“Kai tokia tvarka buvo įvesta, tuometis sveikatos apsaugos ministras Raimundas Alekna teigė, kad taip yra bandoma pritraukti papildomų pinigų. Viskas gerai, bet kodėl būtent psichiatrui? Kodėl ne reabilitacijai jie yra skiriami? - klausė A. Kavaliauskaitė. - Žmogui juk ir reabilitacija reikalinga”.
Pašnekovės žiniomis, keturios Vilniaus poliklinikos jau steigia “psichikos dienos stacionarus”.
“Jų verslo plane savivaldybei siūloma kiekvieną poliklinikoje prisirašiusį gyventoją deklaruoti kaip to stacio-naro lankytoją, - informavo A. Kavaliauskaitė. - Visi baisėjosi tarybiniais laikais, nes psichiatrijos ligoninėse buvo gydoma per prievartą, o dabar, vadinasi, patys nežinodami tampame tarsi žaisliuku visuomenėje, nes nežinai, kad kortelė ten užvesta, gal vaistų išrašinėja mūsų sąskaita. Juk to nesukontroliuosi. Žiūrėkite, vieną dieną dalyvausite kur nors politiškai, o kitą dieną jau gausite pažymą, kad esate psichiškai nesveikas. Gydytojų piktnaudžiavimo atvejų, neslėpkime, būna”.
Sunkūs ligoniai - reikalingi
A. Kavaliauskaitė teigė, kad įdomiai pinigai plaukia ir į kardiologų kišenes: “Gydyti tikrai apsimoka - kuo sunkesnis ligonis, tuo jis naudingesnis kardiologui. Už siuntimą konsultuoti kardiologui yra skiriama 50 litų. Ministro įsakymu yra nurodyta atitinkama suma, peržiūrėjau šiuos dokumentus: tas, kuris siunčia ligonį, gauna 51 litą, o tasai konsultantas, pripažinęs, kad ligonis priklauso didelės rizikos grupei, gauna per 200 litų”.
LMPS pirmininkė, pati dirbanti kineziterapijos srityje, teigė, kad vartydama ligonių ligos korteles atkreipė dėmesį, jog pastaruoju metu atsirado labai daug sunkiai sergančių žmonių.
“Tiesiog dėl visko noriu perspėti žmones, nes tuojau visi atsidursime “psichuškėje” ir niekam niekas nebus įdomu”, - kalbėjo A. Kavaliauskaitė.
Psichiatrams neparanku
Dabartinis ministro pirmininko patarėjas, 1999-2000 m. sėdėjęs sveikatos apsaugos ministro kėdėje, psichiatras R. Alekna teigė neprisimenantis savo įsakymo dėl dabartinės tvarkos poliklinikose. “Čia tikrai nebuvo mano iniciatyva. Galiu tai pasakyti tvirtai. Nesiekite to su manimi - būdavo darbo grupių ir įvairių specialistų siūlymų”, - savo ministravimo laikus prisiminė R. Alekna.
Jis pabrėžė, kad psichiatrų dabartinė tvarka netenkina: “Jie norėtų būti nepriklausomi nuo šeimos daktarų, nes dabar būtent pastarieji nusprendžia, su kuriuo psichiatru sudaryti sutartis. Manau, teisingiau būtų, jei žmonės patys galėtų pasirinkti psichiatrą, kuris yra geresnis specialistas, o ne automatiškai gautų paskirtąjį”.
Pinigėliai nebyra
“Pripažinkime, psichiatro paslaugos yra reikalingos, - rėžė dabartinis sveikatos apsaugos ministras liberalcentristas Algis Čaplikas. - Tokia yra skaičiavimo metodika, labai sudėtinga atsekti kokią nors kitą - tokią jau paveldėjome, nesakyčiau, kad ji yra ydinga. Dabar, remiantis šia metodika, 40 tūkst. gyventojų turėtų turėti vieną psichiatro etatą”.
Ministrui pasirodė įdomi A. Kavaliauskaitės pozicija dėl tautos uždarymo į psichiatrijos ligonines: “Žiūrėkite, psichosomatinės ligos visame pasaulyje yra pagrindinių ligų pirmajame trejetuke. Juk negalime į tai nekreipti dėmesio”.
“Mano patarėjas Martynas Marcinkevičius yra psichiatras. Su juo bendrauju kiekvieną dieną”, - paklaustas, ar pačiam teko kreiptis pagalbos į specialistus, juokdamasis atsakė ministras.
Kai ministrui buvo primintas kardiologų atvejis, jis užtikrino, kad medikai pinigus gauna už paslaugas: “Nėra taip, kad jiems tie pinigėliai tiesiog nubyra”.
Mantas STANKEVIČIUS, “Respublikos” žurnalistas
Rašyti komentarą