Vytautas Landsbergis: Astravo AE statybos aikštelės parinkimas - nusikalstamas
Pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad nesaugi atominė elektrinė Baltarusijoje negali būti statoma prie Lietuvos sostinės ir išorinės ES sienos, ir Astravo elektrinės statybos negali būti vien tik Lietuvos problema.
Konferencijoje "Baltarusijos ir Rusijos statomos atominės elektrinės Astrave keliamos geopolitinės ir branduolinės saugos pasekmės Europai" V. Landsbergis teigė, kad Lietuva ir tarptautinė visuomenė lėtai, bet pradeda susivokti, kas darosi aplink, o Astravo AE keliamų grėsmių spektras yra platus ir modernus - nuo nepagarbos žmonių ir tautų teisėms iki branduolinio terorizmo.
"Tai nėra tik Lietuvos ar mažesnio regiono problema. Tai yra mažiausiai ES problema", - konferencijoje kalbėjo V. Landsbergis.
Pasak V. Landsbergio, Europa, be išorinių grėsmių, taip pat patiria ir vidinės tapatybės krizę, yra paklydusi materialistinėse vertybėse ir šiame kontekste aktyviai veikia Rusija, nepripažįstanti savo buvusių kolonijų apsisprendimo teisės. Anot V. Landsbergio, Vilnius privalo siekti griežtos pozicijos dėl Astravo AE statybų ES, o galbūt ir NATO lygmeniu.
"Mes girdėjome ne vieną kartą tik didžiųjų vadų iš Rytų asmenines garantijas, lyg jie būtų kokie ekspertai ar specialistai, kurie garantuoja, kad saugumas bus užtikrinimas. Mes matome, kaip jis užtikrinimas, kaip jis užtikrinimas kiekvieną dieną nuo Leningrado (AE - ELTA) iki to paties Astravo reaktoriaus svaidymo ir daužymo", - kalbėjo V. Landsbergis.
Astravo AE turės du reaktorius, kurių kiekvieno galia bus 1 200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais. Liepos 10 dieną Astravo AE nukritus montuojamam reaktoriaus korpusui, Baltarusijos energetikos ministerija sustabdė reaktoriaus montavimo darbus. Branduolinės jėgainės statytoja - Rusijos valstybės korporacija "Rosatom" šio incidento faktą pripažino, bet teigė, kad įranga nebuvo apgadinta. Vis dėlto Rusijos bendrovė pažymėjo, kad užsakovo prašymu reaktoriaus korpusą pakeistų.
Konferencijoje kalbėjusio kadenciją baigusio Prezidento Valdo Adamkaus teigimu, Astravo AE statybos nesuderinamos nei su ekologine kultūra, žmonių interesais, nei kaimyninių šalių santykiais.
"Tai psichologinio, ekonominio ir politinio spaudimo priemonė", - kalbėjo V. Adamkus.
Jungtinių Tautų ESPO konvencijos komitetas yra pripažinęs, kad Baltarusija nesilaikė konvencijos nuostatų, parinkdama elektrinės statybos aikštelę, taip pat padarė pažeidimų, svarstydama kitas alternatyvas objektui, netinkamai informavo visuomenę bei kaimynines valstybes apie Astravo atominės elektrinės statybas.
Rašyti komentarą