Klaipėdos rajone sergama ir skarlatina

Klaipėdos rajone sergama ir skarlatina

Jau antrą savaitę Klaipėdos rajone sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis yra epideminio lygio. Šiemet gripu ir ŪVKT infekcijomis jau sirgo ir į rajono gydymo įstaigas kreipėsi 3143 žmonės, iš jų 2396 vaikai.

Tačiau, pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėjos Aušros Syminienės, šalia šių susirgimų jau paplito ir kitos užkrečiamosios ligos.

Skyriaus duomenimis, rajone šiais metais užregistruota 19 susirgimų skarlatina, 82 - vėjaraupiais, po vieną - infekcine mononukleoze ir Laimo liga. Pernai rajone buvo užregistruoti 38 skarlatinos ir 419 susirgimų vėjaraupiais atvejų.

Serga darželinukai

"Šiuo metu rajone pastebimas sergamumo skarlatina padidėjimas. Kaip reikėtų apsisaugoti nuo šios ligos? Skarlatiną sukelia streptokoko bakterija. Šia liga dažniausiai serga vaikai nuo 2 iki 8 metų, tad ji daugiausiai plinta tarp darželinukų.

Skarlatina - nevaldoma infekcija, nes jai netaikoma specifinė profilaktika, t. y. nėra šiai ligai skirtos vakcinos. Nepaskiepytieji neturi imuniteto, jis įgyjamas tik persirgus šia liga", - pasakojo A. Syminienė.

Anot gydytojos, infekcija plinta lašeliniu būdu - perduodama kosint, čiaudint. Bakterijos su seilių lašeliais patenka į mus supančią aplinką ir nusėda ant maisto produktų ar daiktų.

Skarlatina galima užsikrėsti ne tik įkvėpus ligos sukėlėjo, bet ir vartojant apkrėstą maistą bei naudojantis ligonio daiktais. Skarlatina plinta ten, kur yra daug vaikų, nepakankamai vėdinamos ir valomos patalpos.

Parausta veidas

"Liga prasideda staiga iki 39-40 laipsnių kylančia temperatūra, gerklės, galvos, pilvo skausmais, pykinimu, kartais ligonis vemia. Parausta, paburksta tonzilės, ant jų dažnai atsiranda apnašų, padidėja ir pasidaro skausmingi kaklo limfmazgiai.

Ant liežuvio atsiranda gelsvai baltų apnašų. Po 2 dienų liežuvis nusivalo, pasidaro panašus į avietę. Praėjus 12-24 valandoms nuo ligos pradžios, visą kūną (ypač pažastis, kirkšnis, pakinklius, alkūnių linkius) išberia smulkiomis raudonomis susiliejančiomis dėmelėmis.

Veidas pasidaro ryškiai raudonas, pabalusi lieka tik oda ties nosimi ir smakras. Tai vadinamasis skarlatinos trikampis. Bėrimas laikosi nuo kelių valandų iki 8-10 dienų", - apie šią infekcinę ligą pasakojo A. Syminienė.

Gydytojos teigimu, užsikrečiama nuo sergančiojo skarlatina arba sveiko sukėlėjo nešiotojo.

"Sukėlėjų patenka į sveiko žmogaus viršutinius kvėpavimo takus, čia jie dauginasi, sukelia uždegimą. Jie išskiria kenksmingų medžiagų, kurios apnuodija visą organizmą, sukelia bėrimą, limfmazgių uždegimą, pažeidžia širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemas", - sakė gydytoja.

Pirmieji ligos požymiai pasirodo po 1-7 (kartais 12) dienų nuo užsikrėtimo. Tiek laiko trunka vadinamasis inkubacinis (slaptasis) periodas.

"Sergantieji gali apkrėsti aplinkinius per 3 savaites nuo ligos pradžios, jei laiku nepradeda vartoti antibiotikų ar serga sunkesne ligos forma. Jei ligonis vartoja antibiotikus ir būklė gerėja, paprastai jis nebepavojingas aplinkiniams trečiąją ligos dieną", - teigė A. Syminienė.

Namuose ir vaikų kolektyve reikėtų laikytis šių taisyklių:
- susirgus nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją,
- sergantį vaiką būtina atskirti nuo sveikų vaikų,
- nepriimti sergančių vaikų į darželį ar mokyklą,
- sąlytį su sergančiuoju turėjusius asmenis stebėti 7 dienas (matuoti temperatūrą, stebėti gerklę, kūno išbėrimus),
- tiek namuose, tiek vaikų ugdymo įstaigoje patalpas dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu,
- ligonio indus, drabužius, rankšluosčius, nosines laikyti atskirai,
- būtina dažnai plauti rankas tiek pačiam ligoniui, tiek jį slaugantiesiems.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder