Nėštukės dienoraštis: išsilukštenom!

Nėštukės dienoraštis: išsilukštenom!

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro ir portalo www.VE.lt projektas „Nėštukės dienoraštis“  pasiekė kulminaciją! Mūsų projekto dalyvė Rasa susilaukė berniuko! Mažylis sveria 3 kg. 380 g. ūgis – 54 cm. 

 “Mažylis neskubėjo belstis į šį pasaulį. Gydytojai numatė, kad turėčiau gimdyti praėjusios savaitės pabaigoje, tačiau gimdymas prasidėjo keliomis dienomis vėliau. Gimdymas buvo sklandus, pagimdžiau praėjus penkioms valandoms po to, kai nubėgo vandenys. Nors buvau pasiryžusi nenaudoti nuskausminamųjų, tačiau po 2 val. sąrėmių visgi pasinaudojau epidūro galimybe.  Gydytojų teigimu, gimdymas buvo sklandus. Berniuką iš karto pradėjau maitinti - tikiuosi maitinti kaip galima ilgiau“ , - džiaugėsi „naujai iškepta“ mamytė.


MAMOS PIENAS  - IR MAISTAS, IR VAISTAS

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras  sveikina jaunąją mamytę ir džiaugiasi, jos ryžtu savo kūdikėlį maitinti natūraliai. Pateikiame biuro specialistų parengtą informaciją apie natūralų kūdikių maitinimą.  

„Šiandien jau neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimių ir kūdikių maistas, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai.  Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kūdikių ir vaikų mitybos ekspertų rekomendacija vienareikšmiška: pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius tik išimtinis kūdikio žindymas (kūdikių maitinimas tik motinos pienu, neduodant jokiu papildomų produktų ir gėrimų) yra pats geriausias jo maitinimo būdas, toliau tęsiant žindyti vaiką iki 2 metų ar net ilgiau, arba tiek laiko, kiek jis nori ir mama apsisprendžia tai daryti“ , -   pasakojo visuomenės sveikatos specialistė Vaiva Rimkutė. Ji skaito paskaitas Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro organizuojamoje „Tėvėlių mokykloje“.

Kodėl mamos turėtų pasistengti savo kūdikius žindyti  kuo ilgiau? Pasak specialistų, motinos piene yra būtent tų medžiagų, kurių reikia kūdikiui. Yra ištirta, kad motinos piene yra 400 medžiagų, kurių neaptiksime jokiame jo pakaitale.  Jis lengvai virškinamas ir efektyviai įsisavinamas, saugo kūdikį nuo infekcinių ir neinfekcinių ligų kūdikystėje ir vėlesniame amžiuje, padeda kūdikiui vystytis emociškai ir intelektualiai. Krūtimi žindomi kūdikiai rečiau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo, mažiau serga kvėpavimo takų, virškinimo sistemos ligomis, juos daug rečiau kamuoja alergijos ir nutukimas. Motinos pienas nieko nekainuoja. Žindant stimuliuojami moters hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie skatina biologinį motinystės pagrindą: kantrybę, toleranciją, pasitikėjimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Šie hormonai mamas saugo nuo daugelio ligų: krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžio, osteoporozės.


Sėkmingam žindymui didelę įtaką turi mamos požiūris į kūdikio maitinimo procesą, nusiteikimas įveikti iškylančias problemas. Pirmagimį auginančiai mamai iškyla nemažai su žindymu susijusių klausimų: kaip seksis pirmą kartą, ar  užteks pieno, kiek kartų per parą žindyti?

„Labai svarbios pirmosios paros, kai visko tenka mokytis mamai ir kūdikėliui kartu. Dauguma problemų atsiranda dėl netinkamos žindymo technikos. Nuo pat pirmų dienų stenkitės kūdikį dėti prie krūties tiek dažnai, kiek jis to nori. Yra normalu, jeigu vaikui bus duodama krūtis kad ir 20 kartų per parą. Nereikia skaičiuoti maitinimų, taip yra skatinama natūrali pieno gamyba ir jo nepritruks. Kad  nesusidarytų pieno stazė, nemaitinkite iš tos pačios krūties. Mama, dar gulėdama pogimdyviniame skyriuje, turėtų nebijoti klausti ten dirbančio personalo ir prašyti pirmųjų praktinių pamokų, kaip taisyklingai pradėti kūdikio žindymą. Dažnai užtenka tik kelių pastabų, kad atsirastų glaudesnis ryšys tarp mamos ir kūdikio. Tad grįžus namo  yra lengviau savarankiškai tęsti  žindymą“ , - teigė visuomenės sveikatos specialistė.                                                                            

Daugelis moterų, iškilus pirmiems sunkumams, skuba kuo greičiau užbaigti kūdikio žindymą. Vienos galvoja, kad joms trūksta pieno, kitos nerimauja, kad krūtys praras savo grožį, priaugs svorio. Neretai  tampama reklamos aukomis, norima save realizuoti, turėti daugiau laisvo laiko ir tada pereinama prie dirbtinio maitinio.  Dauguma mamų pergyvena kelis kritinius laikotarpius, kuomet vaikui ima stigti pieno.  To priežastimi gali būti staigus vaiko svorio padidėjimas, ar ribojamas, netaisyklingas žindymas, galų gale maitinančios mamos patiriamas stresas. Atsitikus šiai situacijai mamos griebiasi buteliuko ir nustoja maitinti kūdikį krūtimi. Tokiu atveju nereikia nuleisti rankų ir keletą dienų kūdikį dažniau žindyti. Taip bus paskatinta pieno gamyba ir galėsite vėl sėkmingai tęsti kūdikio maitinimą krūtimi. Nepriklausomai nuo to, kada kūdikis pradėjo gauti papildomą maistą, jį ir toliau reikia maitinti motinos pienu. Žindymą rekomenduojama tęsti ir antrais vaiko gyvenimo metais.

Didelė dalis mamų gali gana ilgai maitinti kūdikį savo pienu. Tačiau  iškilus sunkumams, mamoms  reikia daugiau ryžto ir žinių, kad galėtų sėkmingai ir kuo ilgiau maitinti savo vaiką motinos pienu, kuris  yra svarbus energijos, baltymų ir vitaminų šaltinis.

Rasa per nėštumą priaugo 12 kg 500 g. Pateikiame  visą nėštukės pokyčių lentelę:

 

Svoris

Pilvo apimtis

Prieš nėštumą

60 kg.

 

17 savaitė

62 kg.

89 cm.

18 savaitė

61,5 kg.

90 cm.

19 savaitė

63,6 kg.

92 cm.

20 savaitė

63 kg.

92 cm.

21 savaitė

63, 5 kg.

92 cm.

22 savaitė

64, 4 kg.

92 cm.

23 savaitė

64,6 kg.

92 cm.

24 savaitė

64, 5 kg.

92 cm.

25 savaitė

64,5  kg.

92 cm.

26 savaitė

64,6 kg.

92 cm.

27 savaitė

65 kg.

93 cm.

28 savaitė

65,5 kg.

93 cm.

29 savaitė

66 kg.

94 cm.

30 savaitė

66 kg.

94 cm.

31 savaitė

67 kg.

95 cm.

32 savaitė

67,5 kg.

95 cm.

33 savaitė

68 kg

96 cm.

34 savaitė

68 kg.

97 cm.

35 savaitė

69 kg.

98 cm.

36 savaitė

70 kg.

99 cm.

37 savaitė

70 kg.

99 cm.

38 savaitė

71 kg.

99 cm.

38 savaitė

71 kg.

100 cm.

39 savaitė

72 kg.

100 cm.

40 savaitė

72,5 kg.

100 cm.

 

 

 

Jaunąją šeimą nuoširdžiai sveikina "Vakarų ekspresas" ir dovanoja metinę dienraščio prenumeratą!

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder