Nerimą kelia laisvas cukrus
PSO Maitinimosi rekomendacijų ekspertų grupė pateikė siūlymus, atsižvelgdama į 30 randomizuotų klinikinių tyrimų metaanalizę ir 38 kohortinių studijų rezultatus apie cukraus įtaką kūno svoriui ir dantų ėduoniui.
Cukrumi vadinami saldūs, panašios struktūros, daug energijos turintys angliavandeniai, žinomi gliukozės, fruktozės, galaktozės, sacharozės ar laktozės pavadinimais.
Mitybos specialistams nerimą kelia vadinamasis laisvas cukrus, dažniausiai fruktozė, sacharozė, kuriuo papildomi maisto produktai, padažai, sriubos, sultys ir kuris tampa vis augančia mūsų mitybos dalimi.
Manoma, kad šiuo metu beveik trys ketvirtadaliai fasuoto maisto JAV yra papildomi cukrumi. JAV vienam žmogui tenka daugiau nei 20 arbatinių šaukštelių cukraus per dieną. Mažai riebalų turinčiuose produktuose paprastai būna pridėta daug cukraus.
Į maistą dažniausiai dedama sacharozė arba daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas, kuris yra panašaus skonio, tačiau beveik 30 kartų pigesnis. Fruktozė ne tik didina trigliceridų kiekį kraujuje bei širdies ir kraujagyslių ligų riziką, bet skatina persivalgymą, kadangi organizmo insulinas fruktozės nereguliuoja.
Cukraus keliami pavojai
Nereikalingas cukrus mūsų racioną papildo perteklinėmis kalorijomis, todėl didėjantys cukraus vartojimo kiekiai sutampa su nutukimu bei su juo susijusiomis problemomis. Nuo 1980 m. JAV suvartojamų kalorijų skaičius tarp suaugusių išaugo 13 proc., angliavandenių, ypač cukraus, sąskaita. 1960 m. iš 8 suaugusių amerikiečių buvo vienas nutukęs, dabar nutukimas palietė trečdalį JAV gyventojų. Nuo 1980-ųjų metų besivystančiose šalyse nutukimo lygis išaugo keturis kartus ir siekia beveik vieną milijardą žmonių.
Klinikiniai tyrimai rodo, kad kiekvienos perteklinės 150-ies kalorijų, kurios gaunamos iš cukraus, 1,1 procento padidina diabeto vystymosi riziką.
Kai kurie tyrėjai teigia, kad cukrus toksiškas ir sukelia priklausomybę.
Sunkiai kontroliuojamas
2009–2010 metais FDA rekomendavo sumažinti cukraus kiekį iki 6–10 proc. dienos kalorijų. Tačiau, nepaisant cukraus daromos žalos sveikatai, cukraus kiekis maiste yra sunkiai kontroliuojamas.
PSO skatina kompanijas ne tik sumažinti pridedamo cukraus kiekį, bet ir tikslinti, kiek cukraus yra pridedama, nes maisto etiketėse natūralus ir laisvas cukrus neišskiriamas.
PSO siekis riboti ir tikslinti pridedamo cukraus kiekį yra ne pirmas. Prieš dešimtmetį panaši iniciatyva – vartoti laisvo cukraus mažiau nei 10 proc. dienos kalorijų – buvo bergždžias. Dėl maisto apdirbimo pramonės lobistų spaudimo Baltieji rūmai ir kongresas pagrasino sumažinti JAV finansinę paramą PSO, nors 10 proc. rekomendacijos ir nebuvo pakeistos.
PSO pabrėžia, kad maisto pramonininkai efektyviau nei individualūs vartotojai gali sumažinti cukraus kiekį produktuose, jei šalys rekomenduojamą 5 proc. cukraus kiekį laikytų savo valstybiniu tikslu.
Mažinti palaipsniui
Pagal Lietuvos gyventojų faktiškos mitybos bei mitybos ir gyvensenos įpročių tyrimą (2007 m.), cukraus ir cukraus produktų, įskaitant šokoladą, mūsų gyventojai suvartoja 22,04 gramo per dieną, – informavo Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.
Rekomenduojama, jog lengvai pasisavinamų angliavandenių (cukraus) neturėtų būti daugiau kaip 10 proc. paros energinės vertės. Tai būtų rekomenduojami bendri kiekiai tiek laisvo, tiek produktuose esančio cukraus.
„Didelį nerimą bei riziką sveikatai kelia dideli kiekiai suvartojamo cukrus ne tiek beriant papildomai, bet valgant kitus kasdieninius produktus, kuriuose yra paslėpto cukraus, – duonos, pyrago, dešrų, vaisių gėrimų, šokolado, kitų saldumynų ir kt. Cukrus šiems produktams suteikia skonį, taip pat gali veikti kaip konservantas. Visada būtina atkreipti dėmesį į produkto sudėtį – etiketę, kur nurodytas angliavandenių kiekis ir dažnai iškirta atskirai, kiek produkte yra cukraus. Šiuo atveju saikas būtų pats geriausias pasirinkimas, tokiu būtų mažiau rizikuojame gauti per daug paslėpto cukraus su įvairiais maisto produktais“, – pataria dietologė.
Laisvo cukraus vartojimą ji rekomenduoja mažinti palaipsniui, pvz., jei geriame kavą su 2 šaukšteliais cukraus, tai palaipsniui mažinant pamatysime, jog užteks saldžiam skoniui pajusti ir vieno ar pusės šaukštelio cukraus.
Rašyti komentarą