Tai reiškia, kad lietuviai, nesvarbu, kokiais metais, ir nesvarbu, kaip būna suformuluojamas referendumo klausimas, vis vien balsuoja prieš atomines elektrines. Toks vyraujantis gyventojų požiūris. Atominės mums nereikia.
Kita vertus, kam leisti milijonus, uždavinėjant piliečiams referendumų klausimus, jei visuotinės šalies piliečių apklausos tampa tik cirku. Jei atsakymai nesutampa su valdžios pozicija, pareiškiama, kad buvo užduotas ne tas klausimas. Anot Dalios Grybauskaitės, visuomenės nuomonė labai svarbi, bet ji buvo suformuluota labai neatsakingai. Trumpiau sakant - ne to klausė, todėl piliečiai ne taip atsakė.
O kaip jie turėjo atsakyti?
Prisiminkime, ko buvo mūsų klausiama. Prisiminsime net be „Bilobil“ piliulės. Nes praėjo tik apie tris mėnesius. Štai koks buvo klausimas. Ar pritariame naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje? O dabar analizuokime. Kaip kitaip buvo galima mūsų paklausti. Kaip suformuluoti egzamino klausimą. Kaip įmantriau? Gal ar pritariame tilto per Strėvos upę statybai Lietuvos Respublikoje? Vėliau pareiškiant, kad turėjome pritarinėti kitaip. Kaišiadorių Respublikoje. O tiltas - tai užšifruota atominė. Kad nesuprastų slaptieji mūsų valstybės kenkėjai. O Strėvos upė - tai užšifruotasis Visaginas. Pasitarus su Valstybės saugumo departamentu, dėl slaptumo pastūmėtas į pietus.
Kurių galų leisti referendumams pinigus, apklausinėti piliečius, jei jų nuomonė skirta tik laisvai traktuotei. Įvairiausioms politinėms interpretacijoms. Arba tik tam, kad maksimaliai suaktyvintų rinkėjus, renkančius Seimą. Tad renkant praėjusios kadencijos Seimą, buvo išmesta referendumo dėl Ignalinos AE korta. O dabar buvo išmesta referendumo dėl Visagino AE korta. Matyt, dar po 4 metų, kai vėl rinksime Seimą, valdžia mus pamalonins dar kokiu nors referendumu. Tarkime, leis pareikšti nuomonę dėl kosmodromo statybos. O paskui pasakys. Ne taip buvo suformuluotas klausimas. Per vėlai apsižiūrėjome. Neturime nė vienos raketos.
Jei valdžiai nerūpi piliečių atsakymai, tai kam iš viso reikėjo jų klausti? O paskui įrodinėti, kad reikėjo kitaip klausti. O kaip kitaip? Jei žmogaus klausia, ar jis Petras, žmogus atsako taip. Jei vardu Petras. Arba ne. Jei ne Petras. Tad kaip įmantriau paklausti, kad visi ne Petrai pasakytų, kad jie Petrai? Klausti, ar vardas prasideda raide „P“? Nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios piliečiai jau dalyvavo daugiau nei dešimtyje referendumų. Tiesa, kai kurie jų paskelbti neįvykusiais. Tačiau pastebima tendencija, kad valdžia vis mažiau pasitiki piliečiais. Ima juos laikyti kvailiais. Kadaise neabejojo, kad žmonės referendume pasisakys už Lietuvos Respublikos nepriklausomybę. Neabejojo, kad pasisakys už Lietuvos Respublikos Konstituciją. Neabejojo, jog pasisakys, kad iš Lietuvos būtų išvesta sovietinė kariuomenė. Nereikėjo mūsų aktyvinti bambaliais bei skalbimo milteliais.
O kas atsitiko vėliau. Valdžia kažkodėl savarankiškai nusprendė, kad lietuviai - kvailiukai. Nors tiems „kvailiukams“ per 20 metų sugebėjo įsteigti vos ne 50 aukštųjų mokyklų. Kad ir kaip būtų, referendumas - tas visuotinis šalies piliečių apklausimo būdas, įtvirtintas Konstitucijoje, vis labiau kompromituojamas. Tarkime, 2003 metų gegužę, kai vyko referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą, piliečiai karštligiškai buvo apklausinėjami net dvi dienas... Surinkinėjami iš daržų, ežių, jau prasikalusių svogūnų ir vežami į rinkimų apylinkes. Prieš tai įtikinus, kad Europa ant kiekvienos ežios pabarstys milijardų. Vienos dienos, kad piliečiai pasakytų „taip“, aiškiai neužteko. Tą „taip“, politikams eikliai bėgiojant po piliečių daržus, pavyko įkalti tik jungtinėmis dviejų parų pastangomis. Nes labai norėjo. Tą „taip“ įkalti.
Tad ką siūlo prezidentė? Aiškiai nutarusi nepaisyti piliečių nuomonės. Nepageidaujančios atominės. Bandys kartu su politikais įkalti, kad atominės labai norime? O kaip tai pasiekti? Gal „Viagros“ duos? Gal vėl dvi paras bėgios ežiomis? Prijungs prie elektrodų ir sukels smegenyse evoliucinius-revoliucinius perversmus? Sukeis smegenų pusrutulius vietomis? Pakeis lietuvių kalbos žodyną? Kad „ne“ būtų „taip“? Nustatinės melo detektoriumi. Ar sakydami „ne“ neapsimelavome.
Geriau tiesiai prisipažinti. Žmonės, jūsų nuomonė mums visai nereikalinga. Ji „ne prie ko“. Jokių patarimų nereikia. Esate visiškas nulis.
Rašyti komentarą