Ruošiamasi ir kritiškam scenarijui: izoliavimui numatytos mokyklos
Jei šis scenarijus imtų pildytis, Klaipėdos rajone asmenų izoliavimui būtų naudojamos 7 švietimo įstaigų patalpos.
Kolektyvinės apsaugos statiniai
Izoliuoti gyventojus, turėjusius sąlytį su COVID-19 liga sergančiais asmenimis, esant poreikiui, būtų galima šiose švietimo įstaigose: Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje, Gargždų „Kranto“, Agluonėnų, Dovilų, Endriejavo, Vėžaičių pagrindinėse mokyklose.
Anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiojo specialisto (civilinės saugos koordinatoriaus) Vladislovo Bernoto, šios įstaigos ir anksčiau buvo numatytos kaip kolektyvinės apsaugos statiniai, kurie būtų panaudojami ir esant kitoms ekstremalioms situacijoms.
„Jei mums iškiltų reali koronaviruso grėsmė ir kažkuri iš minėtų mokyklų būtų panaudotos kaip izoliacinės patalpos, tai ta mokykla būtų uždaryta, mokiniai nukreipiami mokytis į kitas švietimo įstaigas, sprendžiami pavėžėjimo klausimai. Žinoma, jei nebūtų masinio karantino“, – aiškino V. Bernotas.
Realiausia, pasak V. Bernoto, kad izoliuojami žmonės būtų apgyvendinami švietimo įstaigos sporto salėje. Būtų užsandarinamos ventiliacinės angos, o sulankstomos lovos turėtų būti skiriamos iš valstybės rezervo.
„Atitinkamos švietimo įstaigos buvo parinktos atsižvelgiant ir į tai, kad netoli veikia ambulatorijos ar yra pirminės sveikatos priežiūros centras. Tikimės, kad viso to neprireiks, tačiau planą privalome turėti“, – užtikrino civilinės saugos koordinatorius V. Bernotas.
Užkarda renginiams
Dar pirmadienį šia tema vyko pasitarimas Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje, kuriame dalyvavo Savivaldybės vadovai, Administracijos darbuotojai, ligoninės, Gargždų PSPC, Visuomenės sveikatos centro atstovai bei kt.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras-Valstybinio lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas Aurelijus Veryga pavedė visoms Lietuvos savivaldybių administracijoms paskelbti gripo epidemiją savivaldybės teritorijoje ir vykdyti priemones dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos organizavimo, masinių renginių ribojimo, o prireikus ir kitas priemones, taikomas gripo epidemijos metu.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas įsakymu paskelbė gripo epidemijos Klaipėdos rajone pradžią ir patvirtino Gripo ir koronaviruso plitimo ir valdymo Klaipėdos rajone planą. Pateikiamos rekomendacijos dėl masinių renginių organizavimo.
Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis informavo, jog pagal rekomendacijas nuo kovo 5 d. nereikėtų planuoti naujų renginių, o esamus – nukelti, atidėti. Tad Kovo 11-ajai Gargždų kultūros centre suplanuotas šventinis Loretos Sungailienės ir Lietuvos trombonininkų koncertas vyks ne Gargždų kultūros centro pastate kaip planuota, bet Savivaldybės aikštėje 19 val., kur bus uždegta ir 30 laužų. Čia bus apdovanojami ir pilietiškiausi rajono jaunuoliai ir moksleivių patriotinių eilėraščių konkurso laureatai.
Situacijos nedramatizuoja
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis „Bangai“ teigė reagavęs ramiai, jog jo vadovaujama gimnazija yra įtraukta į sąrašą švietimo įstaigų, kurios galėtų būti panaudojamos gyventojų izoliavimo tikslais. „Normalu ruoštis blogiausiam variantui, tačiau, žinoma, tikimės, kad jis neišsipildys.
Su ūkinės dalies darbuotojais esame aptarę, kaip elgtumėmės, kur nukreiptume žmones, nuo ko pradėtume ruošti patalpas. Būtų išnešami suolai, maitinimas galimai būtų organizuojamas, pamokos čia nevyktų. Jokios tragedijos ir baimės nėra, juk geriau pasiruošti blogiausiam nei po to gailėtis neatlikus namų darbų“, – įsitikinęs Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius.
Kol kas, anot jo, ugdymo procesas vyksta kaip ir įprastai, tačiau vadovaujamasi rekomendacijomis: ir darbuotojai, ir vaikai raginami laikytis higienos taisyklių, dažniau yra dezinfekuojami laiptų turėklai, durų rankenos ir pan. „Dezinfekcinių priemonių kaip tik buvome nusipirkę, tai bėdos nėra. Vaikų sergamumas – įprastas šiam sezonui“, – pasakojo A. Alčauskis.
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė sakė, kadangi šios švietimo įstaigos būtų panaudotos ir kitų ekstremalių situacijų metu, tai yra išklausiusi civilinės saugos mokymus, atskirų mokymų dėl koronaviruso nebuvo. Tačiau gimnazijoje taip pat intensyviai vėdinamos patalpos, dezinfekuojami paviršiai ir pan.
Pedagogams yra akcentuota mokiniams priminti būtinai plauti rankas, ypač prieš apsilankymus valgykloje. Tačiau dar savaitės pradžioje į „Bangos“ redakciją paskambinęs vienas iš gimnazijos pedagogų atkreipė dėmesį, jog ne visose klasėse yra karštas vanduo, taip pat tualetiniai rankšluosčiai.
Direktorė L. Navickienė atsakė, jog dėl techninių galimybių išties ne visose klasėse yra karštas vanduo, tačiau tiek prie valgyklos, tiek sanitariniuose mazguose karštas vanduo ir visos higienos priemonės yra, todėl tiek pedagogai, tiek mokiniai raginami plauti rankas ir rūpintis tiek savo, tiek kitų saugumu.
Ne pavieniams asmenims
Endriejavo pagrindinės mokyklos direktorė Vilma Ugintienė pastebėjo, jog šiuo metu mokykloje jokios panikos nėra, mokinių sergamumas nedidelis, o svarbiausia – dažnai ir gerai plauti rankas.
„Kadangi ir anksčiau mūsų įstaiga buvo priskirta kolektyvinės apsaugos statiniams, tai jokia naujovė nebuvo ir šįkart. Pasiskambinome V. Bernotui, teiravomės, ką tai reiškia, tai mums paaiškino, kad svarbiausia turime užtikrinti ugdymo procesą. Jei mokykla būtų uždaryta, tai turime nusimatyti, kur ugdytume vaikus.
Gaila, kad kultūros namai nugriauti, tačiau seniūnijoje yra viena salė, Žadeikiuose – kultūros namų pastatas, galbūt kaimyninė mokykla priimtų, tarkim Judrėnai. Mokinius skaidytume“, – svarstė V. Ugintienė.
Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas mano, kad kolektyvinės apsaugos statinių sąrašas buvo visiškai neatsakingai suformuotas ruošiantis galimai koronaviruso grėsmei.
„Kažkas nesivargino ir įtraukė tuos objektus, kurie numatyti naudoti karo ar stichinių gamtos sukeltų nelaimių atveju.
Pasidomėkime, kaip į situaciją reaguoja greta esanti Klaipėdos miesto savivaldybė, kurios meras Vytautas Grubliauskas informavo, kad miesto universitetinėje ligoninėje numatyta 200 vietų infekuotiems žmonėms.
O mūsų rajone galimų apgyvendinti žmonių skaičius siekia per kelis tūkstančius?! Tam parinkti mokyklų pastatai. Kiek atsiras infekuotųjų 2, 3 ar 10, gal 20 – galime tik spėlioti. Atsiras du ir dėl to turėtume uždaryti visą mokyklą? Kas vykdys kontrolę, izoliavimo užtikrinimą, dezinfekciją, juk čia mokosi vaikai?“ – daug retorinių klausimų kyla E. Žiedui. Anot jo, riba tarp galimai užsikrėtusiojo ir sergančiojo yra labai plona, todėl būtina realistiškai vertinti situaciją.
Administracijos direktorius A. Bogdanovas teigė, jog apmaudu, kai mokyklos vadovai nesuvokia situacijos. „Galbūt reikėtų tokiu atveju pasiskambinti vadovams. Išties apmaudu – aš galiu tik apgailestauti“, – išgirdęs E. Žiedo poziciją replikavo Administracijos direktorius.
Įsidėmėtina, kad mokyklų patalpos būtų naudojamos ne pavieniams asmenims, o tik kritiškiausiu atveju. Galimai jos pasitarnautų siekiant izoliuoti jau nemažą žmonių skaičių, turėjusių sąlytį su sergančiaisiais, o infekuotieji būtų gydomi tik tam pritaikytose gydymo įstaigose.
Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos įsakymu yra patvintos gydymo įstaigos, kuriose galėtų būti gydomi infekuotieji koronavirusu. Klaipėdos apskrityje tai – Klaipėdos universitetinė ligoninė.
Klaipėda užimtų sporto salę
Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė „Bangą“ informavo, kad 200 vietų universitetinėje ligoninėje yra numatyta jau sergantiesiems, jų esant poreikiui, būtų paruošta dar daugiau (tektų stabdyti planines operacijas ir perprofiliuoti įstaigas).
Tačiau Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat turi sąrašą kolektyvinės apsaugos statinių, kuriuose būtų galima izoliuoti gyventojus, turėjusius sąlytį su sergančiaisiais.
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, atsakingas už civilinę saugą, Žilvinas Vainora teigė, jog paprastai žmonės, turėję kontaktą su sergančiaisiais, izoliuojasi namuose. Jei suserga, gydomi gydymo įstaigose. Tačiau jei atsitinka taip, kad neturi galimybių izoliuotis namuose, tuomet turėtų kreiptis į Savivaldybę.
„Mes žmonių izoliacijai esame numatę vieną didelį statinį, tai nenaudojama ar mažą užimtumą turinti sporto salė, koks jos adresas, neįvardinsiu, kad po to nekiltų ažiotažas. Tilptų, manau, apie 200 žmonių“, – sakė Ž. Vainora.
Rašyti komentarą