Jūros šventė Klaipėdos ligonines užpildys pacientų, susirgusių pankreatitu

Jūros šventė Klaipėdos ligonines užpildys pacientų, susirgusių pankreatitu

Bene kiekvienoje šalyje rasime ne vieną progą išgerti alaus, o kai kurios iš šių švenčių sukviečia jų dalyvius masiniam svaiginimuisi alkoholiu. Viena iš tokių šiomis dienomis – ir Jūros šventė uostamiestyje. Jau seniai ir aiškiai įrodyta, jog alkoholio vartojimas ženkliai padidina riziką susirgti ūminiu pankreatitu.

Miunchene pankreatito atvejų daugiau

Vokietijoje kasmet vyksta spalio alaus šventė (Oktoberfest). Jos metu išgeriama daug alaus ir kitų alkoholinių gėrimų. Pavyzdžiui, 2008-aisiais Miunchene alaus šventės metu ir po jos per 16 dienų buvo parduota 6,6 mln. litrų alaus. Mokslininkai pasidomėjo, ar šios šventės metu ir jai pasibaigus išauga sergamumas pankreatitu.

Mokslininkai atliko prospektyvinį tyrimą siekdami išsiaiškinti, kaip dažnai į ligonines pakliuvo ūminiu pankreatitu susirgę pacientai. Miunchene ir jo apylinkėse iš viso 27 ligoninėse alaus šventės metu rasti 188 pacientai, kurie buvo gydyti dėl ūmaus pankreatito. Šie rezultatai buvo palyginti su dviem 18 dienų trukmės laikotarpiais ne šventės metu. Paaiškėjo, jog alaus šventės metu ūmaus pankreatito atvejų padaugėja ne taip jau žymiai – 117 proc. Tyrime vertinti ir lėtinio pankreatito paūmėjimai, sukelti alkoholio – čia statistiškai reikšmingų pakitimų nestebėta.

Tyrimas atskleidė, kad Miunchene ir jo apskrityje apskritai sergamumas ūminiu pankreatitu kur kas didesnis, negu statistinis Vokietijos vidurkis. Tokie rezultatai buvo ir ne šventės metu.

Pacientų skaičius išauga dešimtimis

Lietuva neturi alaus šventės, bet švenčia Jūros šventę. Vietoj trijų dienų šiųmetė pratęsta iki penkių. Gydytojams tai ženklas ne gausesnio renginių pasirinkimo, o didesnio skaičiaus pacientų su atitinkamomis diagnozėmis. Viena jų, kaip skelbia ir Vokietijos mokslininkai – pankreatitas. Bent jau Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyrius tokiomis dienomis tikrai sulaukia daugiau pacientų, – „Vakarų Lietuvos medicinai“ tvirtino skyriaus vedėjas Žilvinas Šukys. „Tai susiję su lietuvių mentalitetu – kuo daugiau pavalgyti ir kuo daugiau išgerti alaus, „šnapso“, – pastebėjimais dalijosi gydytojas. – Vyrai gausiai valgo cepelinų, šašlikų, kepto, rūkyto maisto ir užgeria alkoholiu, tad išsivysto ūmus kasos uždegimas – pankreatitas. Moterims, kadangi jos statistiškai mažiau vartoja alkoholio, bet dažniau turi tulžies akmenų, pankreatitą iššaukia akmenligė. Tokios problemos išryškėja ne tik Jūros šventės metu, bet ir per Kalėdas, Naujuosius metus“.

Ž. Šukio manymu, šį savaitgalį ir jam pasibaigus jo vadovaujamas skyrius tradiciškai sulauks 10-20 pacientų daugiau. Tačiau Jūros šventę pratęsus iki penkių dienų pesimistiškai prognozuojama jų sulaukti dar daugiau. Tačiau gastroenterologas atkreipė dėmesį, kad į ligoninę patenka tik vidutinio ir sunkaus kasos uždegimo atvejais. Lengvesne pankreatito forma sergantieji gydosi patys namuose. O minėtas pacientų dvidešimtukas vienoje iš uostamiesčio ligoninių – kuriems pankreatito diagnozę iššaukia gausus alkoholio vartojimas.

Kasa ima virškinti save

Ir šiuo klausimu (alkoholio vartojimo) portalo pašnekovas prisipažino esąs itin skeptiškas. Pasak jo, lietuvaičiai alkoholiu svaiginasi vis daugiau.

„Ši tendencija auga tarp dvidešimtmečių-trisdešimtmečių. O į ligoninę patenka (dėl pankreatito – autorės pastaba) trisdešimtmečiai-keturiasdešimtmečiai, nors pasitaiko ir dvidešimtmečių, – kalbėjo gydytojas. – Paprastai tai būna socialiai žemesnio lygio asmenys, bedarbiai, darbininkai. Jei žmogus – aukštesnio intelekto koeficiento, jis alkoholį vartoja saikingai“.

Kaip alkoholis veikia žmogaus organizmą, kad sukelia pankreatitą? „Viena, kad išgėrinėjantieji mažiau valgo, o alkoholio geria daug. Alkoholis sukelia kasos sulčių sąstovį kasos latakuose. Kasos sultys aktyvuojasi ir galų gale kasa ima virškinti pati save“, – aiškino gydytojas.


Tačiau net ir būdamas skeptikas, ir žinodamas lietuvaičių jūrinius-šventinius įpročius, Ž. Šukys sako specialiai Jūros šventei skyriaus neruošia. „Tiesiog žinome, kad bus alaus gėrimo pacientų. Lietuvoje daug yra geriančių ir išgeriančių didelius kiekius alkoholio. Vadinamieji absoliutaus alkoholio sunkūs gėrėjai išgeria po 4-5 gėrimo vienetus per dieną. Dar blogiau, jei tokį kiekį išgeria per 2-3 valandas. Tai yra, prigeria, nukrenta, pamiega, atsikelia ir vėl geria. Taip staiga ir kyla kasos uždegimas. O pankreatitas yra rimta liga. Žmonės ir miršta, tik ne tiesiogiai nuo jos, o nuo ūmaus pankreatito sukeltų komplikacijų – širdies, kvėpavimo takų, inkstų ligų. Tad Jūros šventės svečiai tegu alkoholį vartoja protingai“, – patarimo nepagailėjo gydytojas.

Pavojingiausias – pirmasis pasigėrimas

Po šio savaitgalio daugiau pacientų su kasos uždegimo nusiskundimais laukia ir šeimos gydytojas Ričardas Sabūnas. Gydytojas pabrėžė, kad pankreatitą sukelia ne tik alkoholio vartojimas, bet ir netvarkingas valgymas. „Kaip į šiukšlių dėžę sukrauna bet ką į save, – šventines vaišes apibūdino pašnekovas. – Lietuviai švęsdami be perstojo valgo ir geria, valgo ir geria. Iš tiesų yra teisingas senas rusų posakis: „Po pirmos taurelės neužkąsk“.

R. Sabūnas atkreipė dėmesį, kad ypač pavojinga smarkiai švęsti jauniems žmonėms. „Pirmas išgėrimas – pats pavojingiausias. Jauni žmonės ir į komą įkrenta, juos tenka gaivinti. Tokių švenčių metu jaunuoliai prisigeria pirmą kartą, atvežami į gydymo įstaigas tie, kurie iki tol visai negėrė ar labai saikingai vartojo alkoholį. Vyresnių, jau įpratusių vartoti alkoholį, pankreatito baigtis būna geresnė“, – tvirtino gydytojas, pabrėždamas, kad pankreatitas – mirtinas susirgimas, vemiant ir viduriuojant prarandama labai daug mikroelementų. Ypač didelę grėsmę ši liga kelia širdininkams, kuriems labai pavojinga netekti daug kalio.

„Jų gydymas – tik ligoninėje su lašeline ir badaujant“, – tvirtino gydytojas.

Kalbėdamas apie populiarų Jūros šventės gėrimą – alų, pašnekovas paminėjo, kad jis irgi pavojingiausias būtent širdininkams. Ir vėl – ypač jauniems. „Jaunas žmogus gali ir nežinoti savo širdies būklės, o visokie prolapsai net ir laikomi konstitucine norma, iš kurių vėliau išaugama sustiprėjus širdies raumenims. Tačiau tokiai širdžiai davus didelį krūvį, pavyzdžiui, didelį kiekį alaus, galima labai pakenkti. Alus turi tokias fizikinės savybės, kad labai greitai patenka į organizmą. O smarkiai padidėjus skysčių kiekiui sutrinka širdies ritmas. Todėl alaus kiekį reiktų labai riboti. Dienos norma – vienas puslitrinis bokalas, ne daugiau“.

Besivoliojančių mažiau

Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties viršininkas Rimvydas Juodviršis pripažino, kad tradicinių švenčių metu, taip pat – ir Jūros, iškvietimų padaugėja. Iš viso kokiu trečdaliu. Tačiau negalėjo patvirtinti, kad viena iš dažnesnių diagnozių – pankreatitas. „Visada neblaivių dagiau nei įprastai, bet bendra diagnozė – gulėjimas viešoje vietoje, – pašmaikštavo pašnekovas, bet tuoj pat rimtai pridūrė. – Dėl sunkaus apsinuodijimo alkoholi išvežame jos į ligoninę išblaivinti, bet tikslesnė diagnozė būna nustatoma ten“.

Tačiau priešingai ankstesniam pašnekovui, R. Juodviršis pasidalijo pastebėjimais, kad alkoholio vartojimo kultūra, anot jo, per pastaruosius trejus metus Lietuvoje „gal netgi kažkiek paaugo“, tai yra, geriama mažiau. „Tokias išvadas Greitosios medicinos pagalbos stoties viršininkas daro remdamasis iškvietimų skaičiumi: „Mažiau besivoliojančių, mažiau besimušančių“.

Alaus širdis

Gydytojas toksikologas Robertas Badaras paprastai savo studentams apie alkoholio poveikį organizmui paskaitas skaito 4 dienas, bet su „Vakarų Lietuvos medicinos“ žurnaliste apsistojo konkrečiai ties alaus daroma žala, tai yra, alaus širdimi, kitaip dar – jaučio. Pastarąjį simptomą, gydytojo teigimu, iššaukia besaikis alaus vartojimas. „Tai lėtinė komplikacija atsirandanti dėl didelio skysčių turinio. Alkoholis išplečia širdies ertmes, ji turi išpumpuoti gal net dvigubai daugiau skysčių“, – aiškino gydytojas.

Tiesa, pašnekovo pastebėjimu, Lietuva nėra alaus šalis, kaip Čekija ar Vokietija, bet ir ne degtinės. „Jei paprastai iš dviejų blogybių žmonės renkasi vieną, tai mes nelinkę atsisakyti nei vieno, nei kito, – sakė R. Badaras. – Mes deriname abi rūšis – ir alų, ir koncentruotą alkoholį, skaičiuojamą nuo 35 laipsnių stiprumo“. Taigi, ir ligas susirenkame būdingas visokių rūšių alkoholio gėrėjams.

vlmedicina.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder