Grybingi metai proporcingi apsinuodijimų skaičiui

Grybingi metai proporcingi apsinuodijimų skaičiui

Miške įsisukus grybų sezonui, džiugina voveraičių, baravykų ar raudonikių derlius, deja, smagus pasigrybavimas miške gali baigtis ligoninėje. Šįmet neišvengta apsinuodijimo grybais aukų. Specialistai ragina gyventojus rinkti tik tuos grybus, kurie gerai pažįstami.

Telefonu konsultuojasi mažiau

Šįmet grybų metas mūsų šalyje, galima sakyti, tik įsibėgėjęs, tačiau apsinuodijusių grybais netrūksta.

Štai šį rudenį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje Ūmių apsinuodijimų skyriuje buvo gydyti 4 žmonės, deja, vienam jų gyvybės išgelbėti medikams nepavyko.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pernai Lietuvos stacionaruose buvo gydytas 51 žmogus dėl apsinuodijimų grybais, vienas mirė.

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2012 metais dėl įtariamo apsinuodijimo grybais telefonu konsultuoti 59 žmonės, o šiemet jau mažiau - 36.

„Nuodingiausias grybas, sukeliantis mirtiną apsinuodijimą, yra žalsvoji musmirė. Ji dažniausiai supainiojama su ūmėdėmis, raukšlėtaisiais gudukais, vadinamaisiais kalpokais, pievagrybiais, kartais net su žaliuokėmis“, - teigė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėja Sigita Goštautaitė.

Pasak jos, apsinuodijimų grybais skaičius labai aiškiai koreliuoja su tuo, ar metai grybingi ar ne. Jei grybai auga gausiai - žmonės visada juos renka ir dalis grybautojų būtinai apsinuodija. Jei daug grybų miškuose - visada daug pacientų ir Ūmių apsinuodijimų skyriuje.

S.Goštautaitė atkreipė dėmesį, jog grybautojai turi būti itin atidūs - rinkti tik gerai pažįstamus grybus, nerinkti tų, kurie kelia bent menkiausią įtarimą.

„Nepatyrusiems grybautojams patarčiau geriau grybų iš viso nerinkti ir jokiu būdu nepirkti turgavietėse nei šviežių, nei konservuotų nepažįstamų grybų“, - aiškino specialistė.

Nerekomenduojama rinkti senų grybų

„Nėra vienareikšmio požymio, ar grybas yra valgomas, ar nevalgomas. Yra valgomų grybų su „sijonėliais“, yra nevalgomų - be „sijonėlių“. Sunkaus apsinuodijimo suvalgius grybų, kurie turi kempinėtą apačią, paprastai nebūna. Jeigu žmogus nelabai pažįsta grybus, bet nori juos rinkti, tai bent jau tegu renka tuos kempininius, be lakštelių. Tačiau pabrėžiu, rinkti reikia tik tuos, kuriuos pažįstame“, - aiškino Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė.

Pasak jos, apsinuodijimo grybais požymiai būna skirtingi, priklauso nuo to, kokius grybus žmogus valgė. Vieni grybai gali sukelti haliucinacijas, kiti - inkstų nepakankamumą, treti - kepenų nepakankamumą.

„Dažniausiai pasitaikantys apsinuodijimo požymiai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai“, - teigė specialistė.

L.Gruzdytė atkreipė dėmesį, jog žmonės apsinuodija valgomaisiais, pasenusiais grybais.

„Paruošti grybai turi būti gana greitai suvalgomi, nerekomenduojama jų laikyti kelias dienas, paskui šildyti ir valgyti. Kitas dalykas, nerekomenduojama rinkti senų grybų miške. Grybas juk yra tas pats baltymas, visi suvokiame, kad mėsa ar žuvimi galima apsinuodyti, lygiai taip pat galima apsinuodyti grybais“, - tikino pašnekovė.

Žaidimai su mirtimi

Pasak L.Gruzdytės, pavojingiausia grybų grupė ta, kuri savo sudėtyje turi nuodo amanitino. Ekspertė akcentavo, jog gyventojai labai atsargiai turėtų rinkti žvynabudes, nes jas galima supainioti su nuodingomis žvynabudėlėmis. Kalpokus, pievagrybius galima supainioti su baltosiomis ar smailiakepurėmis musmirėmis.

„Buvo atvejis, kai žmogus vienais metais suvalgė raudonąją musmirę, norėdamas įrodyti, kad nieko baisaus. Ir tąkart nieko baisaus nenutiko. Vėliau vyras kartojo eksperimentą su žalsvąja musmire. Ir žmogus mirė, - pasakojo L.Gruzdytė. - Kartais žmonės apsinuodija iš nežinojimo, kartais iš neatsakingumo.“

Vis dėlto dažniausia apsinuodijimo priežastimi tampa per klaidą į krepšį įsidėtas nuodingas grybas. Pašnekovė teigė, jog vyresnio amžiaus žmonės patenka į didesnę rizikos grupę. Nes tokie žmonės įsitikinę, kad grybus gerai pažįsta, visą gyvenimą grybavo.

„Pagyvenę žmonės ir mato prasčiau, ir tikimybė suklysti išauga. Buvo mirties atvejis, kai 85 metų moteris, visą gyvenimą grybavusi, supainiojo grybus, prisivalgė nuodingų ir mirė“, - pasakojo L.Gruzdytė. Ji teigė, jog tarp jaunimo nėra tokios įsigalėjusios grybavimo kultūros, taigi ir apsinuodijimo grybais atvejų pasitaiko mažiau.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder