Į vaistines - su vaistų dėžutėmis

Į vaistines - su vaistų dėžutėmis

Nuo birželio 1-osios galiojanti naujoji receptų išrašymo tvarka, pagal kurią gydytojas gali įrašyti tik bendrinį, o ne prekinį, vaisto pavadinimą, o vaistininkai privalo visų galimų preparatų sąrašą ir kainas klientui parodyti kompiuterio ekrane, sveikatos priežiūros srityje sukėlė sumaištį.

Naujoji tvarka - papildoma našta ir didesnė atsakomybė tiek vaistininkams, tiek gydytojams. O pacientai į vaistines priversti nešiotis jiems įprastų medikamentų dėžutes, kad būtų tikri, jog gaus tą vaistą, kurį yra išbandę ir kuriuo pasitiki.

"Kompensuojamieji vaistai visąlaik buvo išrašomi nurodant tarptautinį veikliosios medžiagos pavadinimą. Galima buvo skliausteliuose nurodyti firmos pavadinimą ar įlipdyti kokį lipduką, jei pacientas pageidaudavo konkretaus pavadinimo vaisto. Dabar skliausteliuose įrašyti prekinio pavadinimo nebegalima. O nuo birželio jau ir nekompensuojamųjų vaistų receptai turi būti išrašomi vadovaujantis šiuo reikalavimu", - paaiškino šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad naujoji vaistų išrašymo ir siūlymo vaistinėse tvarka siekiama paskatinti vaistų gamintojų konkurenciją, mažinti galimą medikų finansinį suinteresuotumą bei suteikti pacientams platesnę galimybę rinktis reikiamą vaistą.

Tačiau medikai ir farmacininkai abejoja, ar šie tikslai bus pasiekti.

"Farmacijos firmų atstovai kaip ėjo, taip ir eis, pristatinėdami savo vaistus, supažindindami su jais ir konferencijose. Tai normalus dalykas. O kaip kas tą informaciją panaudoja - kiekvieno sąžinės reikalas. Vieni išlieka objektyvūs, o kiti gali pasiduoti vienos ar kitos firmos įtakai", - teigė B. Jankuvienė.

Varto žinynus

B. Jankuvienės manymu, naujoji receptų rašymo tvarka nėra "didžiulė tragedija", kaip kartais bandoma pavaizduoti, bet lazda šiek tiek perlenkta.

"Yra tokių vienetinių vaistų, kurių kitos firmos negamina, bet turime rašyti pavadinimą iš kelių dalių. Tarptautiniai žodžiai tokie ilgi, tad receptus išrašyti užima daugiau laiko. O ir kiek pamiršę esame tuos tarptautinius, tenka pavartyti žinynus, kad teisingai juos užrašytum", - sakė ji.

Nepaisant galimybės patiems pacientams rinktis vaisto gamintoją pagal kainą, jie visgi linkę pasitikėti gydytoju ir pyksta, kai šie recepte neįrašo jiems geriausiai tinkančio vaisto pavadinimo.

"Aš patariu: jei nenori nieko keisti, ieškoti pigesnio vaisto, tegu perka tą, kurį vartojo anksčiau, kuris jiems tiko. Paaiškinu: jei norės pigesnio - vaistinėje jam pasiūlys ir jis galės pasirinkti. Vieni žiūri į kainas, kiti nori to vaisto, prie kurio pripratę, treti ieško naujesnių", - pasakojo ji.

Nuokrypis - iki 25 proc.

[CITATA]Nors valdininkai teigia, kad tos pačios veikliosios medžiagos vaistai - tiek originalūs brangesni, tiek pigesni generiniai - veikia vienodai, medikai pastebėjo, jog būna išimčių.

"Gal iš tikrųjų kitaip veikia, gal žmogus tik įsitikinęs tuo, - negaliu tvirtinti", - sakė B. Jankuvienė.

"Nors vaisto veiklioji dalis ta pati, bet iš tikrųjų praktikoje esu susidūrusi, kad kai kurių preparatų efektas bei poveikio laikas skiriasi", - pritarė ir Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė.

"Registruojant generinį vaistą nėra reikalaujama bioekvivalentiškumo tyrimo, t. y. nėra tiriama, ar vaisto kopija idealiai pagal biologinį aktyvumą atitinka originalų. Todėl tvirtinti, kad generiniai vaistai identiški originaliems, negalima. Tiek Europos vaistų vertinimo agentūra, tiek JAV maisto ir vaistų administracija, kurios nustato vaistų registravimo teisines taisykles, leidžia iki 20-25 proc. vaistų aktyvumo nuokrypius. Jei pacientas vartoja generinius priešepilepsinius, širdies ritmo sutrikimus, hipertenziją gydančius, antibakterinius vaistus, kurių aktyvumo nuokrypis nemažas, gali išsivystyti nepageidaujamos reakcijos, atsirasti sveikatos sutrikimų", - "Vakarų ekspresui" paaiškino Etinių farmacijos kompanijų asociacijos direktorė Jolanta Dičkutė.


Apkrauti gydytojai

"Šis sprendimas skubotas ir neapgalvotas, į pačią svarbiausią, žmonėms aktualiausią sritį įnešęs chaoso, - mano gydytoja R. Seniūnaitė. - Vyresnio amžiaus pacientai nesusigaudo, bijo, klausinėja, ką dabar reikės daryti. O mes nieko negalime daryti nei rekomenduoti, nes šiuo įsakymu siekta įveikti korupciją. 10 metų mokomės tam, kad padėtume žmogui, priimtume sprendimus, o dabar paliko spręsti pačiam pacientui. O kaip jis gali spręsti?"

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos pavaduotoja šeimos medicinai Angelė Razgienė pritaria: naujoji tvarka kelia sumaištį ir yra pernelyg griežta, nepaliekanti galimybės elgtis pagal situaciją ir paciento norą.

"Mes aiškiname pacientams, siūlome pirkti pigesnį vaistą, bet jie nesupranta, mano, kad mes blogai dirbame, nepadedame jiems pasirinkti geriausio. Sako, kad kaina jiems nesvarbu, jie nori, kad išrašytume jiems įprastą vaistą. O mes negalime net ant lapuko užrašyti. Ką belieka daryti? Patariame neštis į vaistines medikamentų dėžutes", - sakė A. Razgienė.

Daugelis jos prižiūrimų pacientų - vyresnio amžiaus, todėl, kad susigaudytų, į vaistines juos turi lydėti jaunesni giminaičiai.

"Turėtų būti kaip anksčiau: nori pigesnio vaisto - prašau, yra galimybė. Juk siūlydavome tai, bet žmogus renkasi kas jam geriau", - sakė gydytoja.

Atsakomybė - vaistininkams

Naujoji tvarka, pripažįsta vaistininkai, padidino jiems darbo krūvį, o klientams ilgiau tenka laukti eilėje.

"Mes išaiškiname visiems, kiek reikėtų primokėti už vieną ar kitą analogą, bet klientai domisi tik iš smalsumo arba išvis nesidomi", - sakė Miesto vaistinės, įsikūrusios Klaipėdoje, Mažvydo al., vedėja Genovaitė Jakštienė.

Ji pastebėjo, kad į vaistinę atėję žmonės dažniausiai nesupranta, kam to monitoriaus reikia, ir į jį nežiūri, pigesnio analogo neieško.

"Jie atsineša savo vartotų vaistų dėžutes arba lankstinukus, kuriuose vaistas pristatytas, ir prašo parduoti būtent tokių vaistų. Kai kurie gydytojai jiems prie recepto priklijuoja lipdukus su vaistų pavadinimu. Žmonės neieško pigesnių vaistų, ieško tik nuolaidų, kad įprastą vaistą gautų kokiu litu pigiau. Taigi tarptautinio pavadinimo rašymas nieko nepakeitė", - dėstė G. Jakštienė.

"Salvijos" vaistinės farmakotechnikė Irena Achramenko taip pat pabrėžė, jog monitoriaus duomenys domina nedaug klientų, jie ieško jau vartotų vaistų. Jei atsineša parodyti dėžutę - net jei vaistas tos pačios firmos, bet pakeista pakuotė, nenori imti, nes nepasitiki.

"Kartais sutinka paimti pigesnį, kai pasiūlau. Bet, mano nuomone, duoti pigesnius, kai gydytojas nieko nėra komentavęs, yra be galo didelė atsakomybė. Jei žmogui bus negerai nuo to generinio vaisto - juk jis eis ne pas gydytoją, o į vaistinę, kuri davė tą pigesnį vaistą", - nuogąstavo I. Achramenko.


Nemoka teisingai rašyti

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Ramunė Visockytė "Vakarų ekspresą" informavo, kad tarnyba skundų, susijusių su naująja tvarka, nėra gavusi.

"Gal žmonės ir piktinasi, bet nesiskundžia", - sakė ji.

Tačiau iš vaistininkų tarnybos atstovams tenka išgirsti neoficialių nusiskundimų, esą ne visi gydytojai moka teisingai nurodyti veikliosios medžiagos pavadinimą.

Tačiau vaistininkė G. Jakštienė "Vakarų ekspresui" sakė uostamiesčio gydytojams pretenzijų neturinti - šie labai stengiasi, rašo tarptautinį pavadinimą net tepaliukui, kuris analogų neturi.

Paklausta, kaip pati vertina naująją tvarką, R. Visockytė atsakė: "Man, pavyzdžiui, gali rodyti visus vaistus kiek nori, aš žinau, kurie man padeda, ir juos pirksiu. Močiutėms gal tai ir sudaro problemų, o išsilavinusiam žmogui - jokių".

NEĮDOMU. Galimybė susipažinti su visais vienodos veikliosios sudėties vaistais, pastebi farmacininkai, domina toli gražu ne visus pirkėjus. NEŠIOJASI. Negalėdami įrašyti paciento pageidaujamo vaisto prekinio pavadinimo recepte, kai kurie gydytojai pataria jiems neštis į vaistinę vartoto medikamento dėžutę.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder