Kada atsiranda pirmieji prisiminimai?
Dauguma suaugusiųjų negali prisiminti nieko, kas jiems nutiko iki 4 metų amžiaus. O to, kas nutiko iki 3 metų praktiškai neįmanoma prisiminti. Pirmieji žmogaus prisiminimai pradeda formuotis maždaug 10-12 gyvenimo mėnesį, o 2 metų vaikas jau gali išlaikyti atmintyje ištisus įvykių epizodus. Tačiau iki tol, kol vaikas neišmoksta garsiai išreikšti savo įspūdžių, prisiminimai tiesiog neužsilaiko ir išnyksta. Štai kodėl dažniausiai atmintyje išlieka įvykiai tik nuo 3 metų.
Kaip veikia atmintis?
Tyrimai atskleidė, kad atminties formavimuisi būtinas pilnas miego ciklas. Taigi jei dienos metu koks nors įvykis jums paliko įspūdį, naktį, poilsio metu, jūs ir toliau apie jį galvojate, taigi tas nutikimas jūsų atmintyje užsifiksuoja dar stipriau. Ilgalaikė atmintis išnyksta ne dėl to, kad ji tiesiog nereikalinga, ir ne dėl to, kad vienus prisiminimus pakeičia kiti. Mes tiesiog nepajėgūs prisiminti smulkių detalių, kurios tuos prisiminimus ir sukelia. Dauguma mokslininkų mano, jog informacija, kuria mes nesinaudojama, lieka visam gyvenimui. Tačiau kai ko nepajėgiame prisiminti tik dėl to, kad nepamename smulkių įvykio detalių. Prisiminkite, kaip kartais dalinatės prisiminimais su draugais. “Pameni, kaip Antanas šoko per gimtadienį” - jums gali nesukelti jokių prisiminimų. O štai tam tikros papasakotos detalės jumyse iš karto prižadins atmintį.
Kaip nepamiršti to, ką reikia padaryti?
Įsivaizduokite, kad rytoj jums būtinai reikia nubėgti į paštą atsiimti laiško, tačiau pamirštate. Kaip prisiminti savo planus? Pasirodo, būsima atmintis (galimybė prisiminti tai, ką ketina veikti ateityje) geriau veikia su pavyzdžiais. Būtent dėl to žmonės dažniausiai viską užsirašo, tačiau vėliau ir taip prisimena. Atlikus tam tikrą veiksmą, kuris turi priminti apie planus, dažniausiai tų planų nebepamiršite. Pavyzdžiui, užsirašykite ant lapo apie ketinimą eiti į paštą ir pamatysite, kaip jums net nereikės žvilgtelėti į tą lapelį, nes ir taip prisiminsite savo planus.
Kodėl atmintis silpnėja?
Atminties silpnėjimo priežastis nebūtinai turi būti amžius. Dehidratacija, stresas, ligos – tai tik keletas priežasčių, kurios taip pat turi įtakos atminties susilpnėjimui. Atminčiai pakenkti gali ir vaistai, alkoholis, prasta mityba ir t.t.
Ar atminties praradimas yra neišvengiamas ir natūralus procesas?
Tikrai ne. Ne visi žmonės su amžiumi praranda atmintį. Tie, kurie gyvena aktyviau tiek fizine, tiek intelektualine prasme, mažiau skundžiasi ir atminties sutrikimais. Be to, labai didelę reikšmę turi bendravimas su žmonėmis. Bendraudami mes nuolatos atgaiviname savo prisiminimus, o prisimindami detales tą atmintį stipriname.
Ar vyresnio amžiaus žmonės gali pagerinti savo atmintį?
Taip. Tereikia daugiau laiko skirti mąstymo lavinimui: galvosūkių sprendimams, skaitymui, stalo žaidimams. Žinoma, niekas nesako, kad staiga atmintis sugrįš ir prisiminsite visą savo praeitį. Tam, kad prisimintumėte tai, kas įvyko anksčiau, reikia tam tikros pagalbos: įvykio detalių. Jei kada nors rašėte dienoraštį ir atsivertėte jį paskaityti po 10 metų, greičiausiai pastebėjote, kad pusė įvykių buvo išsitrynę iš atminties. Taip nutiko būtent dėl neužfiksuotų detalių.
Kaip suprasti, kad turite atminties sutrikimų?
Jei nepamenate, kur pasistatėte automobilį, tai dar nereiškia, kad turite atminties problemų. Gal būt jus tiesiog atitraukė kažkoks įvykis ir jūs automobilį pasistatėte negalvodami, todėl neužfiksavote informacijos apie jos stovėjimo vietą. Su amžiumi žmonėms darosi vis sunkiau atlikti kelis veiksmus tuo pačiu metu, todėl kartais reikia tiesiog daugiau dėmesingumo. Žinoma, jei jūs pradeda nesiorentuoti jums gerai pažįstamose vietose – tai jau rimtas požymis, kad laikas susirūpinti savo atmintimi.
Ar galima užsikrėsti atminties suprastėjimu?
Jei vienam sutuoktiniui pablogėja atmintis, kitam gali nutikti lygiai tas pats. Neseniai atliktas tyrimas patvirtino, kad jei žmona skundžiasi atminties sutrikimais, jos vyrui rizika susirgti tuo pačiu padidėja 12 kartų. Moterys šiuo klausimu stipresnės: joms rizika padidėja 4 kartus. Ir vis dėl to tai nieko nereiškia, nes atminties susilpnėjimas dažniausiai siejamas su patiriamu stresu. Taigi jei rūpinsitės savo sveikata, atminties pablogėjimo tikriausiai išvengsite.
Rašyti komentarą