Mokslininkai tvirtina: mus traukia tie, kurie pažadina mūsų sieloje savimylą Narcizą.
"Kambaryje, pilname žmonių, jų žvilgsniai staiga susitiko. Ir visas triukšmingas pasaulis kažkur nuplaukė..." - standartinis meilės romanų siužetas.
Pagal naujausius tyrimus, romantiški jausmai čia beveik niekuo dėti. Pirmas žvilgsnių susitikimas "įjungia" tik seksualinį potraukį ir savimeilę.
"Veikiausiai čia ima veikti mechanizmas, susijęs su narcisizmu. Žmonėms patrauklūs atrodo tie, kurie jais susidomi", - pažymėjo Benas Džonsas, dirbantis Aberdino universiteto Tyrimų laboratorijoje.
Mokslininko žodžiais, šis darbas verčia abejoti ankstesniais tyrimais, kurie nagrinėjo žmogaus veido patrauklumo priežastis, nes šių tyrimų autoriai koncentravosi į fizinius bruožus - pavyzdžiui, išsiaiškino, kad žmonėms patinka simetriški veidai, - taip pat tyrė ryškių moteriškų bei vyriškų bruožų patrauklumą.
"Iš tikro labiau yra svarbūs socialiniai signalai, demonstruojantys, kiek vienas ar kitas žmogus jus traukia, - aiškina Džonsas. - O jus traukia tie, kuriems patinkate jūs. Tai liudija, jog patrauklumą lemia ne tik fiziniai bruožai."
B. Džonso ir jo kolegų manymu, jiems pavyko įrodyti, kad susižavėjimą kitu asmeniu lemia socialiniai signalai, kurie reiškia "Jūs man įdomus."
Mokslininkai parinko keturis skaitmeninių vaizdų paketus - moterys laimingomis akimis, nepatenkintos, gerai nusiteikę ir rūstūs vyrai. Kiekvienos fotografijos buvo pateikti du vienodi variantai, kurie skyrėsi tik tuo, kad viename žmogus žiūrėjo tiesiai į objektyvą, o kitoje - į šalį. Tiriamieji buvo paprašyti palyginti šių "duetų" patrauklumą.
Paaiškėjo, kad patraukliausi žmonės yra tie, kurie žiūri mums į akis ir, sprendžiant iš veido išraiškos, mumis žavisi. Šis požymis dar labiau išryškėjo, kai respondentai vertino priešingos lyties atstovų nuotraukas.
"Mes pamatėme, kad žmonėms patinka, kai į juos kas nors žiūri."
Džonso žodžiais, jei vertinsime iš evoliucijos taško, šio tyrimo rezultatai atrodo visiškai logiški: "Kad patrauktum seksualinio partnerio dėmesį, turi įdėti daugiau pastangų."
Taigi išvada peršasi paprasta: negaiškite laiko žmogui, kuris jumis visiškai nesidomi.
Tyrimo rezultatai paskelbti leidinyje "Proceedings of the Royal Society".
Parengė Olga Beleičeva
Rašyti komentarą