Nuo vakar Klaipėdos valdininkai pradėjo vykdyti reidus, kurių tikslas - fiksuoti grafičių piešiniais sugadintus pastatų fasadus bei netvarkomas teritorijas. Pro akis jiems neprasprūdo ir ne vietoje pastatyti automobiliai ar nesurinktos šiukšlės.
Reidą nuspręsta pradėti centrinėje miesto dalyje - per keletą valandų nuo Klaipėdos muzikinio teatro bendrovės TEO pastato link išnaršyta nemažai kiemų.
"Viską fiksuojame, fotografuojame, paskui į grįžę darbo vietą aiškinsimės, kas yra netvarkomų statinių savininkai, tuomet juos kviesime, kalbėsimės, skirsime baudas arba terminą, iki kada jie privalo pastatą sutvarkyti, kad jis atrodytų estetiškai", - prasidėjusių reidų principą paaiškino Viešosios tvarkos skyriaus Administracinės veiklos poskyrio vedėjas Marius Poimanskis.
Šitaip valdininkai pirmą kartą sugalvojo patikrinti, kaip Klaipėdoje laikomasi Statinių tinkamos priežiūros bei Miesto tvarkymo ir švaros taisyklių.
Pernai patvirtintose taisyklėse nurodoma, kad pastatų savininkai privalo pasirūpinti, jog pastatas atrodytų estetiškai. Tad pastebėjus, kad fasado sienos yra ištepliotos grafitininkų, privalu ne tik apie tai pranešti policijai, bet ir pašalinti nepageidaujamą terlionę.
Miestiečiai dažnai paburnoja, esą tai yra ne itin sąžininga, mat pastatų savininkais verčiami taisyti dalykus, prie kurių jie patys net piršto neprikišo. Žmonėms skaudu, kad jie turi leisti pinigus, o vilties, kad policija sučiups vandalus ir iš jų bus išieškota grafičiams pašalinti išleista suma, vilčių nėra daug.
"Mes nediskutuojame, ar tos taisyklės yra teisingos, ar ne. Miesto politikai patvirtino tokią tvarką, tad jos reikia ir laikytis", - komentavo M. Poimanskis.
Tiesa, galima pasidžiaugti, jog ne vieną tokį piešinį jau pašalino surasti kaltininkai: dalį savo darbų buvo priverstas sunaikinti Gintaras Genčas, pagarsėjęs parašu "gin ov", o praėjusią savaitę teismui perduota dar vienos grafitininkų grupės byla.
Tenka pripažinti, kad naikinant grafičius atkurti pirminį pastato vaizdą nėra lengva. Pavyzdžiui tiesiog uždažius šviežiais dažais tą vietą, kur buvo terlionė, tas plotas disonuoja su likusiomis sienomis.
"Estetiką kiekvienas supranta savaip, tačiau, žinoma, jei siena buvo raudona, nebūtina grafičio uždažyti raudonais dažais", - šypsojosi valdininkai.
Klaipėdos savivaldybės Kontrolės ir prevencijos skyriaus vedėjas Vilius Valys žadėjo nuterliotų pastatų savininkų iš pradžių finansiškai neskriausti - pradžiai esą bus skiriamos minimalios 10 litų baudos. Ir tik tuomet, jei į pirmą signalą nebus reaguojama, bus taikomos griežtesnės priemonės. Maksimali bauda gali siekti net 2 tūkst. litų.
"Praktika rodo, kad tol, kol nėra protokolo, niekas ir nevyksta", - pastebėjo M. Poimanskis.
Ir nors reido metu pasitaikė ir tokių klaipėdiečių, kurie išlindę per langą valdininkams patarinėjo geriau pasiimti grėblius ir eiti darbuotis užuot fotografavus nuterliotas sienas, savivaldybės atstovai žadėjo tokius reidus vykdyti kiekvieną pirmadienį. Išnaršius centrinę miesto dalį planuojama pastatų būklę įvertinti ir šiaurinėje miesto dalyje, paskui - pietinėje. Planuojama, kad iki šių metų pabaigos bus peržiūrėtas visas miestas. Tad esą pastatų savininkai turi progą susitvarkyti, kol į jų kiemą neužsuko kontrolieriai.
Rašyti komentarą