Iš straipsnyje paminėtų darbų atlikta "labai daug": aikštės likimui spręsti sudaryta speciali Klaipėdos savivaldybės darbo grupė, vėliau ketinama sudaryti ekspertų grupę, dar vėliau - rengti architektūrinį konkursą, galbūt pasitelkti net tarptautines pajėgas.
Visa tai jau anksčiau buvo girdėta, netgi buvo parengtas detalusis planas. Diskusijos dalyviai negalėjo pasiūlyti nieko konkrečiai, išskyrus pasiūlymą viską palikti platesniems pasvarstymams, aikštės likimą spręsti "atsargiai ir atsakingai".
Sutinku, kad reikia spręsti atsakingai ir viską tvirtai pasverti, tačiau tai neturi tęstis dešimtmečius. Diskusijos dalyviams išėjus pro duris greičiausiai viskas vėl bus pamiršta...
Jau anksčiau "Skaitytojų ekspreso" puslapyje siūliau pasvarstyti, ar, kaip vienas iš variantų, negalėtų būti Atgimimo aikštėje įrengtas memorialas, skirtas Sausio 15-osios sukilimui ir sukilėliams paminėti. Nesulaukiau jokio atgarsio, mane nuliūdino istorikų Zitos ir Jono Genių pasisakymai, kuriuose nėra net užuominų apie galimybę Atgimimo aikštėje įamžinti sukilėlių ir jų vadų žygdarbį. Juk jie, kaip niekas kitas, žino, kad sukilėlių dėka sugrąžintos istorinės Lietuvos žemės, tapome jūrine valstybe.
Memorialas nėra utopija, jo įgyvendinimas yra realus. Nors tai pareikalautų nemažų lėšų, ateinančioms kartoms bylotų apie garbingą sukilėlių žygdarbį. Manau, tokia aikštė su iškilusiu ansambliu papuoštų mūsų miestą ir taptų mėgstama klaipėdiečių ir miesto svečių vieta.
Šioje užsitęsusioje Atgimimo aikštės sutvarkymo istorijoje pasigendu tvirtos miesto vadovų pozicijos ir, galbūt, noro. Galiu drąsiai teigti, kad šiandien Klaipėda neturėtų nei Jūrų muziejaus, nei paminklo Martynui Mažvydui, nei kai kurių švietimo ir kultūros įstaigų, jei ne šviesaus atminimo buvusio miesto vadovo Alfonso Žalio ir jo pavaduotojų iniciatyvos. Visa tai mačiau iš arti, dirbdamas tuometiniame Vykdomajame komitete.
Tokiems projektams įgyvendinti reikėjo ne tik ypatingų organizacinių sugebėjimų, atkaklumo, diplomatijos, noro suteikti miestui patrauklumo, bet ir drąsos, nes tuo metu tokioms statyboms ne tik nebuvo skiriama finansų, bet jos buvo dar ir draudžiamos. Neteko girdėti, kad vėlesni miesto vadovai būtų pasižymėję savo išskirtiniais darbais.
Ateitis parodys, kaip pakeis miesto vaizdą dabartinis meras Vytautas Grubliauskas. Gal pagaliau turėsime sutvarkytą reprezentacinę Atgimimo aikštę?
P. S. Ir nereikia dėl iniciatyvos trūkumo kaltę suversti lėšų stygiui.
Rašyti komentarą