Lietuvoje butelis svarbiau už žmogų

Lietuvoje butelis svarbiau už žmogų

Seimas ir toliau renkasi alkohlį, o ne žmogų. Seimui pateikta svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, numatanti pailginti prekybą alkoholiu iki 24 valandos. Tačiau jau antri metai įregistruota pataisa, numatanti draudimą leisti išsinešti alkoholinius gėrimus iš barų, niekaip neprileidžiama ant seimūnų stalo.

Kol kas Lietuvoje butelis svarbiau už žmogų.

"Šiaulių kraštas" tęsia tyrimą, norėdamas išsiaiškinti, kaip atsitiko, kad Lietuvoje naktį alkoholis liejasi laisvai ir pigiai ir kaip galima užlopyti šią spragą.

"Kiek aš išgelbėsiu žmonių"

"Močiute, pamatysi, kiek aš daug išgelbėsiu žmonių, koks aš būsiu geras daktaras", - Šiaulių darbo biržos direktorei Genovaitei Kuprevičienei ausyse tebeskamba anūko Eimanto, prieš kelias savaites mirtinai sužaloto prie naktinio baro "Suopis", žodžiai. Taip jaunas medikas kalbėjo savo mirties išvakarėse.

Pasak skausmo prislėgtos G. Kuprevičienės, tą vakarą jie šnekėję apie Eimanto siekius, vaikinas džiaugėsi nauju paskyrimu į Kauno klinikas, buvo nusipirkęs naują knygą apie reanimaciją, dar prisipažino, kad tai paskutinis vakaras, kai jis vartoja alkoholį - baigiasi studentiškas gyvenimas, prasidės atsakingas gydytojo darbas. Susitikęs su klasės draugais, lydėjo juos namo ir užėjo į visą naktį dirbantį prastos reputacijos barą, šalia kurio buvo užmuštas.

"Jei sugebėčiau, parašyčiau atvirą laišką Seimui, bet bijau, kad mane apkaltins, kad aš žinoma ponia... Mes netekom Eimanto, tačiau šeimoje žmogaus, kuris jį užmušo, juk irgi tragedija, man gaila sudaužytų jaunų žmonių gyvenimų", - vakar "Šiaulių kraštui" kalbėjo G. Kuprevičienė. Ji kaltina nusikaltimus skatinančią sistemą, kai tokiose vietose pardavinėjami gėrimai visą parą ir daužomi žmonės.

G. Kuprevičienės šeima gailisi, kad medikai laiku nesuspėjo ir nebuvo galima paaukoti anūko organų, kad išgelbėtų kieno nors gyvybę. Eimantas buvo to ne kartą prašęs. Velionio močiutei belieka viena viltis: gal anūko žodžiai "Kiek aš išgelbėsiu žmonių" taptų pranašyste, jei jo mirtis paskatintų valdžią pakeisti tvarką, tarnaujančią prekiautojams alkoholiu.

Licencija - tik už 1300 litų per metus

Praėjusį penktadienį grupė Šiaulių savivaldybės valdininkų iškeliavo į "ekskursiją" per ištisą parą alkoholiu prekiaujančius taškus, kuriems patys ir išdavė tokios veiklos licencijas.

Vakar Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komitetas vienbalsiai pritarė pateiktam projektui, kad devyniuose taškuose prekyba alkoholiu būtų apribota iki 22 valandos. Nepaisant to, kad vieno prekybos centrų, kuriame veikia panašus baras, vadovas įtikinėjo leisti ir toliau prekiauti alkoholiu bent iki trečios nakties, teigdamas, kad įmonė sumoka valstybei 800 000 litų mokesčių, kad įmonės kameros ir apsaugininkai tik padeda palaikyti viešąją tvarką.

Politikai stebėjosi, kad teisės aktuose nebeliko apibrėžimo, kas yra restoranas, kavinė, baras, o Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovo aiškinimu, baru gali būti laikoma patalpa ne mažesnė, kaip 50 kvadratinių metrų, kurios pusė yra skirta viešojo maitinimo tikslams.

Vakar komitetas nepritarė, kad būtų išduota licencija ištisą parą prekiauti alkoholiu įmonei, kuri nori barą atidaryti miesto centre, šalia Savivaldybės.

Anot miesto savivaldybės ekonomikos skyriaus vedėjo S. Gurėjevo, miestui iš tokių barų net nesą didelės ekonominės naudos. Alkoholio akcizai papuola į valstybės biudžetą, o miesto Savivaldybė už leidimą prekiauti alkoholiu ištisą parą iš tokių "suopių" gaunanti po 1300 litų per metus.

Antialkoholinė statistika

Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, inicijavęs prekybos alkoholiu laiko bei alkoholio reklamos ribojimą, tvirtina, kad ši kova nėra kova su vėjo malūnais. Ir tie, kurie tvirtina, kad draudimais problemos neišspręsi, esą neteisūs.

Anot A. Matulo, alkoholio ribojimo priemonės, taikomos nuo 2009-ųjų pradžios, jau davė labai ženklų efektą.

Įsigaliojus Alkoholio įstatymo pataisoms, per 2009 metų sausio- birželio mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2008-taisiais, alkoholiu apsinuodijo 400 žmonių (arba 40 procentų) mažiau, alkoholinių psichozių užregistruota 440 atvejų (arba 21 procentu) mažiau, 20 procentų mažiau įvyko transporto įvykių ir paskendo 40 procentų žmonių mažiau.

Duomenys už šiuos metus turėtų būti skelbiami rugpjūčio 19 dieną, kaip tik tą dieną Šiaulių miesto taryba svarstys klausimus dėl alkoholio laiko ribojimo.

Anot A. Matulo, pavyzdžiui, estai, net nesulaukę tokių gerų, kaip Lietuvoje, rezultatų, priėmė sprendimą apriboti prekybą alkoholiu iki 20 valandos.

Seimūnai - už gėrimą naktimis

Vis dėlto A. Matulas prisipažįsta, kad Seime labai sunkiai prasiskverbia alkoholio vartojimą ribojančios pataisos.

Taip atsitikę ir su barais, faktiškai tapusiais ištisą naktį alkoholiu prekiaujančiomis įmonėmis, nors juridiškai įstatymas prekybą alkoholiu riboja nuo 22 valandos vakaro iki 8 valandos ryto. Visa esmė, kad pagal dabar galiojantį įstatymą iš baro alkoholio išsinešti nėra draudžiama. O verslininkai, užčiuopę nišą pseudo baruose įsigudrino prekiauti parduotuvės kainomis.

A. Matulas tvirtina dar 2009- ųjų kovą Seime įregistravęs pataisą, pagal kurią restoranuose, baruose nebūtų galima prekiauti gėrimais išsinešti, tačiau ši pataisa daugumos Seimo narių buvo atmesta. Motyvas - neva "jei žmogus išgeria bare pusę butelio, o kitą pusę nori išsinešti, ta mes jau jam draudžiame?" "Seimo dalis mąsto būtent taip" - apgailestauja A. Matulas.

Jau antrus metus į Seimo dienotvarkę niekaip neįtelpa kitas įstatymo pataisų paketas, kur siūlomi trys įstatymų pakeitimų projektai, tarp jų ir reikalavimas bare nuo 22 valandos prekiauti gėrimais tik atidarytoje pakuotėje bei užtikrinti, kad alkoholiniai gėrimai nebūtų išsinešami.

Makabriška Lietuva

"Jei tas paketas praeitų, iš principo ši spraga būtų uždaryta", - tikina Aurimas Veryga, Nacionalinės Alkoholio ir tabako kontrolės koalicijos prezidentas.

Anot jo, situacija Seime iš tiesų įdomi: registruotos pataisos dėl draudimo išsinešti gėrimus iš naktinių barų jau antrus metus svarstyti neteikiamos, tačiau pataisos, siekiančios prailginti prekybos alkoholiu laiką iki 24 valandos, į Seimo darbotvarkę buvo įkištos.

Anot pašnekovo, Seimo nariai nėra naivūs, jiems buvo pateikta visa informacija apie teigiamą rezultatą, kurį davė alkoholio ribojimo priemonės.

Nesutvarkyta naktinė prekyba alkoholiu, ant A. Verygos, iš tiesų kuria tokią "makabrišką nesąmonę" Lietuvoje, dėl kurios žūsta žmonės, o tauta nusigeria. Visų nelaimių galėjo būti mažiau, jei visi būtų padarę savo darbą, pradedant Maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri išdavinėja leidimus tokiems pseudo barams, Savivaldybe, kuri išduoda jiems licencijas prekiauti alkoholiu ištisą parą, Seimo nariais, kurie toleruoja tokią padėtį.

Apskritai, anot A. Verygos, tokių analogų pasaulyje turbūt nėra, kur egzistuoja kioskai- barai, degalinės-barai ir "snarglinės"-barai.

"Tik gaila, kad lietuviams visada reikia sulaukti mirčių, kad pradėtų ką nors daryti", - apgailestavo A. Veryga.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder