Pasidarė bloga papietavus kavinėje, kilo įtarimų, kad pienas, pirktas iš ūkininko, atskiestas vandeniu, įtartinų priemaišų turi cukrus - tokie ir panašūs skundai skrieja į tarnybą. Net ir dėl svaigalų žmonės skundžiasi - esą keisto skonio ir kvapo buvęs tas "ugninis" skystis.
Skundai dažnai nepagrįsti
Šią vasarą klaipėdiečiai maisto priežiūros specialistams dažniausiai skundėsi dėl, jų nuomone, nekokybiškų vaisių, daržovių, mėsos, žuvies, pieno produktų, nusipirktų parduotuvėse ir turgavietėse. "Mūsų pareiga - užtikrinti, kad į rinką patektų tik kokybiški maisto produktai, verslininkai neskriaustų vartotojų, gamintų saugius produktus. Gavę vartotojo skundą, specialistai atlieka tyrimą. Tačiau ne visada skundai pasitvirtina. Pavyzdžiui, šią vasarą iš dėl maisto produktų gautų skundų nepagrįsti buvo net 82 proc. visų skundų", - sakė Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) viršininkas Antanas Bauža.
Iš viso tarnyba vasarą sulaukė 51 skundo. Juos būtų galima suskirstyti į tris grupes: skundėsi apsinuodiję maistu, nusipirko nekokybiškų produktų, pastebėjo pasibaigusį produktų galiojimo terminą, netinkamas (nešvarias, netvarkingas ir kt.) prekybos sąlygas maisto produktais. Tarp apsinuodijimų maistu buvo minimi tokie produktai: kebabai, picos, blyneliai, dešrainiai, mėsos, žuvies produktai, salotos, arbūzai. Net penki žmonės pasiskundė apsinuodiję dienos pietumis kavinėse. Žymiai daugiau skundų sulaukta dėl nekokybiškų maisto produktų: trešnių, riešutų, uogų, saldainių, svaigalų, maisto papildų, arbūzų, žuvies ir mėsos produktų, salotų ir kitų produktų. Nemažai žmonių inspektoriams pranešė apie produktus, kurių vartojimo laikas buvo pasibaigęs, tačiau jais buvo prekiaujama. Tai alyvuogių aliejus, majonezas, sūris, arbūzas, žuvis, mėsa, bandelės ir kiti produktai. Sulaukta dviejų skundų apie netinkamas prekybos sąlygas kavinėje ir turgavietėje, taip pat vienas prekiautojas buvo apskųstas, kad prekiauja be dokumentų. Dažniausiai pasitvirtino vartotojų skundai dėl produktų ženklinimo, tinkamumo vartoti, bendrų higienos pažeidimų.
Geriau skųstis negu tylėti
Nors gyventojai dažnai, kaip paaiškėja ištyrus skundą, nepagrįstai skundžiasi dėl jiems įtarimą sukėlusių maisto produktų, specialistai pataria vis dėlto geriau skųstis negu tylėti. "Kai kalbame apie pasekmes sveikatai, geriau nevartoti įtarimą keliančio produkto ir išsiaiškinti, ar tas produktas išties nekokybiškas. Reikia nebijoti prašyti prekybininkų pakeisti vieną ar kitą produktą, kuris kelia įtarimų. Gavę skundą, mes pirmiausiai ir tiriame, ar produktas saugus, ar jis nėra žalingas sveikatai. O skonis, kvapas ar produkto išvaizda yra gana subjektyvūs dalykai. Pavyzdžiui, gavome skundą, kad ūkininkas turgelyje prekiauja pienu, atskiestu vandeniu. Ištyrus pieną paaiškėjo, kad tai buvo netiesa, tačiau vartotojui atrodė, kad piene yra nemaža dalis vandens. Kitam žmogui pasirodė, kad kavinėje nešvaru, trūksta tvarkos. Patikrinome - pažeidimų neradome. Gavome tris skundus dėl alkoholinių gėrimų - vartotojams įtartinas pasirodė jų skonis. Atlikus tyrimą, skundas vėlgi nepasitvirtino. Arba valgė kavinėje pietus, o vakare žmogui pasidarė bloga: vėmė, viduriavo. Tačiau išaiškėjo, kad po pietų žmogus dar valgė ir kitų produktų, tačiau apie tai pamiršo. Arba karštą dieną automobilyje laiko šviežius produktus, kurie pagenda, žmogus suvalgo ir pasijunta blogai. Tačiau vienas skundas dėl kavinėje suvalgytų salotų su vištiena buvo labai rimtas - kavinės lankytojas susirgo salmonelioze. Tai - infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Liga pasireiškia tokiais simptomais kaip viduriavimas, karščiavimas, pilvo ir galvos skausmai. Kavinės veikla buvo sustabdyta, kol susitvarkys.
Skundai - sezoniniai
Tarnyba gauna daug sezoninių skundų - dėl vaisių, uogų. Vieni pasiteisina, kiti - ne. Skundžiamasi vienodai tiek turgavietėse, tiek parduotuvėse nusiperkamais produktais. Paprastas patarimas: būtina prieš vartojimą gerai nuplauti, pavyzdžiui, su soda ir vandeniu, uogas, daržoves ir vaisius, o arbūzus geriau pirkti nepjaustytus. Stengtis maistą gerai išvirti, iškepti, virtuvėse laikytis ypatingos švaros, ant tos pačios lentelės nepjaustyti kartu šviežios mėsos ir, gerai jos nenuplovus, salotų, ilgai nelaikyti produktų šilumoje", - pataria A. Bauža.
Atėjus rudeniui specialistai pataria atkreipti dėmesį į grybus, kuriais prekiaujama turgavietėse. "Turguje negalima prekiauti sumaišytais kelių rūšių grybais, turi būti aiškiai matoma, kokios rūšies grybais prekiaujama. O namų sąlygomis konservuotais grybais prekiauti griežtai draudžiama", - akcentavo KVMVT viršininkas A. Bauža.
Uždraudė prekiauti šventėje
Šią vasarą Klaipėdoje vyko daug švenčių, todėl maisto kokybės inspektoriai irgi turėjo nemažai darbo. Per du vasaros mėnesius buvo patikrinta 118 prekybos maisto produktais objektų, iš jų didžioji dalis - viešojo maitinimo įstaigų. Pasak A. Baužos, trims lauko prekybos įmonėms prekiauti švenčių metu nebuvo leista, nes verslininkai norėjo prekiauti mėsos produktais, pyragėliais be jokių įsigijimo dokumentų. Prekiautojams buvo surašyta ir protokolų dėl įvairių pažeidimų, kurie buvo pašalinti. "Prieš šventes aktyviai dirbome prevencinį darbą: vyko viešojo maitinimo įstaigų bei viešbučių darbuotojų mokymai, buvo sustiprinta prevencinė įmonių kontrolė. Džiaugiamės, kad nei per Jūros šventę, nei per burlaivių regatą ar krepšinio čempionatą nesulaukėme nė vieno vartotojo skundo dėl nekokybiškų maisto produktų, parduodamų švenčių vietose. Taip pat negavome pranešimų ir iš sveikatos priežiūros įstaigų, kad kas nors būtų apsinuodijęs maistu švenčių metu. Kontroliuojame ir Neringos savivaldybės teritorijos gamintojus ir prekybininkus bei viešojo maitinimo įstaigas - iš ten taip pat poilsio sezono metu nesulaukta vartotojų skundų, nes prieš sezoną irgi rengėme susitikimus su verslininkais, tarp jų ir žuvies rūkyklų savininkais, kad nepamirštų laikytis maisto saugos reikalavimų", - sakė A. Bauža.
Tiria maisto produktus
Maisto produktai tiriami Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratorijose, kurių viena veikia ir Klaipėdoje. Jose vykdomi importuojamų ir eksportuojamų maisto produktų ir jų žaliavų tyrimai, vidaus rinkoje atrinktų ir privačių asmenų pristatytų mėginių maisto produktų ir jų žaliavų tyrimai. Maisto produktai analizuojami įvertinant mikotoksinus, toksiškumą, pesticidų likučius, rūgščių ir peroksidų skaičių, sunkiųjų metalų kiekį, veterinarinių vaistų likučius, maisto produktų sudėtį, kenkėjų buvimą, mikrobiologinę taršą, genetiškai modifikuotų maisto produktų buvimą ir kitus rodiklius. Pasak NMVRVI Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjos Virginijos Grigalauskienės, per šiuos metus Klaipėdos laboratorijos cheminių tyrimų poskyryje atlikti 1150 vandens tyrimų (347 mėginiai), maisto produktų, taip pat alaus - 1329 tyrimai (624 mėginiai). Mikrobiologinių tyrimų poskyryje atlikti 2444 maisto tyrimai (1467 mėginiai), 1315 vandens tyrimų (661 mėginys). Rizikingiausi žmogaus sveikatai "radiniai" tarp šių tyrimų - tai salmonelės bakterija iš minėtų vištienos salotų, patiektų kavinėje, ir trijuose mėsos mėginiuose rasti trichineliozės sukėlėjai.
Pasak medikų, trichineliozė - tai ūmi liga. Ją sukelia mažytės apvalios kirmėlės - trichinelės, kurių yra sergančių kiaulių, šernų arba bebrų raumenyse. Žmonės suserga suvalgę mažai termiškai apdorotos užkrėstos mėsos.
Pranešti apie nesaugius ir (arba) nekokybiškus maisto produktus bei netinkamas viešojo maitinimo įmonių teikiamas paslaugas galima visą parą nemokamu telefonu 8 800 40 403. Būtina kuo aiškiau nurodyti skundo priežastį, pageidautina - tikslų produkto pavadinimą, parduotuvės ar viešojo maitinimo įmonės pavadinimą ir adresą, produkto pagaminimo datą, realizacijos terminą, gamintoją, pakuotę. Visa pateikta informacija yra labai svarbi - kuo ji išsamesnė, tuo sėkmingesnis skundo tyrimas.
Rašyti komentarą