Neturite ko dėti į pirmą puslapį? Ne problema - įsidėkite save.
Taip ir padarė "Vakarų ekspresas" leisdamas 9-ąjį savo numerį, kioskuose pasirodžiusį lygiai prieš ketvirtį amžiaus. Pirmojo puslapio herojais tapo redakcijos darbuotojai Gina ir Darius - juos saviškiai pasveikino su gimtadieniu nepagailėdami nuotraukų.
Dar pirmąjį puslapį papuošė nežinomo sunkvežimio vairuotojo užpakalis. Vargu ar žmogus šventė savo gimtadienį - jam neabejotinai labiau rūpėjo variklio likimas. Tikrai ne fotografas Gotfridas Tapinas su savo blykste.
Iš 1990-ųjų - į 1936-uosius
Tokie štai įvykiai buvo aktualiausi mieste spalio viduryje. Na, dar buvo interviu su Klaipėdos meru Povilu Vasiliausku, bet jam užteko ir antrojo puslapio - jis žmogus kuklus. O interviu buvo tikrai svarbus - apie miesto ekonomiką, kultūrą, netobulus šalies įstatymus. Praėjo 25 metai, bet, atrodo, įstatymai tokie ir liko.
"Vyriausybės siūloma politika yra tokia, kad mes galime surinkti tik apie trečdalį reikiamų lėšų, taigi ištiesę ranką vėl eisime į Vilnių", - skundėsi tuometinis meras. Panašu, tuo pačiu, tik jau dabar, skundžiasi ir dabartinis. Netoli nuėjome.
Beje, ruošdami 25 metų senumo VE retrospektyvą turime galimybę nusikelti dar seniau į praeitį - jau tada laikraštis ėmėsi spausdinti analogiškas leidinio "Vakarai", ėjusio Klaipėdoje prieškariu, apžvalgas. Iš jų ir sužinome, kad 1936-ųjų sausį "grupė Klaipėdos gyventojų susitarė pirkti Smeltėje iš "Statybos" bendrovės sklypą žemės ir joje statyti katalikų bažnyčią. Klaipėdoje esama tik vienos katalikų bažnyčios. Joje esą toli gražu per maža vietos Klaipėdos katalikams. Jau dabar pamaldos laikomos dukart, anksti rytą vokiškai ir vėliau - lietuviškai. <...> Bažnyčios statymui jau sukaupta lėšų."
"Ką studentui veikti Klaipėdoje?"
Na, bet grįžkime į 1990-ųjų rudenį. O tada toks studentas Arūnas Liubinavičius (dabar įtakingas uostamiesčio viešųjų ryšių magnatas) Konservatorijos fakultetų docentui Aleksandrui Žaliui ryžosi užduoti tokį, atrodo, amžiną klausimą: "Ką studentui veikti Klaipėdoje?" Ir išgirdo štai tokį atsakymą: "Kas yra studentas? Savarankiškai studijuojantis. Čia esmė ir atsakymas. Jis laisvas. Nepatinka čia - važiuok kitur, nepatinka kitur - važiuok čia, bet jis ne indas, kurį kas nors turėtų pripilti tauraus gėrimo." O kuo dėtas laisvalaikis? "Manau, kad kūrybingam žmogui beveik neegzistuoja tokia sąvoka kaip laisvalaikis. Jei studentui atrodo, kad paskaitos - prievarta, o visa kita - laisvalaikis, tai jis jau ne studentas, o proletaras - čia kvepia priverstiniu darbu", - atsakė A. Žalys.
Naujienos iš Salantų: "Deputatai svarstė centrinėje dalyje "rymančio" tanko nukėlimo problemą. Nutarta ketinimų atsisakyti ir dar palaukti." Žinia, laukta dar metus - kol 1991-aisiais čia 44 metus prastovėjęs sovietinis tankas IS-2 ("Iosif Stalin") nuo postamento nukeltas ir išvežtas į Orvidų sodybą.
Naujienos iš Maskvos: "Gorbačiovas ir seksas." Taip pavadintą iš užsienio spaudos išverstą straipsnį apie rusams apkartusį "senųjų sustabarėjusių partijos bosų diktatą moralės srityje" redakcija apsidrausdama palydėjo tokia įžanga: "Redakcija, norėdama išvengti bereikalingų diskusijų su pasipiktinusiais skaitytojais, griežtai įspėja" ŠIS rašinys ir ŠIOS publikacijos - tai ne redakcijos pozicija. Galima, kaip tie stručiai, sukišti galvas į smėlį ir apsimesti, kad aplink nieko nevyksta. O mes sakome: tai vyksta ne tik kaimyninėje Rusijoje, bet ir mūsų Lietuvėlėje. Ir apie tai būtina kalbėti garsiai..." Nors ir svetimomis lūpomis, norėtųsi replikuoti.
Kramtoma "Savaitgalio" guma
O tuo metu Lietuvėlėje... 1990 metų spalio 13 dieną ryškiausiomis spalvomis į savo istoriją galėtų įsirašyti legendinė klaipėdiečių popgrupė "Savaitgalis" - būtent tą dieną spaudoje, t. y. "Vakarų eksprese", pasirodė pirmasis straipsnis apie Vaido Vinks, Artūro Tamošaičio ir iki šiol hitus kepančio Žilvino Liulio trijulę.
Galime suprasti, kad savaitgaliečiai jau tada žinojo, kad (savi) reklamuotis reikia. "Redakcijoje suskambo telefonas, ir ragelyje vaikino balsas pasiūlė: "Geras "Vakarų ekspresas" galėtų parašyti apie gerą popgrupę "Savaitgalis". Prisipažinsiu, apie "Savaitgalį" buvau girdėjęs nedaug, todėl šis pasiūlymas suintrigavo", - rašo interviu autorius Darius Anužis (tas pats, kurį su gimtadieniu 1-ajame puslapyje pasveikino redakcija).
Tais laikais "Savaitgalio" vaikinai buvo savikritiški: "Mūsų muzika - kaip kramtoma guma. Ji saldi, o kai pabosta, gali nebeklausyti." Ir jau skynė populiarumo vaisius: "Po koncerto Telšiuose septynios panelės įteikė kvietimus į jų gimtadienių pobūvius. Rašo laiškus, reikalauja atsakymų, nuotraukų. Jei imsime vykdyti jų norus, tai groti nebeliks laiko."
Dabar "Savaitgalis" nebegroja. Įdomu, ar išnaudoja jie laisvą laiką vykdyti merginų norus?
Na, o skiriamasis šio VE numerio bruožas - skelbimai. Juos redakcija buvo pasižadėjusi spausdinti nemokamai, tad žmonės, atrodo, suprato, kad tai - puiki galimybė parduoti VAZ-2108, nusipirkti VAZ-2108, pasikeisti 1 ir 2 kambarių butus su patogumais Karagandos srityje (tai - Kazachstane) į bet kokį butą bet kuriame mieste Lietuvoje, išnuomoti kambarį miesto centre su visais patogumais jūreiviui (kokio velnio butas jūreiviui?!), paimti kelionei į Jugoslaviją 1-2 keleivius, pageidautina turinčius vairuotojo pažymėjimą.
Žodžiu, skelbimai šiame numeryje prasideda jau 5-ajame puslapyje ir baigiasi paskutiniame, 8-ajame.
Jais ir mes pabaikime šią apžvalgą.
Rašyti komentarą