Karšti pietūs ir geriamasis vanduo – būtini

Karšti pietūs ir geriamasis vanduo – būtini

Pi­cos, mė­sai­niai, ban­de­lės su ga­zuo­tais gė­ri­mais vie­to­je mo­kyk­lo­je pa­ga­min­tų pie­tų – daž­no moks­lei­vio pa­si­rin­ki­mas. Vi­suo­me­nės svei­ka­tos spe­cia­lis­tai ra­gi­na rink­tis visa­ver­tį mais­tą, tuo­met or­ga­niz­mas bus ap­rū­pin­tas vi­so­mis rei­ka­lin­go­mis me­džia­go­mis.

Vai­kams rū­ky­ti ga­mi­niai ne­re­ko­men­duo­ja­mi

„Drau­džia­ma vai­kų mai­ti­ni­mui tiek­ti bet ko­kius rie­ba­luo­se vir­tus, skru­din­tus ar spra­gin­tus ga­mi­nius. Taip pat ga­zuo­tus bei ener­gi­nius gė­ri­mus, sul­ti­nių kon­cent­ra­tus, me­cha­niš­kai at­skir­tą mė­są, mais­tą su ge­ne­tiš­kai mo­di­fi­kuo­tais or­ga­niz­mais bei sin­te­ti­niais mais­to prie­dais“, – var­di­jo Šiau­lių vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro (ŠVSC) Vi­suo­me­nės svei­ka­tos sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Jū­ra­tė Ka­ra­le­vi­čie­nė.

Kas­die­nia­me moks­lei­vių ra­cio­ne vi­suo­me­nės svei­ka­tos spe­cia­lis­tai re­ko­men­duo­ja dar­žo­ves, vai­sius, uo­gas, sul­tis (ypač švie­žias), grū­di­nius ir ankš­ti­nius pro­duk­tus. Taip pat pie­ną ir pie­no pro­duk­tus, kiau­ši­nius, lie­są mė­są, žu­vį.

Pa­sak Jū­ra­tės Ka­ra­le­vi­čie­nės, karš­tas pie­tų pa­tie­ka­las tu­ri bū­ti iš daug bal­ty­mų ir ang­lia­van­de­nių tu­rin­čių pro­duk­tų. Tai ga­li bū­ti mė­sa, paukš­tie­na, žu­vis, kiau­ši­niai, grū­di­niai ir ankš­ti­niai pro­duk­tai, pie­nas bei jo pro­duk­tai. Taip pat pa­tiek­ti dar­žo­vių, vai­sių ar­ba jų sa­lo­tų.

„Iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­go­se rū­ky­ti mė­sos ga­mi­niai vai­kų mai­ti­ni­mui ne­tu­ri bū­ti tie­kia­mi. Rū­ky­tų ga­mi­nių rei­kė­tų veng­ti kas­die­nė­je mi­ty­bo­je ne tik vai­kams, dėl ga­mi­ni­mo tech­no­lo­gi­jos bei su­dė­ties jie pri­ski­ria­mi men­ka­ver­čių mais­to pro­duk­tų gru­pei“, – pa­sa­ko­jo me­di­kė.

Per sa­vai­tę – skir­tin­gi pa­tie­ka­lai

Pa­sak spe­cia­lis­tės, mais­tas tu­ri bū­ti ga­mi­na­mas ir pa­tie­kia­mas tą pa­čią die­ną. Ga­mi­nant ne­tu­ri bū­ti nau­do­ja­mi prie­sko­nių mi­ši­niai, ku­rių su­dė­ty­je yra sin­te­ti­nių mais­to prie­dų. Re­ko­men­duo­ja­ma nau­do­ti kuo ma­žiau drus­kos ir cuk­raus.

„Jei pa­tie­ka­lui ga­min­ti nau­do­ja­ma mal­ta mė­sa ir vir­tu­vė­je yra są­ly­gos, ji tu­ri bū­ti ma­la­ma pa­tie­ka­lo ga­mi­ni­mo die­ną. Mo­kyk­los ad­mi­nist­ra­ci­ja pri­va­lo su­da­ry­ti są­ly­gas kiek­vie­nam vai­kui pa­val­gy­ti šil­to mais­to prie tvar­kin­gai ser­vi­ruo­to sta­lo ir, ži­no­ma, ne­sku­bant.

Tas pa­ts pa­tie­ka­las ne­tu­ri bū­ti tie­kia­mas daž­niau nei kar­tą per sa­vai­tę“, – pa­ta­rė J. Ka­ra­le­vi­čie­nė.

Ve­dė­ja pa­brė­žia, kad ne­tu­ri bū­ti tie­kia­mi tą pa­čią sa­vai­tę skir­tin­gų pa­va­di­ni­mų, bet la­bai pa­na­šios su­dė­ties pa­tie­ka­lai, pa­vyz­džiui, vie­ną die­ną pa­tie­kia­mas karš­tas pa­tie­ka­las su ry­žiais ir mė­sa, o ki­tą die­ną pa­tie­kia­ma mė­siš­ka ry­žių sriu­ba.

Van­duo vai­kams – ne­mo­ka­mai

J. Ka­ra­le­vi­čie­nė ti­ki­no, kad mo­kyk­lo­se taip pat tu­ri bū­ti su­da­ry­tos hi­gie­niš­kos są­ly­gos vi­siems ne­mo­ka­mai at­si­ger­ti ge­ria­mo­jo van­dens. Re­ko­men­duo­ti­na, kad van­duo bū­tų kam­ba­rio tem­pe­ra­tū­ros.

Van­duo tu­ri bū­ti pils­to­mas iš ge­ria­ma­jam van­de­niui skir­tų in­dų, tal­pų, au­to­ma­tų – į in­di­vi­dua­lias ar vien­kar­ti­nes stik­li­nes. Re­ko­men­duo­ja­ma su­da­ry­ti ga­li­my­bę vai­kams gau­ti ir karš­to vi­rin­to ge­ria­mo­jo van­dens.

„Gė­ri­mai ir mais­to pro­duk­tai, ku­rių su­dė­ty­je yra ka­va­me­džio pu­pe­lių, ka­vos ar jų ekst­rak­to, ci­ko­ri­jos, gi­lių ar grū­dų gė­ri­mai ar­ba ka­vos pa­kai­ta­lai, yra ne­leis­ti­ni. Rei­kė­tų siū­ly­ti įvai­rių rū­šių ar­ba­tos, ne­pa­mirš­tant ir ar­ba­tos su pie­nu. Be to, tu­ri bū­ti su­da­ry­ta ga­li­my­bė at­si­ger­ti ne­sal­din­tos ar­ba­tos“, – var­di­jo ve­dė­ja.

J. Ka­ra­le­vi­čie­nė pa­žy­mi, kad au­gan­čiam or­ga­niz­mui daug ang­lia­van­de­nių tu­rin­tys pro­duk­tai svar­būs kaip ener­gi­jos šal­ti­nis ir jų veng­ti ne­rei­kia, skir­tin­gai nei die­tų be­si­lai­kan­tiems suau­gu­siems žmo­nėms, ku­rių me­džia­gų apy­kai­ta lė­tes­nė.

Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria:

• Vai­kų val­gy­mo me­tu ant sta­lų ne­tu­ri bū­ti pa­dė­ta drus­kos, pi­pi­rų, gars­ty­čių ar įvai­rių pa­da­žų, ku­riuo­se gau­su sin­te­ti­nių prie­dų.

• Mo­kyk­los val­gyk­lo­je ar ki­to­je pa­tal­po­je, ku­rio­je mai­ti­na­mi vai­kai, ma­to­mo­je vie­to­je tu­ri bū­ti skel­bia­mi die­nos val­gia­raš­čiai, o iki­mo­kyk­li­nė­se įstai­go­se – tos die­nos val­gia­raš­čiai skel­bia­mi vai­kų priė­mi­mo-nu­si­ren­gi­mo pa­tal­po­je.

• Mo­kyk­los vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tas pa­gal kom­pe­ten­ci­ją pri­žiū­ri, kad vai­kų mai­ti­ni­mas bū­tų or­ga­ni­zuo­ja­mas pa­gal ga­lio­jan­tį tvar­kos ap­ra­šą, už­kan­džių asor­ti­men­to są­ra­šus ir ki­tus mai­ti­ni­mo tvar­kos rei­ka­la­vi­mus.

• Mai­ti­ni­mo pa­slau­gos tei­kė­jas at­sa­ko už tai, kad nu­sta­ty­ti vai­kų mai­ti­ni­mo or­ga­ni­za­vi­mo trū­ku­mai bū­tų pa­ša­lin­ti tą pa­čią die­ną.

• Jei per nu­sta­ty­tą lai­ką po pra­ne­ši­mo raš­tu vai­kų mai­ti­ni­mo or­ga­ni­za­vi­mo trū­ku­mai ne­pa­ša­li­na­mi, ug­dy­mo įstai­gos va­do­vas apie tai pri­va­lo pra­neš­ti Vals­ty­bi­nei mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bai (mais­to sau­gos ir su­dė­ties klau­si­mais) ar­ba te­ri­to­ri­nei vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gai (mai­ti­ni­mo or­ga­ni­za­vi­mo ir val­gia­raš­čių klau­si­mais).

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder