„Galėjo ir numirti“
Praėjusio šeštadienio vakarą dviejų porų pasisėdėjimas „Liepos“ kavinėje sukėlė daug streso ne tik šiai ketveriukei, bet ir įstaigos darbuotojams bei kitiems lankytojams. Į „Vakarinės Palangos“ redakciją kreipėsi uostamiesčio medikų bei Pagalbos centro darbuotojų elgesiu pasipiktinusi palangiškė, nepanorusi viešai prisistatyti (redakcijai pavardė žinoma). Moteris pasakojo, kad sąmonės netekusi klientė privalėjo 40 minučių gulėti ant kavinės laiptų, nes greitosios medicinos pagalbos stoties automobilis niekaip nesugebėjo atvykti anksčiau.
„Sėdėjau su dviem draugėmis prie kito staliuko, kai išgirdome, kaip pro duris išėjusi moteris nugriuvo. Nuo to garso skambėjo visa kavinė. Barmenė greitajai pagalbai skambino gal 3 kartus, aš pati irgi paskui skambinau savo telefonu, bet jie pasakė: „Tuoj būsime“, o po to praėjo 20 minučių ir vėl paskambinome. Dar kartą išgirdome: „Tuoj būsim“, bet vis tiek atvažiavo ne iš karto. Ir dar judėjo be sirenų, tik lemputė mirgėjo, - stebėjosi palangiškė. - Čia nesąmonė 40 minučių važiuoti! Per tiek laiko žmogus galėjo ir numirti“.
Paprašė neskubinti
Apie įvykį „Vakarinei Palangai“ sutiko papasakoti ir tą vakarą dirbusi barmenė Dainora Venckūnienė: „Prie vieno stalo sėdėjo iš matymo matyti vyras ir moteris, vėliau prie jų prisidėjo kita pora. Apie 20 val. jie pakilo nuo stalo ir išėjo iš kavinės. Vos tik uždarė duris išgirdau garsų dunkstelėjimą. Išėjusi pamačiau vieną iš moterų, gulinčią laiptų apačioje su praskelta galva. Šalia buvo didžiulis kraujo klanas“.
Moteris pasakojo, kad minimos moters bičiuliai paaiškinę, kad ji nukritusi nuo laiptų pakopos vidurio. „Iš karto paskambinau 112. Buvo 20.26 val. Man buvo paaiškinta, kad Palangoje šiuo metu nėra nė vieno laisvo automobilio. Netrukus paskambinau dar kartą, paprašiau: „Greičiau važiuokit“, bet man pasakė: „Jūs manęs neskubinkite“. Tokie žodžiai mane pribloškė“.
Barmenė pasakojo, kad jai buvo paaiškinta belaukiant medikų ant nukentėjusiosios galvos dėti šaltus kompresus, tad kavinės darbuotojos šlapino rankšluosčius. Kadangi moteris buvo priversta gulėti ant grindų daugiau nei pusvalandį, D. Venckūnienė apklojo ją antklode. Moterį stebino ir tai, kad atvykusi greitosios medicinos pagalbos komanda, pasak jos, tik pačiupinėjusi koją, nusprendė – lūžių nėra. „Paguldė ją ant neštuvų ir išvežė, - pasakojo palangiškė. - Nesuprantu, kaip galima taip abejingai reaguoti į iškvietimą, nors sakiau, kad žmogus rankų, kojų nejudina, guli kraujo klane. Tik po kiek laiko ji atsimerkė, pradėjo verkti“.
Barmenė sakė, jog moteris, kaip ir jos draugai, gėrė brendžio, šampano, bet, anot jos, nebuvo taip padauginę alkoholio, kad nebepastovėtų ant kojų. „Man kraupu, kad šitaip ilgai reikia laukti greitosios pagalbos. Prisimenu, kaip mano dar buvęs klasiokas, Tarybos narys Giedrius Šatkauskas, šiemet mirė, taip ir nesulaukęs medikų“, - kalbėjo D. Venckūnienė.
Grėsmės gyvybei nebuvo
Už praėjusį šeštadienį priimtą sprendimą Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) bendrosios praktikos slaugytoja savo vadovams turi pasiaiškinti šį rytą, mat kita jos darbo pamaina prasidėjo tik vakar vakare, 20 val. „Šį atvejį intensyviai tiriame, - laikraščiui sakė Klaipėdos GMPS viršininkas Rimvydas Juodviršis. - Kol kas teko šnekėtis tik su tą vakarą dirbusios slaugytojos kolege, kuri man paaiškino, jog iškvietimo metu nebuvo pasakyta, kad nukentėjusiosios gyvybei gresia pavojus, todėl slaugytoja šį atvejį priskyrusi antrajai iškvietimų kategorijai, kai brigadą galima siųsti ir po 30-ies minučių. Kadangi buvo pažadėta, jog vienas iš Palangoje esančių automobilių greitai atsilaisvins, ji pamaniusi, jog šis atvyks greičiau nei iš Klaipėdos išsiųstas ekipažas. Ir tik po 10-ies minučių dar neatsilaisvinus automobiliui, kai sulaukėme dar vieno pakartotino skambučio, ji išsiuntė komandą iš Klaipėdos“.
R. Juodviršio teigimu, tokiu atveju buvo sugaišta tik 10 minučių ilgiau nei buvo įmanoma toje situacijoje. „O žmonės pamatė kraują, jiems tai psichologiškai buvo sunku matyti, tad ir buvo įsiaudrinę. Bet dar telefonu jie mums paaiškino, kad moteris juda, yra atgavusi sąmonę. Be to, išgirdome, kad yra išgėrusi, tad žinojome, jog atvejis tikrai nėra skubus, ką patvirtino ir pirminė apžiūra atvykus į vietą. O pacientė alkoholio buvo padauginusi tiek, kad nebesugebėjo net pasirašyti, bet, žinoma, net ir tokiais atvejais privaloma į iškvietimą reaguoti“.
Klaipėdos GMPS vadovas laikraštį tikino, jog jo vadovaujama įstaiga daugiau skundų dėl ne laiku atvykusio ekipažo nėra sulaukusi. „Kiek atsimenu, per mano darbo metus jūsų skambutis – antrasis. Pirmą kartą šį pavasarį (gegužės 31 d. – autorės pastaba) sulaukėme iš Palangos savivaldybės, bet tada irgi patikrinome skambučių registraciją, ekipažo išvykimo laiką ir išsiaiškinome, jog taip pat nebuvo užtrukta per ilgai“.
Minima pacientė, pasak mediko, dėl galvos traumos buvo išvežta į Klaipėdos universitetinę ligoninę.
Palangai automobilių pakanka
R. Juodviršio teigimu, šį šeštadienį Klaipėdos GMPS sulaukė skambučio iš Bendrosios pagalbos centro 20.22 val. Brigada buvo išsiųsta po 11 minučių, 20.33 val. ir į vietą atvyko 20.56 val. Tuo metu vienas Palangos GMPC automobilis vežė pacientą į kurorto ligoninę, kitas jau buvo išvykęs į Klaipėdą.
Viršininkas pabrėžė, kad Palangai greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilių netrūksta, netgi priešingai – pagal gyventojų skaičių mūsų kurortui nepriklausytų net ir vienas pilnas ekipažas. „Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką, 18-ai tūkstančių gyventojų priklauso viena GMP brigada. O Palangoje skaičiuojama 15 tūkstančių gyventojų, bet jai esame skyrę du automobilius. Todėl ši funkcija vasario mėnesį ir buvo perduoda mūsų stočiai, nes kitaip miestas nebebūtų pajėgęs išlaikyti net ir vienos brigados, - laikraščiui aiškino R. Juodviršis. - Iš tiesų niekur pasaulyje nėra tiek GMP automobilių, kad jų pakaktų visiems atvejams. Tokios situacijos, kai nėra nė vieno laisvo automobilio, yra labai reti, skaičiuojami vienetais per metus“.
Laikraščio pašnekovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad miesto teritorijoje GMP ekipažas į iškvietimą privalo atvykti per 15 minučių, o kaimo vietovėse – per 25 minučių. „Tačiau įstatyme nenumatyta, per kiek laiko privaloma atvykti į įvykio vietą tais atvejais, kai miesto GMP automobiliai užimti, ir komanda vyksta iš kito miesto“, - įstatymo spragą paminėjo R. Juodviršis.
Privalo sujungti tiesiogiai
„Vakarinė Palanga“ pasidomėjo, ar tinkamai apmokyti Bendrosios pagalbos centro (BPC) darbuotojai, kaip reaguoti į skambučius, kai skambinantieji – apimti streso. Ar BPC darbuotoja turėjusi teisę palangiškei pasakyti, kad ši jos neskubintų. BPC Klaipėdos skyriaus viršininkas Rolandas Milius laikraščiui paaiškino, kad tokiais atvejais darbuotojai tiesiog privalo skambutį peradresuoti GMPS, kad skambinantieji su medikais kalbėtųsi tiesiogiai.
Konkretų atvejį pakomentuoti R. Milius atsisakė, nes neturįs visos reikiamos informacijos.
Greitosios medicinos pagalbos iškvietimų kategorijos:
o Pirma kategorija: paciento gyvybei kyla reali grėsmė, tai yra, kvėpavimo, sąmonės ar kraujotakos sutrikimas. Šiuo atveju brigada išsiunčiama nedelsiant, atvykti privaloma per 15 min.
o Antrai kategorijai priklauso visi įvykiai, kurių metų nėra grėsmės gyvybei. Greitosios medicinos pagalbos komanda gali išvykti ir praėjus pusvalandžiui nuo iškvietimo.
o Trečios kategorijos iškvietimai iš Greitosios medicinos pagalbos stoties nukreipiami į kitas institucijas: policijos komisariatą, Globos namus ir kt.
o Sulaukus ketvirtai kategorijai priskiriamo iškvietimo greitosios medicinos pagalbos komanda apskritai neatvyksta.
Rašyti komentarą