"Visada taip - žmonės šaukia, kad tas ar anas negerai, o į susirinkimus, kai reikia spręsti aktualius bendrijai klausimus, atvykti vieną kartą per metus nesugeba. Gaila, kad sodininkai abejingi savo reikalams", - sakė bendrijos pirmininkas Vytautas Gedvila.
Visuotiniame susirinkime turėjo būti pateiktos bendrijos pirmininko, revizijos komisijos ataskaitos, priimti sprendimai dėl vidaus tvarkos taisyklių, įstatų pakeitimo, sukauptų bendrijos lėšų panaudojimo, elektros tinklų perdavimo energetikams, nario mokesčio nustatymo ir kt. Paskelbus susirinkimą negaliojančiu, ataskaitos taip ir nebuvo pateiktos. Tačiau žmonės neišsiskirstė - įsiplieskė karštos diskusijos apie bendrijos reikalus.
Domino turto reikalai
Šiuo metu pagrindinė Dituvos sodų aktualija - elektros tinklų perdavimas energetikams. Pasak V. Gedvilos, tikimasi už bendrijoje esančius elektros stulpus ir linijas gauti ne mažiau 600 tūkst. litų. Elektros pastotės - ne bendrijos turtas.
Sodininkai klausė, kodėl suderėta būtent tokia suma už elektros tinklus, ar buvo atliktas turto vertinimas prieš perduodant, kur bus panaudoti gauti pinigai. V. Gedvila atsakė, kad brangiai kainuojančio turto audito atsisakyta, dėl pardavimo kainos dar deramasi, o gautus pinigus planuojama panaudoti bendrijos reikmėms. Pavyzdžiui, įsigyti gerą kelių valymo mašiną.
Bendrijos nariai taip pat domėjosi, kodėl bendrija, turėdama savo juristę, dar samdosi teisines paslaugas teikiančią firmą ir taip moka du kartus už tas pačias paslaugas. Firmai sumokama apie 21 tūkst. litų per metus. Pasak pirmininko, bendrijai pirkti tokias paslaugas yra būtina, nes daug tenka bylinėtis teismuose išieškant skolas iš sodininkų.
"Nesame pralošę nė vienos bylos", - sakė V. Gedvila.
Senos tvarkos nebenori
Tuo tarpu soduose įsikūrusios jaunos šeimos gyventi taip, kaip seniau, nebenori. Susibūrusi iniciatyvinė jaunimo grupė bendrijoje, vienijančioje per 6 000 narių, siekia pokyčių.
"Praėjusi žiema parodė, kad mes bendrijoje neturime valdžios. Nevalyti, neišvažiuojami keliai, šiukšlės, transporto problemos - galima būtų ilgai vardinti. Tačiau trūksta skaidrumo - ko paklausi, negausi atsakymo, bet kokios iniciatyvos atmetamos. Dabartinei valdybai, kurią sudaro 7 nariai ir jie negyvena soduose, viešasis interesas nerūpi, bet visi laikosi įsikibę savo kėdžių", - sakė vienas iniciatyvinės grupės narių Jonas Baltokas.
Iniciatyvinė grupė siekia, kad bendrija imtųsi ateities klausimų - parengti teritorijos vystymo planą, pagal kurį, pritraukiant Europos Sąjungos lėšų, būtų galima išspręsti daugelį infrastruktūros problemų: vandentiekio, nuotekų tinklų, susisiekimo, gal net pastatyti darželį, mokyklą, sporto objektus.
Valdymo sistema - ydinga?
Tačiau bendrijos valdžia į tai žiūri skeptiškai.
"Detalųjį planą rengti netikslinga, nes turi būti pirmiau pakoreguotas Sodų bendrijų įstatymas, kurį Seimas žada nagrinėti rudenį. Be to, ką mums tas planavimas duos - išleisime didelius pinigus, o rezultatas - neaiškus", - svarstė bendrijos pirmininkas V. Gedvila.
Tuo tarpu jaunimas nusileisti nežada - iniciatyvinė grupė valdžiai ketina neduoti ramybės.
"Pati bendrijos valdymo sistema yra ydinga. Susirinkimai rengiami ne pačioje bendrijoje, o stadione mieste, į kurį niekada visi nesusirinks, nes ne kiekvienas gali kelionei išleisti 10-15 litų, o ir susisiekimas nepatogus. Kol nebus susirinkimo kvorumo, negalima pakeisti nei pirmininko, nei valdybos ir viskas toliau klostosi po senovei. Žmonės galėtų balsuoti per įgaliotinius, tačiau to nedaroma. Todėl problemos bendrijoje tik aštrėja, nes niekas apie ateities perspektyvas bendrijoje, kuri išaugo į didelę gyvenvietę, nesvarsto", - sakė J. Baltokas.
Kitas Dituvos bendrijos visuotinis susirinkimas šaukiamas birželio 5 dieną tame pačiame Klaipėdos centriniame stadione.
Rašyti komentarą