Teisme - diskusija apie ginčus be pykčio ir teismo
Klaipėdos miesto apylinkės teismas surengė diskusiją, kurios metu diskutuota apie Lietuvos gyventojams mažai žinomo, tačiau Vakarų Europos šalyse populiaraus taikaus ginčų sprendimo būdo – mediacijos naudą.
Diskusijoje "Mediacija Lietuvoje – iššūkiai, galimybės, nauda" dalyvavęs advokatų profesinės bendrijos AVOCAD advokatas, mediatorius, Mykolo Romerio universiteto Mediacijos katedros lektorius Egidijus Langys teismo svečiams paaiškino, kaip be ilgo bylinėjimosi teisme, taupant susiginčijusių asmenų laiką ir pinigus, galima išspręsti konfliktą.
Dalindamasis savo veiklos bei iš užsienio šalių įgyta patirtimi, jis aptarė mediacijos naudą šeimos, darbo, verslo ginčiuose, taip pat ginčuose tarp pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų. E. Langys pažymėjo, kad vieni iš svarbiausių mediacijos privalumų prieš teisminį procesą yra konflikto sprendimo laikas ir konfidencialumas.
"Bylų nagrinėjimas teisme gali užtrukti kelis mėnesius, o vidutinė ginčų sprendimo trukmė mediacijos būdu yra 4-5 valandos. Dažniausiai teismo posėdžiai būna vieši, tačiau mediacijos procesas visada yra uždaras, todėl tik mediatorius ir konflikto šalys žinos, apie ką buvo kalbama" – tikino E. Langys.
Atvykęs svečias minėjo, kad mediacija naudinga ir tuo, jog žmonės savo noru dalyvauja ginčų sprendime, pasirenka vietą ir laiką, o, svarbiausia, vienas kitam gali pasakyti tai, ko anksčiau negalėjo arba neturėtų galimybės pasakyti teismo posėdžio metu. Jo nuomone, mediacijos neriboja griežtos taisyklės – yra tik pasiūlymai, derybos, dėl kurių šis procesas tampa kur kas kokybiškesnis ir lankstesnis.
Pasakodamas apie ginčus, kilusius tarp pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų, E. Langys nurodė, kad pagrindinės priežastys, dėl kurių pacientai kreipiasi į teismą, yra siekis išvengti panašių klaidų ateityje, gauti paaiškinimą, ir kad gydytojai suvoktų, ką padarė. Ginčai darbe, anot advokato, kyla dėl tarpusavio nesutarimų, vidinės konkurencijos, apkalbų, įžeidinėjimų ir kt. Todėl mediacijos taikymo srityje būdingi paaiškinimai ir atsiprašymai yra svarbiausi veiksmai, galintys užkirsti kelią ilgam bylinėjimuisi.
Uostamiesčio teismų darbuotojams, advokatams, darbuotojų profesinės bendrijos atstovams ir kitiems diskusijos dalyviams savo žiniomis iš tarptautinių mokymų, seminarų apie mediaciją pasidalino ir Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja bei mediatorė Giedrė Seselskytė.
Lietuvoje mediacija teisiškai reglamenuota 2005 metais. Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, iki šių metų šalyje įvyko 45 mediacijos procesai.
Rašyti komentarą