Nerūkymo vietų plėtra – tik viena iš prevencijos priemonių

Nerūkymo vietų plėtra – tik viena iš prevencijos priemonių

Psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos veiksmus rajone koordinuoja Savivaldybės tarybos sudaryta Narkotikų kontrolės komisija. Apie jos veiklą kalbamės su Rūta CIRATAUTAITE, Savivaldybės mero pavaduotoja, šios komisijos pirmininke.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas Lietuvoje atliko alkoholio ir tabako gaminių prieinamumo gyventojams tyrimą, kurio rezultatai Klaipėdos rajonui palankūs.

Galime pasidžiaugti, kad mūsų savivaldybės teritorijoje alkoholio ir tabako gaminių prieinamumas nesiekia respublikos vidurkio ir yra vienas iš mažiausių, lyginant su kitomis šalies savivaldybėmis. Tai nustatyta, atsižvelgiant į išduotų licencijų skaičių, tenkantį gyventojams. Mokslininkai jau seniai įrodė, kad padidinus kainas, apribojus prekybos vietas ir laiką, suvartojama mažiau alkoholinių gėrimų, mažiau ir surūkoma. Galime palyginti gyvensenos tyrimų analizės duomenis, pagal kuriuos rajone mažėja mokinių, rūkančių ir vartojančių stiprius alkoholinius gėrimus kasdien ar kelis kartus per savaitę. Deja, rūkančių suaugusių padaugėjo 10,9 proc., tačiau kasdien rūkančių suaugusių gyventojų sumažėjo nuo 31,7 iki 18,4 proc.

Komisijos siūlymu Savivaldybės taryba Gargžduose yra įteisinusi nerūkymo vietas prie Savivaldybės pastato ir centrinėje miesto aikštėje, Klaipėdos gatvės dalyje ir aikštėje šalia kultūros centro, taip pat centriniame miesto stadione. Ar ši prevencinė priemonė yra veiksminga?

Be abejo, matome teigiamus pokyčius. Vis rečiau pastebimi čia rūkantys asmenys, gatvėse, ant šaligatvių, aikštelėse mėtosi mažiau cigarečių nuorūkų. Pritardami nerūkymo vietų įteisinimui, Narkotikų kontrolės komisijos nariai vienbalsiai nutarė siūlyti Savivaldybės tarybai teikti sprendimo projektą dėl draudimo rūkyti Gargždų miesto parko viršutinėje dalyje, apimant ir vaikų žaidimo aikštelę, ir Priekulės Turgaus aikštėje. Žinoma, ir ateityje sieksime plėsti nerūkymo vietas, pavyzdžiui, drausti rūkyti autobusų stotelėse, kur rūkantieji nerūkančius verčia kvėpuoti tabako dūmais ir tuo labai kenkia jų sveikatai. Diskutuojame, kaip išspręsti rūkymo daugiabučių namų balkonuose problemą, nes gyventojai kreipiasi pagalbos. Deja, patys būti pilietiški ir perspėti kaimyną, kad nerūkytų balkone ar prie daugiabučio durų nenori. Šiuo metu aiškaus teisinio reglamentavimo kaip ir nėra, tačiau gyventojai, būdami sąmoningi ir suprasdami, kad rūkydami balkone kenkia ne tik savo sveikatai, bet ir kaimynystėje gyvenantiems vaikams, turintiems sveikatos sutrikimų suaugusiems, galėtų tai daryti išeidami iš namų.

Kaip psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas paplitęs tarp jaunų žmonių ir kokios prevencinės priemonės numatytos jaunimui?

Šiemet alkoholio vartojimo tarp jaunimo prevencijai skiriamas ypatingas dėmesys. Parengtos rekomendacijos, skirtos alkoholio prieinamumui mažinti. Taip pat siekiama įtraukti visuomenę į nepalankios alkoholio vartojimui aplinkos kūrimą, stiprinti specialistų pagalbos, skirtos šeimoms, turinčioms problemų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, sistemą. Savivaldybės tarybos 2014-05-29 sprendimu Nr. T11-215 patvirtintos alkoholio vartojimo prevencijos tarp Klaipėdos rajono jaunimo kryptys 2014-2017 m. ir bus įgyvendinamos numatytos priemonės – socialinės reklamos kūrimas seniūnijose, akcentuojant alkoholio žalą bei atsakomybę, parduodant (duodant) nepilnamečiams alkoholinius gėrimus. Kviesime bendruomenes, pramogų organizatorius būti nepakantiems alkoholio vartojimui pirtyse, renginių metu, šventes bei renginius organizuoti be alkoholio. Seniūnijose bus vykdoma informacijos sklaida, statomi stendai ir gyventojams bus suteikta galimybė paprasčiau susipažinti su teisės aktuose numatytais draudimais, atsakomybe ir baudų dydžiais už padarytas veikas, susijusias su alkoholio vartojimu ar neteisėtu jo įsigijimu, pardavimu nepilnamečiams. Čia ypač aktyviai, rengiant priemonių planą, dalyvavo Tarybos narys Pranas Norvilas.

Kokia praėjusių metų statistika – kiek surašyta protokolų už teisės aktų pažeidimus, susijusius su alkoholio, tabako gaminių vartojimu?

Klaipėdos rajono policijos komisariato viešosios policijos skyriaus duomenimis, pernai surašyti 8 protokolai nepilnamečiams už rūkymą vietose, kuriose pagal įstatymus draudžiama tai daryti, 8 protokolai tėvams dėl nepilnamečių (iki 16 m.) rūkymo ugdymo institucijų teritorijoje ir 1 administracinis teisės pažeidimų protokolas nepilnamečių tėvams už tabako gaminių perdavimą nepilnamečiams. Dėl pažeidimų susijusių su alkoholiniais gėrimais už girtų nepilnamečių (iki 16 m.) pasirodymą viešose vietose surašyti 8 protokolai, nepilnamečių (nuo 16 iki 18 m.) – 23 protokolai. Nepilnamečiams (iki 16 m.), turintiems ir vartojantiems spirituotus gėrimus, surašytas 21 protokolas, 14 protokolų surašyta nepilnamečių vaikų tėvams už jų vaikų alkoholinių gėrimų vartojimą ir turėjimą.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet atsitiktiniu būdu atlieka narkotinių medžiagų aptikimo ir atpažinimo testus mokyklose, – kokie jų atsakymai?

2008, 2009, 2011 ir 2012 m. iš 259 paimtų mėginių – 17 buvo rasta: kanapės (9 mėginiuose), heroinas (6) ir amfetaminas (2). 2013 m. pakartotinai atlikus narkotinių medžiagų aptikimo ir atpažinimo testus mokyklose, neaptikta narkotinių medžiagų pėdsakų. Rajono seniūnijų bendruomenės turėtų aktyviau dalyvauti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos srityje, gyventojai būti pilietiški ir pastebėję alkoholį vartojančius nepilnamečius ar nepilnamečiams parduodant alkoholinius gėrimus, tabako gaminius, informuoti teisėsaugos institucijas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder