"Tą garbę gavome užgimę..." radijo poringės apie Mažosios Lietuvos didžiuosius transliuojamos dukart per mėnesį - 15 ir 30 mėnesio dienomis 12.30 val.
Laidos sumanymo autorius S. Jačėnas pasakojo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui projektą pateikęs jau antrus metus iš eilės. "Jau seniai vis galvojau, kad reikėtų kažkaip pagerbti tas iškilias asmenybes. Šiemet idėją pagaliau pavyko įgyvendinti. Nors finansavimas labai minimalus, bet vis tiek džiugu, kad tokia laida iš viso remiama, - sakė kūrėjas ir prisiminė, jog įsiūlyti projektą "Tą garbę gavome užgimę..." radijams buvo gana sunku. - Tiesą pasakius, aš laidą siūliau ir kitoms radijo stotims, tačiau daugelis į tokį pasiūlymą atsakydavo: "Mokėk ir transliuosime", o "Ekstra FM" sutiko. Štai tie kiti ir yra nutrūkę nuo tokios svarbios mūsų istorijos. Nėra ryšio."
Laidos kūrėjas ir vedėjas S. Jačėnas pasakojo, jog beveik kiekviena transliuojama laida pritaikyta tam tikrai progai. Sausio 15-ąją - Klaipėdos dieną - laidą skyrė Mažosios Lietuvos kultūros veikėjui, vokiečių poliglotui, mažųjų tautų tyrinėtojui ir gynėjui, publicistui ir poetui - Jurgiui Zauerveinui. Sausio 30-ąją pasakojo apie Mažosios Lietuvos kultūros veikėją, tautosakininką, literatūros istoriką Liudviką Rėzą.
Pažintis su iškiliaisiais
Jau rytoj, vasario 15 dieną, 12.30 val. klausytojai turės progą artimiau susipažinti su Ieva Simonaityte. Laidoje - išsamus pasakojimas apie šią rašytoją, įamžinusią lietuvininkų gyvenimą. Laidoje skambės ir fragmentai iš kompaktinio disko "Ak, buvo visko...", dedikuoto I. Simonaitytei, kuriame skamba aktorės Virginijos Kochanskytės balsas bei kompozitoriaus Vidmanto Bartulio muzika. V. Kochanskytei už šį kompaktinį diską neseniai įteikta 25-oji I. Simonaitytės literatūrinė premija.
Kitose laidose S. Jačėnas supažindins su dar daugiau Mažosios Lietuvos iškiliųjų: Vilhelmu Storosta-Vydūnu, Adomu Braku, Kristupu Lekštu, Kristijonu Donelaičiu, Danieliu Kleinu, Martynu Jankumi, Enziu Jagomastu, Martynu Mažvydu, Viliumi Kalvaičiu, Bernardu Aleknavičiumi, Erdmonu Simonaičiu, Jonu Vanagaičiu, Jonu Bretkūnu, Fridrichu Bajoraičiu bei Jonu Užpurviu. Taip pat bus aptarta Mažosios Lietuvos poezijos antologija, Mažosios Lietuvos gyventojų genocidas, paminėta Mažosios Lietuvos diena.
Vienas iš būsimų laidos herojų ir žmogus, nuo kurio išleistos knygos "Poringės Mažajai Lietuvai" S. Jačėnas nusižiūrėjo laidos pavadinimo tęsinį, - Bernardas Aleknavičius. |
Bus svečių
Kol kas su didžiais šio krašto veikėjais klausytojus supažindina pats laidos kūrėjas ir vedėjas. "Remiuosi rašytine medžiaga, įvairiais šaltiniais, cituoju. Laidų metu pats atrandu tam tikrus man nežinomus dalykus. Pavyzdžiui, praėjusią laidą skaičiau 200 metų senumo Liudviko Rėzos darbų rinkinį, fragmentus apie lietuvių dainas. Paskaičiau ir sužinojau, kad lietuvių dainos buvo labai erotinės. Ir visa tai aprašyta prieš 200 metų", - stebėjosi S. Jačėnas.
Ateityje laidos "Tą garbę gavome užgimę" autorius žada į transliacijas pasikviesti ir svečių: "Turiu tokių minčių. Vienas iš žmonių, su kuriais tikrai žadu kalbėtis, - klaipėdietis menotyrininkas, pedagogas Petras Šmitas. Jis yra ir Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos skyriaus pirmininkas. Taip pat norėčiau pakalbinti ir patį "šviežiausią" Klaipėdos miesto garbės pilietį Bernardą Aleknavičių. Mėginsiu prisikviesti ir Klaipėdos aktyvistą Aleksandrą Žalį", - pasakojo S. Jačėnas.
Jis prisiminė, jog net laidos pavadinimą šiek tiek nusižiūrėjo. "Tą garbę gavome užgimę..." - eilutė iš Jurgio Zauerveino kūrybos, o "Poringes apie Mažąją Lietuvą" yra parašęs jau minėtas B. Aleknavičius.
Laida - visiems
Kam skirtos radijo poringės apie Mažosios Lietuvos didžiuosius? S. Jačėnas atsako paprastai: "Visiems. Ir tiems, kurie nieko apie tas asmenybes negirdėjo, nes bus proga susipažinti, ir tiems, kurie jau kažką žino, bet nori išgirsti daugiau. Žinote, tyrimai rodo, jog aukštųjų mokyklų studentų tiktai nedidelė dalis žino, kad mūsų Liudvikas Zauerveinas yra "Lietuvninkai mes esam gimę" autorius. O šis kūrinys laikomas Mažosios Lietuvos himnu. Tai praktiškai ir antrasis Lietuvos himnas. Ir tik kokiam penktadaliui įrašas pase, kad jis yra lietuvis, yra labai svarbus. Mes patys dabar galime keliauti fiziškai kur tik norime, tačiau dvasios ir savijautos prasme kažką svarbaus nutraukėme. Laida "Tą garbę gavome užgimę..." išreiškia norą surišti."
Pasak laidos kūrėjo, svarbiausia, kad klausytojai norėtų išgirsti, o toliau viskas jau bus paprasta - laidos temas supras visi, kas supranta lietuviškai, ir tie, kam lietuvybė yra svarbi.
S. Jačėnas pripažino, jog tiek Mažosios Lietuvos, tiek visos Lietuvos didiesiems skiriama per mažai dėmesio. Jie dažniausiai užmirštami, o prisimenami tik ypatingomis progomis, svarbiomis datomis. "Visa tai kompleksinis reikalas. Mes esame maži, nykstantys, besiintegruojantys į platesnes erdves. O didis žmogus pamirštamas. Ir anksčiau nusipelnęs, ir dabar didžius darbus darantis. Aš kalbu apie valstybinę politiką. O šeima - valstybės dalelė, tai jeigu ir šeimoje nebus skatinama lietuvybė - užsimiršime visiškai ir būsime pasmerkti. Gal radijo poringės apie Mažosios Lietuvos didžiuosius labai daug šitoje misijoje ir nepagelbės, bet jeigu kažkas paklausys, tai vis tiek bus erdvės valymas. Kažkas išgirs - kažką paveiks", - sakė S. Jačėnas.
Ve.lt lankytojams
Radijo poringes apie Mažosios Lietuvos didžiuosius "Tą garbę gavome užgimę..." turės progą išgirsti ne tik radijo "Ekstra FM" klausytojai, bet ir "Vakarų ekspreso" internetinio tinklalapio www.ve.lt lankytojai. Jau netolimoje ateityje šiame puslapyje rasite transliuotų laidų audioįrašus.
Rašyti komentarą