Patys visuomenės sveikatos biurų specialistai teigia, jog jiems iškeltas sunkus uždavinys: nematomus dalykus paversti matomais. Kitaip tariant, mokyti žmones sveikiau gyventi nėra lengva, tad jų darbo rezultatai išryškės tik po ilgesnės laiko atkarpos - gal net ne vieno dešimtmečio.
Tai rodo ir pasaulinė praktika - pavyzdžiui, suomiai, pradėję aktyviai kovoti su rūkymu, per dvidešimt metų pasiekė, jog sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis sumažėjo kelis kartus. Tokios įstaigos, kaip visuomenės sveikatos biurai, veikia daugelyje šalių.
Skelbiama, jog pirmųjų teigiamų pokyčių visuomenės sveikatos biurų aktyvios veiklos dėka jau pastebima ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, paaugliai mažiau vartoja svaigalų ir narkotikų. Šis nuopelnas prisikiriamas būtent biurų specialistams, dirbantiems mokyklose.
Vietoj pašaipų - dėmesys
Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro (VSB) veiklos pradžia irgi buvo sudėtinga. Pirmosios biuro akcijos - mokymas pažinti šviesoforo spalvas gatvėje ir šiaurietiško ėjimo pamokos sukėlė visuomenėje pašaipas. "Ar jie neturi ką veikti, tik su lazdomis per dieną vaikščioti?" - anuomet stebėjosi žmonės. Tačiau puiki sveikatos stiprinimo priemonė - šiaurietiškas vaikščiojimas - iš uostamiesčio labai greitai pasklido po visą šalį.
"Išties pradžioje susidūrėme su neigiamu politikų, valstybės tarnautojų požiūriu į mūsų įstaigą. Tai trukdė teikti sveikatinimo paslaugas klaipėdiečiams.
Tačiau nenuleidome rankų ir siekėme pripažinimo bei pasitikėjimo biuru visuomenėje. Nors gyvuojame visai neseniai, jau turime daug šalininkų visuomenėje, taip pat - ir tarp politikų", - džiaugėsi Ineta Pačiauskaitė, laikinai einanti Klaipėdos VSB direktorės pareigas.
"Neturi vykti diskusijų, reikia ar nereikia miestui visuomenės sveikatos biuro. Jis yra reikalingas. Per tuos metus biuras "užsiaugino raumenis", įgijo pasitikėjimo ir tapo vienas iš lyderių šalyje. Tai pasiekta didelio darbo ir entuziazmo dėka. Svarbu yra ne tik investuoti į ligų gydymą, bet ir užsiimti švietėjiška veikla", - įsitikinusi Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė.
Tikslas - sveikesnė visuomenė
Klaipėdos VSB veikla vykdoma pagal kelias pagrindines veiklos sritis. Tai vaikų ir jaunimo bei bendruomenės sveikatos stiprinimas, visuomenės sveikatos stebėsena, įvairių sveikatinimo projektų įgyvendinimas.
Visos šios veiklos tikslas - sveikesnė visuomenė. Visuomenės sveikatos specialistai teigia, jog įtikinti žmones keisti savo įpročius ir žengti bent keletą žingsnių sveikesnės gyvensenos link nėra lengvas uždavinys.
Mažas fizinis aktyvumas, netaisyklinga mityba, poilsio stoka, alkoholio, tabako vartojimas yra pagrindinės visuomenės problemos. Klaipėdos VSB vadovė I. Pačiauskaitė džiaugiasi, jog pastaruoju metu biuro vykdomos akcijos sulaukė bendruomenės dėmesio.
Tai būsimųjų tėvelių, nėščiųjų, saugaus poilsio pajūryje mokymai, konsultacijos sveikos gyvensenos klausimais miesto įmonėse, nemokami jogos, kalanetikos, aerobikos, muzikos terapijos užsiėmimai.
Pasak I. Pačiauskaitės, biuras aktyviai dirba su ugdymo įstaigomis, pradedant sveika vaikų mityba, asmens higiena, baigiant priklausomybe nuo kompiuterių. Biuras renka duomenis apie visuomenės sveikatos būklę, ją veikiančius rizikos veiksnius, šiuos duomenis analizuoja, rengia ataskaitas.
Atsižvelgiant į šią informaciją, vykdoma tęstinė, nuolat tobulinama sveikatos stiprinimo veikla. Nuo pernai metų biuras administruoja Klaipėdos kaip sveiko miesto projektą.
"Formuojant patrauklų požiūrį į sveiką gyvenseną, vis daugiau bendruomenės narių įsijungia į sveikatinimo procesą", - sakė I. Pačiauskaitė.
Anot įstaigos vadovės, nuo rugsėjo biuras pradės organizuoti privalomuosius sveikatos mokymus (pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių ir kt.) įstaigoms, organizacijoms. Tai padės biurui užsidirbti papildomų lėšų.
Biurus stiprins
Neseniai vykusiame Klaipėdos VSB šiuolaikiškai įrengtų biuro patalpų ir veiklos pristatyme dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis dėkojo uostamiesčio savivaldybei už biuro veiklos palaikymą ir supratimą, kad visuomenės sveikatinimo rezultatų teks dar palaukti.
"Tas palaikymas, matyt, ir nulėmė, kad klaipėdiečiai visuomenės sveikatos specialistai - vieni iš lyderių šalyje. Būtent politikų palaikymo nebuvimas - viena silpnųjų visuomenės sveikatos biurų pusių. Tačiau šis požiūris keičiasi, nes ateina supratimas, jog sveikatinimas - tai ilgas procesas", - sakė A. Klišonis.
Dar viena iš pagrindinių biurams kylančių problemų - nepakankamas visuomenės sveikatos priemonių finansavimas valstybės ir savivaldybės lygiu.
Tad 2013 metais planuojama, jog visuomenės sveikatos stiprinimo, visuomenės sveikatos stebėsenos, vaikų ir jaunimo visuomenės sveikatos priežiūros veikla taps valstybės deleguota funkcija.
Informacija
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras duris atvėrė 2008 metais. Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšomis šiemet atliktas biuro patalpų kapitalinis remontas, kainavęs per 1 mln. litų. Šiuo metu įstaigoje dirba 6 visuomenės sveikatos specialistai, 3 administracijos darbuotojai ir 24 mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Biuro akiratyje - įvairaus amžiaus Klaipėdos, Palangos miestų, Kretingos rajono ir Neringos savivaldybių gyventojai, kuriems teikiama aktuali informacija ligų prevencijos, profilaktikos, ankstyvos diagnostikos klausimais, vykdoma šių savivaldybių gyventojų sveikatos stebėsena ir sveikos gyvensenos mokymai.
Rašyti komentarą