Kaip informavo miesto savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjas Algis Gaižutis, 95-98 proc. daugiabučių jau parengti šildymo sezonui. Iš 97 ugdymo įstaigų beveik visos pasirengusios, tik trys dar nėra gavusios raštiško patvirtinimo. Neslepiama, jog ir šį sezoną, kaip ir kasmet, greičiausiai nepavyks išvengti avarijų biudžetinių įstaigų šilumos trasose, nes, anot specialistų, jos yra „neblizgančios“.
Investuoja milijonus
Šių metų pasirengimas šildymo sezonui pareikalavo milijoninių investicijų. AB „Klaipėdos energija“ generalinis direktorius Vytautas Valutis informavo, jog pagrindinis dėmesys buvo skirtas pasenusių šilumos trasų keitimui naujomis.
Iš viso paklota 5,1 km naujų trasų pietinėje miesto dalyje ir senamiestyje. Tai kainavo apie 10 mln. litų. Pasak V. Valučio, naujų objektų prijungimui prie šildymo trasų buvo skirta 1 mln. litų, tačiau statyboms sulėtėjus šioms reikmėms išleista tik 250 tūkst. litų, įrengta 400 metrų naujų įvadų.
Rengiantis naujam šildymo sezonui esamo energetinio ūkio priežiūros ir remonto darbams išleista apie 3 mln. litų.
“Šiuo metu intensyviai rengiamės naujo biokuro katilo statybai rekonstruojamoje katilinėje Šilutės plente. Tokios didelės galios – 16 megavatų – vandens šildymo katilo mūsų šalyje nėra, todėl mūsų specialistai patarimų ieškojo Švedijoje. Planuojama, jog biokuro katilas bus pradėtas eksploatuoti pirmoje 2014 metų pusėje ir tikrai turės įtakos šilumos kainoms. Katilo statybai numatyta parama iš Europos Sąjungos fondų – 6 mln. litų. Gargžduose irgi numatomos 2,5 megavato galingumo katilo statybos, tad bus galima atpiginti šilumos kainą ir šiame mieste“, - sakė V. Valutis.
Šiuo metu biokuras yra trečdaliu pigesnis negu dujos.
Kaina turėtų mažėti
Gyventojai labiausiai domisi, kiek jų kišenes paplonins artėjantis šildymo sezonas, nes vis skelbiama, kad bus viršyti visų laikų rekordai. Pasak V. Valučio, kokia bus šilumos kaina Klaipėdoje šaltuoju metų laiku, priklausys nuo kelių sąlygų.
Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija prognozuoja, kad šilumos kaina Lietuvoje didės 4 proc.
„Klaipėdoje turėtų didėti ne daugiau 4 proc. Tai pesimistinis variantas. Tikėkimės ir optimistinio – kad žiema neateis arba bus šilta“, - sakė V. Valutis. Anot jo, orų prognozės ne visada pasiteisina. Nors, pavyzdžiui, švedai dėl intensyvesnio ledynų tirpimo prognozuoja šiemet labai šaltą žiemą.
Tuo tarpu pernai buvo tikimasi šiltos žiemos, tačiau vasarį užklupo smarkūs šalčiai, smarkiai padidinę šildymo sąskaitas gyventojams. Į mero V. Grubliausko klausimą, kaip uostamiestis atrodo tarp kitų miestų pagal šildymo kainas „ Klaipėdos energijos“ vadovas V. Valutis atsakė, jog tarp 44 įmonių – per viduriuką. Klaipėdą sumažėjusiomis kainomis aplenkė Panevėžys ir Šiauliai, eksploatuojantys naujas jėgaines.
V. Valutis akcentavo, kad uostamiestis turi daugiausiai nepriklausomų šilumos tiekėjų, kurie tiekia 28 proc. visos pagaminamos šilumos. Prie pabaigos artėja termofikacinės jėgainės statyba. Šį sezoną planuojama atlikti jėgainės bandymus, tad tikėtina, kad tai irgi turės įtakos bendram šildymo kainų mažėjimui. Pasak V. Valučio, jėgainė pilnai bus eksploatuojama jau kitą šildymo sezoną. Gali būti, kad mažės ir dujų kaina – prognozuojama, kad kainos gali kristi lapkričio mėnesį.
Ateinančių metų perspektyvos irgi suteikia vilties, kad už šildymą klaipėdiečiams nereikės atiduoti didelės dalies savo šeimos biudžeto. Planuojama, kad uostamiestyje pradėjus veikti biokuro katilui ir termofikacinei jėgainei kartu su dabar esamais nepriklausomais tiekėjais būtų pagaminama apie 75 proc. visos reikalingos energijos.
Namus tvarkosi vangiai
Pasitarime kalbėta ir apie tai, kad gyventojai labiau pradėjo kreipti dėmesį į vidinių namo energetinių resursų taupymą, tačiau dar nepakankamai.
“Prieš šį šildymo sezoną namų savininkai jokių revoliucijų nepadarė. Tiesa, paspartėjo automatinių šilumos centrų keitimo procesas – pakeista 60 proc., pernai – 50 proc. Tai padeda sutaupyti iki 15 proc. šildymo išlaidų“,- sakė V. Valutis.
Tačiau, pasak jo, pagrindinė daugiabučių šildymo problema – vienvamzdė šildymo sistema, nuo kurios pirmiausiai ir reikėtų pradėti namo renovaciją, siekiant mažinti namo šildymo kaštus. “Vadinasi, turime stengtis gyventi ne mažindami šilumą butuose, ne gyvendami šalčiau, o taupydami“,- pasitarimą užbaigė miesto meras V. Grubliauskas.
Pernai šildymo sezonas mieste prasidėjo spalio 19 d. Šildymo sezoną rekomenduojama pradėti, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už 10 laipsnių šilumos.
Norintieji šildymo sezoną gali pradėti anksčiau.
Rašyti komentarą