Šv. Kotryna, kaip pasakoja legendos, buvusi labai daili ir išsilavinusi mergina. Pasakojama, kad Kotryna IV amžiuje dalyvavusi dispute su penkiasdešimčia mokslininkų ir juos nugalėjusi. Tai įvykę prieš pat jos mirtį, todėl ši šventoji vadinama mokslininkų globėja.
Vis dėlto, kankine ir šventąja ji paskelbta ne už mokslinius įsitikinimus, bet už tikėjimą. Jauna mergina už krikščionybės puoselėjimą buvo įsukta į ratą ir nukirsdinta.
Ikonografijoje šv.Kotryna vaizduojama su ratu ir kalaviju – jos kankinimo įrankiais, bei knyga ir palmės šakele. Knyga simbolizuoja moksliškumą, šakelė – nekaltumą ir tyrumą. Tą ir reiškia Kotrynos vardas lotynų kalboje.
Lapkričio pabaiga svarbi ir ūkininkams, auginantiems avis – šiuo metu nukirpta vilna yra daug geresnė, nes ne tokia reta, kaip vasarą ir neprisivėlusi šieno, kaip žieminė.
Šią dieną, tik daug seniau – 1370 metais – kunigaikštis Algirdas antrąjį kartą išsirengė užkariauti Maskvos. Tačiau sėkmė, kaip žinome, nebuvo Algirdo pusėje, o kiek vėliau Maskva užkariavo Lietuvą. Todėl 1940 metais lapkričio 25 dieną Lietuvos pinginiu vienetu tapo rublis.
Ši diena 1992 metais atnešė didelių permainų Čekoslovakijos valstybei – parlamentas ją nusprendė paalinti į Čekiją ir Slovakiją.
Rašyti komentarą