Nepatenkinama jau metus veikiančios Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainės būklė perpildė ir mero Vytauto Grubliausko bei jo komandos kantrybės taurę. "Vakarų ekspreso" duomenimis, savivaldybės administracija gavo merijos nurodymą ištaisyti svetainės trūkumus.
"Pastabų yra labai daug, gal 100. Su ta svetaine tikrai nėra geri reikalai. Tačiau nuo platesnių komentarų, kas joje man nepatinka, susilaikysiu, nes nenorėčiau blogai kalbėti apie kolegas ir save", - sakė Simonas Gentvilas, mero patarėjas.
Pasak jo, artimiausiu metu turės būti surengtas susitikimas su svetainės kūrėjais, kuriems, vadovaujantis tebegaliojančiomis sutartimi bus pavesta ištaisyti broką.
S. Gentvilas taip pat neatmetė galimybės, kad gali tekti samdyti dar vieną svetainių administravimą išmanantį specialistą, kuris optimizuotų dabartinę svetainės struktūrą ir ją padarytų paprastesnę.
Turėjo būti moderni
Klaipėdos miesto ir visos apskrities savivaldybių interneto svetainės buvo pradėtos kurti 2010 metais, kai buvo gauta Europos Sąjungos (ES) Informacinės visuomenės plėtros programos parama. Septynių savivaldybių interneto svetainėms sukurti buvo skirta 2,16 mln. litų, 323 tūkst. litų šios sumos sudarė šalies biudžeto lėšos. Pusė visų pinigų turėjo būti skirta įrangai įsigyti, kita pusė, per milijoną litų, - programavimo ir dizaino sukūrimo darbams. Vien Klaipėdai išleista apie milijoną litų.
Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Informacinių technologijų poskyrio vedėjo Dariaus Kadžio, buvo įdiegtos informacinės sistemos, užtikrinančios sklandų sukurtų viešųjų elektroninių paslaugų teikimą.
NAFTALINAS. Klaipėdos savivaldybės interneto svetainės skiltyje "Vadovų darbotvarkės" ir "Prašymai" bene geriausiai iliustruoja šio produkto būklę - tokie puslapiai "ruošiami" jau nuo 2012 m. vasario 17 d. Teigiama, kad pastabų dėl šios svetainės yra labai daug.
"Svetainėje asmens tapatybės nustatymo mechanizmo dėka identifikuotiems gyventojams įstaigų tinklapiuose sudarytos galimybės pareikšti savo nuomonę įvairiais klausimais. Projekto metu buvo įgyvendintos reitingavimo, apklausų sistemos, užtikrinančios grįžtamąjį ryšį. Buvo sudarytos sąlygos transliuoti savivaldybių tarybų, kolegijų, komitetų posėdžius virtualioje terpėje, užtikrinant galimybę gyventojams susipažinti su sprendimų priėmimo eiga ir regiono politikų darbo procesu, sudarytos galimybės balsavimų rezultatus pateikti savivaldybių tinklalapiuose realiu laiku, iškart po balsavimo", - pernai vardijo D. Kadys.
Spragos ir netikslumai
Tačiau praėjus metams paaiškėjo, kad ne visos funkcijos veikia sklandžiai, o kai kurios išvis neveikia. Savo nuomonės pareikšti nepavyksta net ir prie svetainės prisijungus per elektroninės bankininkystės sistemą.
Skiltyje "Vadovų darbotvarkės" puikuojasi užrašas, kad "puslapis ruošiamas", o paskutinis įrašas buvo padarytas 2012 m. vasario 17 d. Tą patį pamatome paspaudę nuorodą "Prašymai". Nuoroda "Dienos klausimas" išvis neveikia.
Darbuotojų kontaktinė informacija pateikiama nepatogiai ir sudėtingai. Skyrių ir departamentų pavadinimai išdėstyti padrikai, ne pagal abėcėlę.
Informacijos skiltyje "Administracijos direktoriaus rezervas" duomenys, kiek pinigų išleista, pateikiami, tačiau nepaaiškinama, kam. Mat prie kiekvienos sumos puikuojasi sakinys "Panaudota pagal poreikį". Tik nepaaiškinta, pagal kieno poreikį.
Taip pat neveikia vadinamasis baneris "Klaipėdos pilis". Tiesa, A. Kadys pats nustebo, kad jis neveikia: "O kodėl jis turėtų veikti? Gal tai tik paveiksliukas?"
Tai tik dalis pastabų, kurias pavyko nustatyti. Tiesa, visa svetainėje pateikiama informacija skirta tik lietuviams. Angliškai ir rusiškai nepateikta nė žodžio.
Administracija nevertina
Beje, A. Kadys atsakingas už svetainės techninę priežiūrą, o už turinį - Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistas Andrius Juškevičius. Pastarasis pripažino, kad svetainė ne iki galo užpildyta, tačiau kada darbas bus baigtas, negalėjo atsakyti.
Svetainės kūrimo projektą kuravusi savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė nesiėmė vertinti sukurto produkto funkcionalumo ir patogumo. Ji tik paaiškino, kad teisės aktų paieškos sistema susieta su Seimo paieškos sistema, todėl neturėtų strigti.
Valstybės tarnautoja taip pat nevertino ir svetainę administruojančių darbuotojų darbo kokybės: "Tai - valstybės tarnautojai, todėl vertinti jų darbą būtų nekorektiška."
Blogiausia svetainė
Prieš pusantrų metų savivaldybių svetaines vertinę Europos tarpdisciplininių tyrimų instituto specialistai nustatė, kad senoji Klaipėdos interneto svetainė buvo blogiausia šalyje. Tačiau kai kurie pokalbininkai prisiekinėjo, kad senoji svetainės versija iki šiol yra patogesnė ir kur kas geresnė nei naujoji. Įdomu, kokią vietą uostamiesčio reprezentacinė svetainė užimtų šiemet?
Vienos uostamiesčio IT firmos vadovas Filipas Borcovas tikina, kad svetainę Klaipėdai buvo galima sukurti už 100 tūkst. litų.
"Nepaisant milžiniškos sumos, kuri buvo išleista Klaipėdos miesto savivaldybės svetainei kurti, joje panaudotos sistemos, kurios buvo populiarios prieš 10 metų. IT versle - tai jau akmens amžius. Be to, privelta daugybė klaidų, neveikia kai kurios funkcijos. O pats svetainės dizainas - primityvus ir nukopijuotas nuo senosios. Bet koks namie privačiai dirbęs programuotojas tokią galėtų sukurti mažiau nei už tūkstantį litų", - aiškino F. Borcovas.
"Išplauti pinigai"
Naglis PUTEIKIS, Seimo narys
Tokio klaidaus ir sudėtingo tinklalapio nesu matęs. Neseniai ieškojau, kaip Tarybos narsiai balsavo už vieną mane dominantį sprendimą. Neradau 10 minučių. Ankstesniojoje svetainės versijoje, kuri buvo visiškas šlamštas, surasdavau kur kas greičiau. Toks įspūdis, kad svetainę kūrė viešoji įstaiga "Vilnius - Europos kultūros sostinė", kuri už keliolika milijonų prikūrė galybę neveikiančių interneto svetainių. Tai akivaizdus pinigų plovimo ir pasisavinimo atvejis. Kažkas gavo "otkatą", pasiplovė ir dabar tingi akį užmesti.
"Pasenusi informacija"
Vida KAŽURO, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktoriaus pavaduotoja
Svetainė tuščia, jokia. Kai ją atsidarai - nieko nerandi. Dažnai tenka ieškoti kai kurių darbuotojų kontaktų, deja - sunkiai randu. Ieškojau informacijos dėl automobilių laikymo ir dėl leidimų išdavimo, ilgai kuičiausi, kol radau, ko ieškojau. Viešosios įstaigos "Versli Lietuva" atstovai, su kuriais bendraujame, sakė, kad Klaipėdos miesto savivaldybės svetainėje įdėta elektroninių verslo vartų nuoroda niekas iš klaipėdiečių nepasinaudojo. Gal tam įtakos turėjo tai, kad nuoroda yra netinkamoje vietoje, pačioje puslapio apačioje?
Dar vena keistenybė, kad verslininkams skirtoje skiltyje pateikiama 2010 metų informacija apie Nekilnojamojo turto mokesčio lengvatas. O tai, kad svetainė skirta tik lietuviams, kelia nuostabą.
Investuotojai nereikalingi?
Aras MILEŠKA, Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vykdantysis direktorius
Dar toli iki tinkamo vaizdo. Norint surasti reikalingą informaciją tenka labai ilgai klaidžioti. Blogai, kad visa informacija tik lietuviškai. Apmaudu, kad nesiorientuojama į potencialius investuotojus. Jiems lietuvių kalbos tikrai nereikia. O skaityti angliškai arba rusiškai nėra galimybės.
"Senesnė labiau patiko"
Saulius LIEKIS, Sulupės seniūnaitis
Sunkoka prie jos priprasti. Sudėtinga surasti reikalingo savivaldybės specialisto kontaktus. Be to, nėra nurodyti jų elektroninio pašto adresai. Mano interneto naršyklė nėra susieta "Outlook Express" programa, todėl ne visuomet galiu išsiųsti jiems laiškus. Senesnioji svetainė patiko labiau. Tačiau po truputį pratinuosi ir prie naujosios.
Dozuojama informacija
Lilija PETRAITIENĖ, miesto Tarybos narė
Svetainė labai nepatogi. Be to, sunku surasti reikalingą informaciją. Iš pradžių maniau, kad man vienai ji užkliūva, tačiau pakalbėjusi su daugiau žmonių išgirdau tą patį.
Norėjau surasti vieno posėdžio įrašą. Nepavyko. Rašiau užklausą savivaldybės darbuotojams. Gavau atsakymą, kad atsakys man per įstatymo numatytą terminą - dvi savaites. Tačiau tai manęs netenkino. Susibarėme, tai įrašą atsiuntė greičiau. Tačiau jį perklausiusi nustebau, kad nėra kai kurių posėdžio, kuriame pati dalyvavau, pasisakymų. Sunku patikėti, tačiau panašu, kad jie yra kupiūruojami, arba įrašomi ne visi.
Kita bėda ta, kad norint dalyvauti apklausoje reikia prisiregistruoti prie svetainės. O tam būtina pateikti visus savo asmens duomenis. Spėju, kad dėl šios priežasties žlugo ir neseniai organizuota apklausa, kurią jos organizatoriai vadino anonimine.
Taip pat nepavyko užpildyti peticijos.
Rašyti komentarą