Griežimas dantimis, dar kitaip vadinamas bruksizmu, yra liguistas nevalingas įprotis griežti dantimis arba juos stipriai sukąsti ne maisto kramtymo ar rijimo metu. „Dažniausiai pagrindinis požymis būtų bukas galvos skausmas bei stiprus dantų sukandimas atsikėlus ryte“, – tvirtina odontologė. Pasak jos, dalis specialistų mano, kad dantų griežimas yra natūrali organizmo reakcija į dienos metu išgyventus ar ateityje laukiančius įvykius.
„Kalbant apie dantų lytėjimąsi, reiktų paminėti, kad dantys kramtymo bei rijimo metu turėtų kontaktuoti maždaug apie 20 minučių per parą“, – sako R. Zykutė. Odontologės teigimu, griežimo atveju pacientai dantų paviršius intensyviai vieną į kitą trina daug ilgesnį laiką, taip sau sukeldami dantų paviršių traumas ar raumenų skausmus bei pakenkdami sąnariui.
Manoma, kad apie 85–90 proc. visų žmonių tam tikru savo gyvenimo etapu griežia dantimis, teigia specialistė. Nustatyta, kad moterys dienomis griežia dažniau, tačiau nakties metu abiejų lyčių griežimas yra vienodas.
„Pacientai pačiu griežimu nesiskundžia, dažniausiai jie net nežino, kad griežia dantimis. Griežti arba laikyti sukąstus dantis paprastai atrodo normalu, juk net liaudyje yra toks posakis – ėjau per gyvenimą sukąstais dantimis“, – teigia R. Zykutė. Jos teigimu, dažniausiai skundžiamasi dantų griežimo sukeltomis pasekmėmis.
Anot stomatologės, nėra nustatyta tikslių priežasčių, kurios sukelia dantų griežimą. „Mano manymu, viena svarbiausių – emocinė įtampa ir stresas“, – kalba ji. Taip pat pastebėta, kad žmonės, linkę į konkurencingumą, hiperaktyvumą, taip pat agresiją ar depresiją, tie, kurie linkę kaupti nerimą bei pyktį savyje, dantimis griežia daug dažniau.
Įtakos griežimui turi ir tam tikri vartojami vaistai, psichotropinės ar narkotinės medžiagos, nikotinas. Rūkantys žmonės griežia du kartus dažniau nei nerūkantys. Pasak R. Zykutės, tarp bruksizmą sukeliančių priežasčių reikėtų paminėti ir neteisingą sąkandį, dantų netekimą, burnos ertmės gleivinės ligas, netaisyklingas restauracijas (per aukštos plombos ir t.t.), magnio bei B grupės vitaminų trūkumą.
„Dažniausiai griežimą lemia keletas išvardintų priežasčių“, – sako specialistė. Labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir kreiptis į savo gydytoją odontologą. Dažniausiai pacientai kreipiasi gerokai per vėlai.
Norint pagydyti bruksizmą, anot gydytojos, pirmiausia svarbu nustatyti diagnozę, ištirti pakenkimo lygmenį ir tik tada parinkti gydymo planą. „Gali užtekti tik atstatyti nugriežtus paviršius, bet gali prireikti ir pilnos sąkandžio kėlimo procedūros, t.y. pilnos burnos reabilitacijos“, – kalba R. Zykutė. Be to, pacientui būtina apsauginė kapa, labai sudėtingais atvejais taikoma botulino į raumenį terapija, tačiau visų svarbiausia, pasak odontologės, yra tai, kad sėkmingas gydymas priklauso nuo paties paciento sąmoningumo, motyvacijos, darbo su asmenine savitvarda ir emocijomis.
Rašyti komentarą