Nuo odontologo parašo dantys nesveiksta

Nuo odontologo parašo dantys nesveiksta

Šiemet profilaktiškai sveikatą besitikrinantys moksleiviai ir darželinukai privalėjo apsilankyti ne tik pas savo šeimos gydytoją, bet ir pas odontologą. Be šio išvadų šeimos gydytojai negalėjo išduoti pažymos apie vaiko sveikatos būklę. Nors teigiama, esą tokia tvarka paskatins tėvus labiau rūpintis vaikų dantimis, kai kurie stomatologai neoficialiai šnabždasi, kad tai tik dar vienas biurokratinis mechanizmas, neleidžiantis racionaliai panaudoti odontologų laiko ir švaistantis lėšas.

Nauja tvarka numatyta Sveikatos apsaugos ministerijos papildytame įstatyme dėl profilaktinių sveikatos patikrinimų. Įvesti vaikams privalomą vizitą pas dantų gydytoją bent kartą per metus ministerijai pasiūlė Odontologų rūmai.

Ministerijos duomenimis, kitais metais šiai programai įgyvendinti numatyta 1,5 milijono litų.

Pro pirštus

"Dar kartą priimamas įstatymas, praktiškai neturintis jokios realios naudos. Juk šios apžiūros metu odontologas tik konstatuoja, kad dantys sveiki arba ne, tačiau niekas nepuola jų gydyti. Tėvai gauna pažymą, ir tiek. Norint rezultato, turėtų būti sukurta išsami vaikų dantų gydymo strategija. Juk vien nuo odontologo parašo dantys sveikesni netaps", - stebėjosi viena odontologė klaipėdietė, prašiusi neskelbti jos pavardės.

Žinia, moksleiviai ir darželinukai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą privalo iki rugsėjo 15 dienos. Dažniausiai tėvai su vaikais poliklinikas užplūsta likus kelioms savaitėms iki šios datos.

Medikė pasakojo, kad naujoji tvarka baigiantis vasarai įnešė daug sumaišties į odontologų darbą - praktiškai nebeliko laiko taisyti dantis suaugusiems, nes prie kabinetų driekėsi eilės tik pažymos norinčių gauti tėvų su vaikais. Moteris neslėpė, kad tokią patikrą galima vadinti "burnos apžiūrėjimu pro pirštus".

Nauja tvarka šiokių tokių nepatogumų suteikė ir šeimos gydytojams. Kai kurie medikai atviravo, kad jiems teko nusižengti įstatymams - pažymėjimus vaikams išduoti ir be dantų gydytojo pažymos bei tikėtis, kad ši bus pristatyta vėliau. Nes kitu atveju mokyklos darbuotojai nežinos, kokį fizinį krūvį moksleiviui skirti, kur jį sodinti, kad nepakenktų jo regėjimui ir, t. t.

"Gavo lapelį, ir tiek"

Klaipėdos stomatologijos poliklinikos, kuriai formaliai priklauso penktadalis uostamiesčio vaikų, vyriausioji gydytoja Gražina Macnorienė taip pat sutiko, kad tokių pažymų gavimas iš odontologų turėtų išsitęsti kone per visus metus - esą tuomet vaikus būtų galima ne tik apžiūrėti, bet ir radus sugedusių dantų juos iš karto sutaisyti.

"Tačiau čia viskas priklauso nuo tėvų - jie turėtų suprasti, kad vaiką pas medikus reikia vesti ne prieš pat mokslo metus. Tuomet ir tokių eilių nebūtų", - svarstė G. Macnorienė.

Pasiteiravus, ar pajuto nors šiokį tokį mažųjų pacientų, kuriems buvo konstatuota, jog jų dantys sugedę, pagausėjimą, vedėja atsiduso:

"Deja, ne. Radus sugedusius dantis užregistruoti vaiką gydymui galime nebent po dviejų savaičių. O ir dabar poliklinikoje nėra daugiau vaikų, norinčių susitvarkyti dantis. Tėvai gavo lapelį su parašu ir tiek. Liūdna. Tačiau tokia pati situacija yra kone su visomis profilaktikos programomis. Visai neseniai spauda rašė, kad tėvai nesinaudoja galimybe nemokamai vaikams silantuoti dantis. Jau pasiruošėme pacientų antplūdžiui - ir ką jūs manote? Reakcijos jokios. Turi vaiką pats už rankų atsivesti", - pasakojo G. Macnorienė.

Gydymo įstaigos vadovė nesiskundė, kad rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje užplūdę mažieji pacientai būtų labai sutrikdę įprastą odontologų darbą, tačiau esą šiokių tokių eilių būta.

"Vaikai yra specifiniai pacientai - vien tam, kad jis išsižiotų, kartais tenka 5 minutes jį kalbinti. Tačiau iš darbuotojų jokių nusiskundimų nesulaukiau", - tikino G. Macnorienė.

Pasak jos, ši patikra buvo vykdoma iš to paties kiekvieno vaiko dantų priežiūrai per metus skiriamo 43 litų krepšelio.

"Viskas vyksta tuo pačiu principu, kaip ir draudimo bendrovėse - galbūt dešimčiai vaikų per metus neprireikė apsilankyti pas stomatologą, o vienuoliktam prireikė panaudoti visas lėšas, sutaupytas iš vaikų, turinčių sveikus dantis. Akivaizdu, kad dėl šios patikros krepšelyje esančios lėšos šiek tiek aptirpo", - pasakojo G. Macnorienė.

Pasak medikės, net ir tuo atveju, jei dantys tik patikrinami, medicinos įstaiga turi išlaidų - odontologas naudoja vienkartines pirštines, reikia sterilizuoti instrumentus.

"Vis dėlto, mano nuomone, toks prievartinis profilaktinis vaikų dantų patikrinimas yra sveikintinas. Jei nors pora tėvų iš dešimties labiau susirūpins savo vaiko dantimis - jau bus gerai", - sakė poliklinikos vadovė.

Vaikų dantys apleisti

Klaipėdos senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Žilinskienė įsitikinusi, kad ne įstatymai kalti dėl rudeniop nutįstančių eilių prie gydytojų ar odontologų kabinetų, o tėvų aplaidumas.

"Rūpestingi tėvai ir be jokių privalomų pažymų rūpinasi vaiko dantimis. Dabar skirtumas tik tas, kad pažymoje apie vaiko sveikatos būklę reikia ir odontolgo įrašo", - didelio skirtumo nemato L. Žilinskienė.

Jai antrino šios įstaigos gydytoja odontologė Regina Pakštienė. Pasak jos, atsiradus privalomam profilaktiniam patikrinimui paaiškėjo, kad daugelio vaikų dantys yra visiškai apleisti - tėvai metų metais jų nerodė odontologams.

"Situacija yra tragiška. Atėjo 14 metų vaikas, dar niekada gyvenime nebuvęs pas odontologą, o jo dantys stipriai pažeisti. Kito vaiko priekiniai dantys išgręžti dar prieš metus, tačiau jis vis neateina jų užplombuoti. Devyniolikmetis stebėjosi, kad dantis reikia valyti, ir net nežino, kaip tai daroma.

Istorijų begalės. Ir, žinoma, nėra jokių garantijų, kad gavę odontologo parašą jie vėliau ateis tų dantų susitvarkyti. Jei iki šiol jų netvarkė, turbūt ir toliau taip gyvens. Manau, kad tvarką reikėtų dar labiau sugriežtinti - odontologo parašą vaikas galėtų gauti tik tuomet, kai jau dantys bus sutvarkyti", - svarstė R. Pakštienė.

Be to, odontologė pastebėjo, kad daugelis tėvų nuolat akcentuoja, esą valdiškos gydymo įstaigos jiems yra neprestižinės, tad jie geriau ves vaikus taisyti dantis į privačius kabinetus.

"Keistas toks požiūris, juk ir valdiškose įstaigose dabar yra puiki aparatūra ir naujausios medžiagos, be to, vaikams iki 18 metų visos paslaugos teikiamos nemokamai", - akcentavo gydytoja.

Ragina silantuoti

Medikai ragina tėvus, turinčius 5-13 metų vaikų, nuvesti juos pas gydytojus odontologus, kurie nemokamai padengs jų krūminius dantis nuo ėduonies saugančia medžiaga - silantais. Silantai neleidžia bakterijoms patekti į dantų vageles ir įdubas bei formuotis ėduoniui.

Ėduonis

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Lietuvoje net 94 procentų šešiamečių vaikų dantukai jau pažeisti ėduonies. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder