rezultatais. Taip būsima specialybė pasirenkama skubotai, neįsivertinus savo galimybių bei būsimų perspektyvų, be to, kartais elementarus nepasirengimas gali užkirsti kelią svajonių karjerai, todėl visada jauniems žmonėms patariu būsimą karjeros strategiją susidėlioti iš anksto ir ją įgyvendinti metodiškai palaipsniui“, – patirtimi dalijasi AMES vadovė E. Kesylienė.  

Kuo naudingas IELTS?

Pasak kalbų specialistės, jaunimas į AMES kalbų mokyklą jau ateina žinodamas, kurioje šalyje ir kokią specialybę norėtų studijuoti, tačiau nori pasitikslinti dėl stojimo sąlygų bei patobulinti anglų kalbos žinias. Dauguma iš anksto yra pasiruošę skirti savo laiką ir kokybiškai pasiruošti daugiau nei 10 tūkst. organizacijų pasaulyje pripažįstamam IELTS testui. Šis egzaminas ypatingas tuo, kad anglų kalbos įgūdžiai pagal anglų kalbos ekspertų parengtas užduotis tikrinami jaunuoliui tiesiogiai kalbantis su pašnekovu (angl. face-to-face) – tai yra veiksmingiausias ir natūraliausias būdas patikrinti kalbos gebėjimus.

Svarbu tai, kad IELTS egzaminas Lietuvoje yra pripažįstamas ir įskaitomas vietoje anglų kalbos brandos egzamino.

Išlaikius IELTS (B1, B2) lygio egzaminą, balai konvertuojami į valstybinio brandos egzamino balus atitinkama tvarka: IELTS įvertinimas nuo 4.0-6.5 balų konvertuojamas į valstybinio brandos egzamino įvertinimo atitikmenį nuo 16-96 balų. Išlaikiusiems IELTS (C1) lygio egzaminą nuo 7.0-9.0 balų, stojimo metu užskaitomas įvertinimas – 100 balų vietoje valstybinio anglų kalbos brandos egzamino.

„Norint sėkmingai išlaikyti IELTS egzaminą, nepakanka vien gerų anglų kalbos žinių – rezultatus lemia ir gebėjimas suprasti egzamino reikalavimus, užduočių formulavimo principus bei vertinimo sistemą. Patyrę AMES akademijos dėstytojai padeda nuosekliai pasiruošti egzaminui – užsiėmimų metu lavinamos bendrinės anglų kalbos žinios bei stiprinami įgūdžiai, kuriuos tikrina IELTS egzaminas. Kad mūsų mokiniai gerai pasiruoštų, visada jiems rekomenduojame anglų kalbos važiuoti pasipraktikuoti į kitą šalį, kurioje turime patikimų partnerių – kad ir į tą pačią Maltą. Žinoma, gali kilti nemažai klausimų, galų gale, norisi patiems „pačiupinėti“ šį testą ir įvertinti savo gebėjimus, todėl kovo 7 d. Vilniuje, Tarptautinių stovyklų forume suteiksime galimybę jauniems žmonėms IELTS testo meistriškumo pamokoje ne tik išgirsti teoriją, bet ir pirmą kartą Lietuvoje vienu metu – 14 val. – AMES mokyklose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Panevėžyje ir Utenoje nemokamai patiems išbandyti IELTS testą. Kaip sakoma, sunku pratybose – lengva kare, tad kviečiame visus užsiregistruoti ir išbandyti savo anglų kalbos žinias“, – šypsosi vienintelė sertifikuota Britų Tarybos Education UK konsultantė, AMES vadovė E. Kesylienė

Užsiregistruoti į Tarptautinių stovyklų forumą galima čia – https://tickets.paysera.com/lt/event/tarptautiniu-stovyklu-forumas-vasara-2020




Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder