Pažymoje - rekomendacijos
Profilaktiškai tikrindamas sveikatą, gydytojas pediatras vaiko būklę įvertina įvairiapusiškai: pasveria, pamatuoja, patikrina kraujospūdį, klausą, regėjimą, paklauso plaučių bei širdies veiklos. Kilus bent menkiausiam įtarimui, pastebėjus kokius nors, kad ir nedidelius, sveikatos sutrikimus, mažasis pacientas siunčiamas pas gydytojus specialistus, kad būtų tiriamas nuodugniau.
Pažymoje konstatuojama, ar vaikas gali dalyvauti ugdymo veikloje be jokių apribojimų, ar jam mokykloje arba ikimokyklinio ugdymo įstaigoje būtina laikytis tam tikrų rekomendacijų, pavyzdžiui, dietos, riboti fizinę veiklą ir pan. Pažymoje taip pat nustatoma, kokią fizinio ugdymo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją, specialiąją, ar jis bus atleistas nuo kūno kultūros pamokų.
Jei moksleivis sveikata nesiskundžia, per mėnesį apsilankyti pas gydytojus jis greičiausiai spės - tereikės nueiti į šeimos gydytojo ar pediatro kabinetą ir pagal šiemet įsigaliojusią naują tvarką - pas odontologą. Pas pastarąjį nueiti patariama pirmiausia, nes tada pažymos tvarkymo laikas taip pat galėtų sutrumpėti.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, mokykloms reikia laiku sužinoti, kokia mokyklą pradedančių lankyti pirmokų sveikata būtina, kad jie galėtų mokytis pagal savo poreikius. Pavyzdžiui, mokyklos administracija tuos mokinius, kurie prasčiau mato, turėtų pasodinti arčiau lentos, jei reikia - sumažinti krūvį per kūno kultūros pamokas ar specialiai pritaikyti maitinimą.
Dantukus tikrins kasmet
Gegužės 22 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu įsigaliojo nauja Vaiko sveikatos pažymos forma, kurioje nuo šiol turi būti ir išsamus vaiko dantų būklės įvertinimas.
Kaip „Respublikai“ teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vedėjas Arūnas Anužis, įrašas apie vaiko dantukų būklę vaiko sveikatos pažymoje visada buvo reikalingas. Tik iki šiol nebuvo reikalaujama, kad dantų ir žandikaulių būklę detaliai įvertintų odontologas - tiesiog būdavo įrašoma, kad dantukai sveiki arba ne.
„Jau seniai galvojome - ir mums pritarė Odontologų rūmai, - kad tokia informacija nėra pakankama. Todėl pažymoje atsirado reikalavimas informaciją sukonkretinti: kiek yra sugedusių, plombuotų dantukų ir kurių nėra“, - sakė ministerijos atstovas.
Papildomą informaciją, anot jo, nuspręsta rinkti, kad būtų galima stebėti vaikų dantų, gleivinės būklę, pokyčius metams bėgant ir tai, kokį dėmesį tėvai skiria vaikų dantukų priežiūrai bei gydymui.
A.Anužio teigimu, ši nauja tvarka atgaline data negalioja, tad tie, kurie jau spėjo gauti seno pavyzdžio vaiko sveikatos pažymą, su problemomis ugdymo įstaigose susidurti neturėtų - dar galios turimas dokumentas. Tačiau kitais metais bus griežtai reikalaujama naujos pažymos formos.
Kenčia akys ir stuburas
Ankstesnių metų vaikų sveikatos patikrinimų rezultatai rodo, kad mokyklinio amžiaus vaikams dažniausiai diagnozuojami regos, laikysenos bei virškinimo sutrikimai. Tam įtakos turi nejudrus gyvenimo būdas, netaisyklinga mityba, didelis pamokų krūvis ar nepritaikyti suolai.
Gydytojų ortopedų teigimu, daugelis vaikų, užuot pakankamai judėję, didžiąją dalį dienos praleidžia prie kompiuterio, televizoriaus. Rezultatas - iškrypęs stuburas, ydinga laikysena, kitokie skeleto bei raumenų sutrikimai. Šiems sveikatos sutrikimams neabejotinai įtakos turi ir per sunkios kuprinės, nepatogūs suolai.
Tad pagrindiniai dalykai, į kuriuos visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį renkantis mokyklinį krepšį: kuprinė su knygomis neturi sudaryti daugiau kaip 10-12 proc. mokinio svorio, ji neturi spausti, trinti, privalo būti patogi. Idealu, jei kuprinės diržų plotis - ne mažiau kaip 4 cm, diržai ir kuprinės „nugarėlė“ paminkštinti.
Baigiantis vasarai itin svarbu patikrinti ir moksleivių akis: galbūt rega susilpnėjo ir reikia naujų akinių?
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"
Rašyti komentarą