Kas žaloja mūsų psichiką?...

Apie sergamumą psichikos ligomis, susirgimo priežastis, veiksnius, darančius neigiamą poveikį psichikos sveikatai, pasakoja Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktorius Rimantas Pilipavičius. "Visuomenės sveikatos centro specialistų kasmet daromi tyrimai bei vedama statistika apie visuomenės sergamumą rodo, kad daugėja žmonių, turinčių psichologinių problemų. Nesikreipiant pagalbos į specialistus laikini emociniai išgyvenimai tampa rimtu psichikos sutrikimu.
Per pastaruosius penkerius metus net 43 proc. padaugėjo savižudžių vaikų nuo 10 iki 14 metų. Bandymų nusižudyti tikslios statistikos Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, nėra. Spėjama, kad vienai savižudybei tenka dešimtys mėginimų nusižudyti. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, savižudybės labai susijusios su depresija.
Vienas iš esminių veiksnių, žalojančių mūsų psichiką - socialinis nestabilumas, taip pat santykiai šeimoje, mokykloje ir t.t. Tačiau labiausiai žmogaus sveikatai kenkia žalingi įpročiai - rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais. Ypač tai pavojinga vaikams, kadangi jiems yra didžiulė rizika susirgti priklausomybės ligomis."

Moterys dažniau serga depresija

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu apie 450 mln. žmonių turi psichikos bei elgesio sutrikimų. Visuomenės sveikatos centro vadovas R. Pilipavičius akcentavo, kad psichikos sutrikimai daro didžiulį poveikį ne tik sergantiesiems, bet ir jų artimiesiems, kartu ir pačiai visuomenei.
"Gili depresija - pagrindinė psichinės negalios priežastis, užimanti ketvirtą vietą tarp dešimties pagrindinių visų ligų priežasčių. Prognozuojama, kad po 20-ies metų psichikos ligos šoktels į antrą vietą, po širdies ir kraujagyslių ligų.
Veiksniai, lemiantys psichikos sutrikimus - skurdas, lytis, amžius, konfliktai, patirti stresai, socialinė aplinka ir t.t. Moksliškai įrodyta, kad psichikos sutrikimai yra sudėtingos biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių sąveikos rezultatas. Biologiniai veiksniai - amžius, lytis; psichologiniai - santykiai su tėvais, kolegomis ir t.t.; socialiniai - skurdas, sunkios somatinės ligos, smurtas, urbanizacija, žiniasklaida ir daugelis kitų.
Moteris dažniau nei vyrus kamuoja nerimas, depresija. Tai pirmiausia aiškinama hormonų pokyčiais menstruacijų metu ir po gimdymo. Dėl tradicinio moterų vaidmens visuomenėje joms sunkiau pakeisti aplinką, sukeliančią stresines situacijas.
Remiantis kasmet specialistų atliekamais tyrimais ir mokslinių darbų analize, įrodyta, kad vyrams dažnesni sutrikimai, kurie yra susiję su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Sunkios psichikos ligos, pavyzdžiui, šizofrenija, moterims būna lengvesnės formos nei vyrams. Tačiau sergamumas keliomis psichikos ligomis vienu metu yra dažnesis tarp moterų. Psichotropiniai vaistai taip pat dažniau skiriami dailiosios lyties atstovėms", - pasakojo Rimantas Pilipavičius.

Žmona gali sukelti depresiją vyrui

Specialistų teigimu, ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje daugėja tiek vaikų, tiek suaugusiųjų, turinčių psichologinių problemų. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktorius informavo, kad, pavyzdžiui, JAV vienas iš dešimties jaunuolių serga sunkia psichikos liga.
"Vaikams ir paaugliams būdingi psichologinės raidos ir elgesio bei emocijų sutrikimai, todėl jiems būtinos psichologo konsultacijos. Depresija labiau serga vyresniojo amžiaus žmonės, turintys fizinę negalią. Alzheimerio liga, kuri "ištrina" žmogaus atmintį, daugiau serga moterys. Taip yra dėl labai paprastos priežasties, - jos tiesiog gyvena ilgiau nei vyrai.
Įvairūs psichikos sutrikimai dukart dažniau paplitę tarp skurdžiai gyvenančiųjų nei turtingų žmonių. Didelį poveikį tiek moterų, tiek vyrų psichikos sveikatai daro ligos, sukeliančios negalią bei grėsmę gyvybei. Tai onkologinės ligos, ŽIV/AIDS ir kt. Psichikos sutrikimai būdingi ir tiems žmonėms, kurie dėl ligos jaučia nuolatinį skausmą.
Atlikti tyrimai rodo, kad psichikos sutrikimų turinti žmona sukelia depresiją savo vyrui. Tačiau įdomu tai, kad dėl vyrų emocinių išgyvenimų moterys nesuserga depresija. Psichikos sutrikimai atsiranda ir dėl piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais, narkotikais, kitoms psichoaktyviosiomis medžiagomis.
Žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, turi būti taikomas ne vien stacionarinis gydymas Psichiatrijos ligoninėje, bet ir teikiama psichologinė, socialinė, reabilitacinė pagalba, padėsianti psichikos negalią turintiesiems integruotis į visuomenę", - kalbėjo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro vadovas gydytojas R. Pilipavičius.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder