Dar sykį patvirtinta: nedideli alkoholio kiekiai sukelia krūties vėžį

Dar sykį patvirtinta: nedideli alkoholio kiekiai sukelia krūties vėžį

Moterims, kurios vidutiniškai (3-6 "drink" per savaitę) vartoja alkoholinių gėrimų, invazyvaus krūties vėžio rizika išauga 15 proc. lyginant su tomis, kurios nevartoja. Išgeriančioms daugiau (30 "drink" per savaitę) rizika apsirgti išauga net 50 proc.

Daugiau geriant, auga ir rizika

Alkoholio vienetas medicininėje literatūroje apibrėžiamas terminu "drink". Vienas "drink" yra 12 uncijų, arba 355 ml alaus, arba 148 ml vyno, arba 44 ml gryno spirito. Trys - šeši "drink" per savaitę prilygsta nedideliems 2-4 buteliams (po 0,5 litro) alaus per savaitę.

Rizika sirgti krūties vėžiu nepriklauso nuo alkoholio tipo – visi alkoholiniai gėrimai didina krūties vėžio riziką. Su kiekvienu 10 g išgerto spiritinio gėrimo per dieną rizika susirgti krūties vėžiu išauga 10 proc.

Prie tokios išvados priėjo NHS (Nurses' Health Study) studijos autoriai, kurie stebėjo 121 700 slaugytojų nuo jų 18-ojo gimtadienio.

Nėra žinoma, kokiu būdu alkoholis sukelia vėžį. Manoma, kad padidindamas moteriškų hormonų estrogenų kiekį kraujuje. Pastebėta, kad alkoholis dažniau sukelia nuo hormonų priklausantį krūties vėžį.

Tyrimo vadovė W.Y. Chen, komentuodama tyrimo rezultatus, teigė, kad šis tyrimas dar kartą įrodė mokslininkams jau seniai žinomą tiesą – net ir nedideli alkoholio kiekiai gali sukelti krūties vėžį.

Lietuvoje serga blaivininkės?

Įvairiuose Lietuvos miesteliuose vykdomos akcijos "Nedelsk" metu moterys taip pat supažindinamos su šia rizika. "Tačiau alkoholio įtaka labai smarkiai neakcentuojama, – "Vakarų Lietuvos medicinai" sakė akcijos vadovė Lina Buzelytė. – Tačiau išgirdusios šį faktą labai nustemba. Daugeliui moterų naujiena net ir tai, kad ne bet kokį dezodorantą galima naudoti".


Tačiau hematologė Irmantė Česnavičienė tokią tiesą vadina teorine, bent jau mūsų šalyje. Mat stebėdama savo pacientes ji matanti visiškai kitokią statistiką. "Krūties vėžiu dažniausiai suserga labai tvarkingos moterys, kurios beveik visai nevartoja alkoholio, – sakė gydytoja. – Padidintas alkoholio vartojimas yra tuomet, kai išgeriama daugiau nei po taurę vyno kasdien. Nežinau kodėl Lietuvoje yra kitokia situacija, nei skelbia mokslininkų tyrimai. Gal mūsų visuomenė kitokia? Tarp sergančiųjų krūties vėžiu praktiškai visai nepasitaiko smarkiai išgeriančių".

Portalo pašnekovei antrino UAB "Birutės šeimos medicinos praktika" vadovė šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė, kurios gydymo įstaigoje besigydančios moterys, susirgusios krūties vėžiu, taip pat yra kone abstinentės. Tačiau medikė sakė "tik viena ausimi girdėjusi" apie alkoholio sukeliamą riziką susirgti minima liga.

Ryšys įrodytas

Vis dėlto gydytojas psichiatras dr. Aurelijus Veryga tikino, jog faktais pagrįsti įrodymai lygiai taip pat veikia ir mūsų šalyje. A. Veryga tvirtai aiškina: "Yra aiškiai įrodyta, kad egzistuoja ryšys tarp alkoholio vartojimo ir krūties vėžio: didėjant vartojimui atitinkamai didėja ir rizika. Biologiškai to paaiškinti negaliu, bet alkoholis apskritai yra pripažintas kaip kancerogeninė medžiaga, sukelianti bet kokias onkologines ligas, ne tik krūties vėžį. Be to, jis neigiamai veikia ir imuninę sistemą – gali būti ir ši priežastis".

Kaip gydytojas paaiškintų, kad mūsų kraštietės gydytojos savo darbo praktikoje nepastebėjusios tokios tendencijos? "O kiek jos turi pacientų, kiek susirgusių krūties vėžiu? Gal onkologė turi ir daugiau pacientų, bet vis tiek šie skaičiai atspindi tik pavienius atvejus, o tyrimai atlikti stebint tūkstančius moterų", – kalbėjo A. Veryga.

Daktaras neatmetė ir tokios galimybės, kad asocialiai gyvenančios moterys, kurioms išsivysto krūties vėžys, galimai keliauja tiesiai į ligoninę, nes joms jau nebereikalingos pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugos.

Beje, gydytojas tvirtino, kad jo kolegos neretai ir klaidina pacientus. "Žinau, kad yra tokių gydytojų, kurie chemoterapijos seansų metu rekomenduoja gerti raudoną vyną, neva šis turintis reikalingų antioksidantų, galinčių "surišti" vėžio ląsteles. Kažkodėl tiems patiems medikams neapsiverčia liežuvis pasiūlyti vynuogių sulčių, kurios irgi turi antioksidantų, bet neturi vėžį sukeliančio alkoholio", – neslėpė pasipiktinimo pašnekovas.

www.vlmedicina.lt

Šaltinis:

Chen WY, et al "Moderate alcohol consumption during adult life, drinking patterns, and breast cancer" JAMA 2011; 306: 1884-1890

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder