Kodėl verkia kūdikiai?

Kodėl verkia kūdikiai?

Ispanų mokslininkai tyrė tėvų „taiklumą“ spėjant, kokios emocijos pravirkdė jų kūdikius. Pasirodo, labiausiai atskirti padeda akių judesiai ir paties verksmo dinamika, skelbia „Spanish Journal of Psychology“.

Išties nelengva atspėti, ko verkia naujagimis. Ypač „pirmakarčiams“ tėvams. Nors dažniausios priežastys yra žinomos – alkis, skausmas, baimė, pyktis – tačiau jas atpažinti nėra paprasta. Pasak Valensijos universiteto tyrėjo M. Choliz'o, verksmas – vienas iš svarbiausių būdų kūdikiui pranešti apie savo neigiamus jausmus, o dažnai – ir vienintelis. Taigi ispanai ėmėsi tirti 3-18 mėnesių kūdikių verksmo, kurį sukėlė baimė, pyktis arba skausmas, skirtumus. Tuo pačiu mokslininkai stebėjo ir tėvų gebėjimą pastebėti, atpažinti emociją bei į ją reaguoti dar prieš mažyliui pravirkstant.

Paaiškėjo, kad verkdami iš pykčio ar baimės, kūdikiai būna užsimerkę, tačiau jei verksmą sukėlė skausmas, akys lieka atmerktos.

Jei mažiukas verkia iš pykčio, garso intensyvumas palaipsniui auga, gestai bei judesiai stiprėja. O štai bijant ar skaudant, verksmas būna vienodai stiprus visą laiką.

Tiriant taip pat paaiškėjo, kad tik mažuma geba atskirti verksmo priežastį, ypač painioja pyktį ir baimę. Nepaisant to, kad dėl priežasties tėvai nebūna visiškai įsitikinę, verkiantys iš skausmo kūdikiai sulaukia jų instinktyviai didesnio emocinio atsako bei paguodos, nei verkiantys iš pykčio ar baimės.

Technologijų karta

Šiandieniniai tėvai, kuriems nepavyksta iššifruoti nuosavo mažylio verksmo priežasčių, gali į pagalbą pasitelkti aparatus. Jau sukurtas vaiko verkimo analizatorius, kuris pagal verksmo pobūdį išsiaiškina verkimo priežastį. Padėjus prietaisą greta verkiančio kūdikio po keliolikos sekundžių ekrane pasirodo užrašas, pvz., alkanas. Kartu pridedamos instrukcijos, kaip nuraminti vaiką įvairiais atvejais. Regis, beliko sulaukti elektroninio nuramiklio, rašo “Vaikų sodo” tinklalapis.

Smulkiau apie požymius:

● Pyktis. Pykstant dauguma kūdikių prisimerkia (akys lieka pusiau atmerktos). Mažyliai arba nežiūri jokia konkrečia kryptimi, arba priešingai, fiksuoja žvilgsnį ir tarsi įsmeigia jį. Burna būna arba atvira, arba pusiau praverta. Verksmo intensyvumas palaipsniui auga.

● Baimė. Šiuo atveju akys lieka atmerktos beveik visą verksmo laiką. Kartais net atlošia galvą ir išplečia akis. Įtampai išaugus, verksmas pratrūksta it sprogimas.

● Skausmas. Šis reiškiamas užmerktomis akimis. Jei jas ir praveria, tai tik kelioms sekundėms. Kūdikio žvilgsnis lieka tolimas, nekoncentruotas. Užmerktus vokus kūdikis netgi smarkiai spaudžia, ant kaktos taip pat atsiranda įtampos raukšlės. Verksmas prasideda maksimaliu intensyvumu, iškart po stimulo.

vaikystes-sodas.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder