Gripo istorija nėra sena. Nors sakoma, jog pirmasis , aprašęs gripo simptomus buvo Hipokratas, tačiau epidemija aprašyta tik 1173 metais. Jo virusas nustatytas tik 1933 metais. Tiesa, pati liga jau žinoma seniai, bet priežastys likdavo nežinomos.
Gripą sukelia influenzavirusai. Jie sukelia organizmo intoksikaciją, pažeidžia vegetacinę nervų sistemą, dėl to sutrinka įvairios organizmo funkcijos: suretėja širdies susitraukimai, prakaituojama, padidėja gleivių išskyrimas bronchuose. Dėl to susilpnėja organizmo atsparumas kitoms ligoms, todėl dažnai prasideda antrinė bakterinė infekcija, sukelianti komplikacijas.
Kitaip, nei peršalimo virusai, influenzavirusai gali išplisti į plaučius, smegenis ar širdį ir sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas. Todėl silpnesnės imuninės sistemos žmonėms (sergantiems lėtinėmis ligomis, pvz, diabetu, mažiems vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms) gripas gali būti labai pavojingas. Dažniausia gripo komplikacija - plaučių uždegimas, kuris gali baigtis mirtimi. Kiekvieną sezoną Lietuvoje registruojami ne viena mirtis nuo gripo.
Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai ir klasifikuojami į 3 gentis:
● Influenzavirus A;
● Influenzavirus B;
● Influenzavirus C.
Šiuo metu rekomenduojama neuraminidazės inhibitorių (NAI) skirti gripu sergantiems vyresnio amžiaus pacientams ir tiems, kuriems yra didelė gripo komplikacijų rizika. Dabar yra licencijuoti keturi neuraminidazių inhibitoriai – oseltamiviras (geriama tabletė), zeltamiviras bei laninamiviras (inhaliuojami) ir peramiviras (intraveninis). Informaciniuose lapeliuose teigiama, kad šie vaistai sutrumpina simptomų trukmę, sumažina komplikacijų dažnį ir kt. Oseltamiviras ir zanamiviras daugelyje šalių buvo saugomi sezoninio ir pandeminio gripo gydymui ir profilaktikai, kol nepasiekiama vakcina nuo gripo, atitinkančios cirkuliuojančio viruso. Oseltamivirą Pasaulio sveikatos organizacija klasifikuoja kaip pagrindinį vaistą.
Abejojantiems
Yra moksninkų, kurie tiri vaistų patikimumą. Vieni iš jų, taip vadinami Cochrane biblioteka išleido dvi metanalizes, kuriose pateikiami dviejų pagrindinių praktikoje naudojamų NAI (oseltamiviro ir zanamiviro) efektyvumo ir saugumo duomenys. Tai pirmoji studija, kuri apima visus su NAI atliktus mokslinius tyrimus – iki tol kompanija Roche nuslėpė tyrimus, kurių rezultatai nebuvo palankūs jų produktams. Metaanalizių rezultatų santrauka pateikta lentelėse.
Oseltamiviras (tamiflu)
Poveikis Rezultatas
Simptomų trukmė Sumažėjo 16.8 valandomis
Hospitalizacijų dažnis Nesiskyrė
Pneumonijų dažnis Nesiskyrė
Kitos komplikacijos Nesiskyrė
Pašalinis reiškinys Dažnis
Pykinimas 1/28
Psichikos sutrikimai* 1/94
Galvos skausmas 1/32
*Neįprastas elgesys, suvokimo sutrikimai, pakitęs sąmonės lygis, delyras ir traukuliai.
Zanamiviras (relenza)
Poveikis Rezultatas
Simptomų trukmė Sumažėjo 14.4 valandomis
Hospitalizacijų dažnis Nėra duomenų
Pneumonijų dažnis Nesiskyrė
Kitos komplikacijos Nesiskyrė
Duomenys apie ženklių pašalinių poveikių dažnį vartojant zanamivirą nebuvo pateikti.
Taip pat, būtina pabrėžti, kad tyrimuose šių medikamentų efektyvumas buvo lyginamas su placebo, o ne įprastiniu simptominiu gydymu (paracetamolis, imbierinė arbata, vitaminas C, česnakai ir t.t.).
Taigi, NAI efektyvumas yra abejotinas, o komplikacijų dažnis – keliantis nerimą. Matant tokius rezultatus, kyla klausimas, ar mažos rizikos atvejais nevertėtų pasikliauti mūsų močiučių gerai pažįstamais gripo gydymo metodais. Citatos iš : Skubios med. gyd. rez. Martynas Gedminas http://itinskubi.lt/2015/01/gripas-imbieras-paracetamolis-ar-tamiflu/
Oseltamiviras ir zanamiviras turi nedidelį, nespecifinį poveikį, sumažinantį gripo simptomų palengvinimo laiką suaugusiems, bet ne vaikams su astma. Naudojant bet kurį vaistą, kaip profilaktiką, sumažėja simptominio gripo atsiradimo rizika. Gydymo oseltamiviru ar zanamiviro tyrimais nenustatyta, ar gripo komplikacijos (pvz., pneumonija) yra mažesnės, nes trūksta diagnostinių apibrėžimų.
Vartojant oseltamivirą (Tamiflu), padidėja nepageidaujamo poveikio rizika, pvz., pykinimas, vėmimas, psichikos poveikis ir inkstų reiškiniai suaugusiems ir vėmimas vaikams. Mažesnis biologinis prieinamumas gali paaiškinti mažesnį zanamiviro toksiškumą, palyginti su oseltamiviru. Priimant sprendimus dėl abiejų NI naudojimo gripo profilaktikai ar gydymui, reikėtų atsižvelgti į naudos ir žalos pusiausvyrą.
Poveikis praktikai
Remdamiesi šios apžvalgos išvadomis, gydytojai ir sveikatos priežiūros politikos formuotojai turėtų skubiai peržiūrėti dabartines rekomendacijas dėl neuraminidazės inhibitorių (NI) naudojimo gripo asmenims. Mūsų rezultatai patvirtina, kad tiek oseltamiviras, tiek zanamiviras mažina suaugusiųjų (bet ne astma sergančių vaikų), sergančių gripo liga, simptominį pagerėjimą. Šio efekto dydis yra mažas, maždaug pusę dienos.
Neaišku, ar tai yra pranašesnis už gydymą dažniausiai vartojamais vaistais nuo karščiavimo. Tačiau neradome jokių patikimų įrodymų, kad oseltamiviras ar zanamiviras sumažintų gripo, ypač pneumonijos, komplikacijų riziką, nei sumažintų hospitalizavimo ar mirties riziką. Be to, net ir asmenims, kuriems yra didesnė komplikacijų rizika, pvz., vaikams, sergantiems astma ar pagyvenusiais žmonėmis, https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008965.pub4/full?highlightAbstract=withdrawn%7Ctamiflu
Ko bijoti
Taigi, kaip vengti gripo. Viena iš reikšmingiausių prevencijos priemonių yra skiepai. Virusas mutuoja, kinta ir skiepas. Jų efektyvumas irgi nevienodas. Mūsų ULAC skelbia, kad gripo skiepų efektyvumas yra 70-90 proc., kai vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripo virusą. Tiesa, JAV turi savo statistiką, pas juos vakcinų rezultatyvumas priklausomai nuo viruso tipo svyruoja nuo 40 iki 60 procentų. Antra, reikia pabrėžti, kad tiesiogiai nuo gripo retai kas miršta. Gripas susilpnina organizmą, ir jį numarina kitos ligos arba komplikacijos po jų.
Vytautas Valevičius,
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras
Rašyti komentarą