Lietuvos Seimo delegacijos Frankofonijos parlamentinėje asamblėjoje pirmininkas Vidmantas Žiemelis kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių dėl prancūzų kalbos mokymosi perspektyvų Lietuvoje. Politikas kviečia mokslo įstaigų vadovus, tėvus skatinti vaikus pasirinkti prancūzų kalbą ir kaip pirmąją, ir kaip antrąją užsienio kalbą.
"Manau, kad dideles perspektyvas prancūzų kalbos mokėjimas atveria jaunimui. Ne paslaptis, kad anglų kalba besimokantis jaunimas ir mokėdamas tik šią kalbą niekuo neišsiskiria ir tai jau nesuteikia jiems pranašumo. Tuo tarpu papildomai išmokus prancūzų kalbą, perspektyvos žymiai prasiplėstų. Pavyzdžiui, aukštųjų mokyklų studentai, mokantys prancūzų kalbą, turi didelę galimybę studijuoti prancūziškai kalbančiose šalyse pagal įvairias mainų programas. Mokant šią kalbą yra didelė galimybė laimėti konkursus į tam tikras pareigas valstybės tarnyboje, įsidarbinti privačiose įmonėse, ypač tose, kurios turi verslo ryšius su prancūziškai kalbančiomis šalimis", - sako V. Žiemelis.
Jo teigimu, vien gerų norų neužtenka, namų darbus turi atlikti ir valdžios institucijos, pirmiausia Švietimo ir mokslo ministerija.
Politikas sakė dalyvavęs Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacijos metinėje konferencijoje, kurioje buvo aptarta prancūzų kalbos padėtis ir perspektyvos Lietuvoje. Mokytojai pateikė konkrečius pasiūlymus, kurie pagerintų prancūzų kalbos mokymąsi vidurinėse ir aukštosiose mokyklose, neabejotinai paskatintų vis daugiau moksleivių pasirinkti prancūzų kalbą tiek kaip pirmąją, tiek ir kaip antrąją užsienio kalbą.
Pasak V. Žiemelio, Tarp mokytojų pasiūlymų - ir prancūzų kalbos savaitinių valandų skaičiaus padidinimas, ir prancūzų kalbos kaip antros užsienio kalbos mokymosi tęsimas vienuoliktoje bei dvyliktoje vidurinės mokyklos klasėse, ir vadovėlių suvienodinimas bei jų kokybės gerinimas, ir stojantiems į aukštąsias mokyklas papildomų balų suteikimas už antros užsienio kalbos mokėjimą.
Pasak parlamentaro, 2006 m. Lietuvos, Prancūzijos, Belgijos, Liuksemburgo vyriausybės ir tarptautinės Frankofonijos organizacijos generalinis sekretorius pasirašė Memorandumą, kad per dvejus metus daugiau kaip 500 valstybės tarnautojų turėtų galimybę tobulinti prancūzų kalbą. V. Žiemelio manymu, tai ypač svarbu Lietuvai, besiruošiant pirmininkavimui Europos Sąjungai.
Šių metų lapkričio 14-17 dienomis Lietuvos Seimo rūmuose vyko Frankofonijos parlamentinės asamblėjos (FPA) Europos regiono metinė sesija, primena ELTA. Lietuva, nuo 2008 m. esanti FPA asocijuota nare, pirmą kartą organizavo tokį renginį. Šioje metinėje sesijoje dalyvavo 16 Europos valstybių ir regioninių parlamentų delegacijų vadovai ir nariai, FPA generalinis sekretorius ir kiti garbingi svečiai.
Lietuvos delegacijos vadovas FPA V. Žiemelis tikisi, kad įvykusi FPA Europos regiono metinė sesija pasitarnaus prancūzų kalbos populiarinimui Lietuvoje.
Parlamentaro duomenimis, prancūzų kalbą vartoja visuose pasaulio žemynuose per 200 milijonų gyventojų, ji yra antroji užsienio kalba pasaulyje (po anglų), oficiali JTO, NATO, UNESCO ir kitų organizacijų kalba ir trečioji kalba pagal vartojimą internete.
Rašyti komentarą