Todėl juos apšviesti ryžosi "Vakarų ekspresas".
"Pirmiausia reikia prisiminti transferinius sandėrius. Mūsų sąlygomis, kai plačiai taikomi barteriniai santykiai, transferas turi beveik tokią pat svarbią reikšmę, kaip ir lizingas. Vykstant biržon, jums pačiam arba jūsų menedžeriui nereikėtų to pamiršti. Žinoma, turint galvoje bankų avuarus. Su brokeriais reikia kontaktuoti, pasikliaujant savo dividendais ir nepamirštant privilegijuotų akcijų.
Beje, negalima užmiršti ir ...ingo vaidmens šiuolaikiniame biznyje. Žinoma, reikėtų turėti du ar tris distributorius, nors galima apsieiti ir su auditoriais. Svarbiausia - depozityvinis sertifikatas.
Tas, kas jau tobulai įvaldė marketingo meną, gali būti tikras, jog biudžetas bus įvykdytas ir, susumavus balansą, debetas atitiks kreditą, o saldo bus teigiamas. Ir kiekvienas tars jums o'key.
Dabar, jeigu jums pravertė mūsų patarimai, drąsiai imkitės fiučerinių sandėrių - sėkmė jums garantuota!"
Įdomu, kiek vargšų patikėjo šiais "Naudingais patarimais pradedančiajam biznesmenui". O kad patikėjo, galite neabejoti - dar nuo tarybinių laikų buvo įprotis rimtai priimti viską, kas parašyta juodu ant balto. Ypač pirmame puslapyje...
O vis dėlto gal buvo ir taip, kad ne tik patikėjo šiais vieno rusų humoristo kliedesiais, bet ir pradėjo bei sėkmingai išvystė savo verslą? Ką gali žinoti - pereinamasis periodas iš "brandaus socializmo" į pirmykštės stadijos kapitalizmą buvo stebuklų metas.
Milijonas per tris mėnesius
Tą įrodo ir dar vienas receptas - "Biznis vienu smūgiu", pateikiamas Edo Vaičkaus. Šis pradedantis ekonomikos mokslų pataloganatomas tame pačiame "Vakarų eksprese" aptiko skelbimą, kuriuo žadama, kad kiekvienas žmogus gali užsidirbti milijoną (1 000 000) per tris mėnesius.
Skelbime buvo sakoma: "Pradinis kapitalas nebūtinas. Norinčius įsigyti nuostabią idėją prašome išsiųsti 23 rb į Kauno taupomosios kasos Nr. 6763/019 sąskaitą Nr. 12680. Čekį siųsti adresu: 233005 Kaunas, Širvintų 24. Informaciją garantuojame 10 dienų bėgyje".
Skelbimo autoriai neapgavo - nepagailėjusieji 23 rublių (už tokią sumą tais laikais galėjai įsigyti 4 kg cukraus. Arba moteriškas pėdkelnes. Arba 11 pakelių cigarečių "Kosmosas". Arba 29 pakelius cigarečių "Prima") gavo "kseroksu" (tuometiniu kopijavimo aparatu) padaugintą instrukciją. Pateikiame ją netaisydami klaidų:
"1. REIK išsiimti užsienio pasą. Tam reikalinga:
a) atsistoti eilėje Vilniuje;
b) įsigyti iškvietimą iš Lenkijos Respublikos.
2. Nusipirkti už 300 rb prekių. Patartina maisto (mėsos konservų, rūkytos dešros, pieno gaminių).
3. Vykti į Lenkijos Respubliką ir ten prekes realizuoti. Preliminariais paskaičiavimais, jūs gausite apie 375 000.
4. Grįžti į Lietuvos Respubliką ir dar du sykius pakartoti 2-ąjį ir 3-iąjį punktus. Atlikus šias operacijas bendra suma sieks 1 125 000 plius minus 100 000. Taigi 1 000 000 per tris mėnesius.
Susigundžiusiems šiuo pasiūlymu nuoširdžiai linkime sėkmės."
Namukas Žaliakalnyje
Įdomiausia čia buvo tai, kad pateikiami tik skaičiai, o valiutos pavadinimas ties jais nenurodomas. Ko milijoną žmogus uždirbs? Rublių? Zlotų? Dolerių? Tačiau galima spėti, kad savąjį milijoną (rubliais, perlaidomis po 23) "genialios" idėjos pardavėjai susikrovė. Nors pradžia jiems ir buvo nelengva.
"Kai kuriems siuntėjams (kurie išsiuntė kvitus pirmieji) gavus instrukciją parėjo ir 23 rubliai. Pasirodo, aferistai iš pradžių ne visas sąskaitines kontempliacijas apskaičiuodavo ir pinigų negaudavo. Bet po to jie, matyt, susitvarkė, nes už savo reklamą VE 500 rublių paklojo.
Taigi biznį daro kas kaip išmano. Ir nieko čia nepadarysi. Valgyt tai norisi. Nors bulvių su spirgais", - išvadą padarė Vaičkus.
Gaila, bet "Google Street View" mums taip ir neatskleidžia, kaip dabar atrodo Širvintų gatvės 24-asis namas. Stovi jis Žaliakalnyje, kur gudrių kauniečių koncentracija, palyginti su Šilainiais ar Kalniečiais, tikrai didelė, bet yra užstojamas kitų individualių namų.
Įdomu būtų pamatyti, kaip žmonės investavo savo milijonus...
Labai graži rankinė
Pratęskime 1991-ųjų komercijos temą. Dabar - apie kainas. Buvo Klaipėdoje, Taikos prospekto ir Sausio 15-osios gatvės sankryžoje, tokia komercinė parduotuvė "Blic". Joje krištolinis šviestuvas kainavo 2 800 rublių. Jugoslaviški juodi lakiniai moteriški bateliai - 600 rublių. Gintariniai karoliai - 400-700 rublių. Belaidis radijo telefonas - 1 700 rublių.
Bendrovės "Vilija" komercinėje parduotuvėje (Turgaus a. 9A) japoniškas rankinis laikrodis kainavo 600 rublių, prancūziški kvepalai "Nocturnes de Corone" - 200 rublių, vyriškos odinės pirštinės - 90 rublių, kavos servizas 6 asmenims - 600 rublių, natūralios odos moteriška rankinė (labai graži, kaip rašo VE) - 1 500 rublių.
Komercinėje parduotuvėje Vežėjų g. 2 paauksuotą stalo įrankių rinkinį buvo galima įsigyti už 2 200 rublių, JAV gamybos policininko prožektorių - už 890 rublių, vyrišką skėtį - už 250 rublių, jugoslaviškus juodus vyriškus batus - už 550 rublių, 3 lempų šviestuvą ("nelabai gražus", perspėjo laikraštis) - už 400 rublių. Alaus "Holsten" skardinė kainavo 18 rublių...
Apie Miesto ligoninės privatizavimą
Apie rinkos dėsnius buvo pradėję mąstyti ne tik pirmieji verslininkai. Ateinančiais (2017-aisiais) metais 35 metų darbo toje pačioje kėdėje jubiliejų švęsiantis Miesto ligoninės (dabar - Klaipėdos universitetinės ligoninės) vyr. gydytojas Vinsas Janušonis jau tada galvojo apie šios gydymo įstaigos... privatizavimą.
"Mėginsime kreiptis į ministeriją ir įrodyti, kad privatizacija naudinga. Visų pirma pacientams", - VE reporteriams aiškino jis.
O kol tais metais prasidėjusi pirminė privatizavimo banga ligoninės nepalietė, nuspręsta užsidirbti papildomai - kreiptasi į miesto Savivaldybę, kad ši leistų apmokestinti kai kurias procedūras - nėštumo nutraukimą, ginekologinį masažą (kas tai per dalykas?! - Autor. past.), sanatorines procedūras. Taip pat už tam tikrą mokestį leisti ligoniui gulėti vienvietėje palatoje "su tam tikru komfortu".
Tiesą pasakius, nemokamos medicinos lozungas, kuriuo bandė girtis aktyvūs sovietų santvarkos kūrėjai, buvo žlugęs dar prieš subyrant pačiai santvarkai. Tad pacientų išgąsdinti ligoninės planai neturėjo.
Beje, kiek tais 1991-aisiais uždirbdavo medikai? V. Janušonis tada sakė taip: "Kai kurie gydytojai gauna per 2 tūkstančius, o sanitarė turi galimybę uždirbti netoli tūkstančio rublių".
"Primos" pakelių išeitų daug, liktų ir jugoslaviškiems juodiems vyriškiems batams, bet štai krištolinio šviestuvo parduotuvėje "Blic" neįkąstų net aukšto lygio chirurgas. Kaip ir sanitarė - JAV gamybos policininko prožektoriaus. Na, gal įpirktų, bet cigaretėms tikrai nieko neliktų...
Rašyti komentarą