Vyriausybė pritartų minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimui, jeigu būtų liberalizuotas Darbo kodeksas. Tokiu atveju MMA 50 litų jau būtų galimi didinti nuo šių metų liepos, o 900 litų ribą pasiekti nuo 2013-ųjų.
Pirmadienį "Sodros" fondo valdyboje išvažiuojamąjį posėdį surengusi Vyriausybė svarstė ne tik socialinio draudimo ir pensijos sistemos pertvarkos klausimus, bet ir Darbo kodekso liberalizavimą. Siūloma vietoj 28 kalendorinių darbo dienų įteisinti 20 darbo dienų atostogos per metus, maksimali išeitinė kompensacija turėtų būti keturių mėnesių, darbdavys, prieš atleisdamas darbuotoją iš darbo, jį įspėtų prieš tris, o ne kaip yra šiuo metu, keturis mėnesius. Taip pat svarstoma galimybė nutraukti darbo sutartį darbuotojui sulaukus 65 metų bei leisti sudaryti terminuotas darbo sutartis su pastoviai dirbančiais asmenimis.
"Rūpi, kad Lietuvos žmonės turėtų daugiau darbo vietų, kad Lietuvos verslas kurtų daugiau darbo vietų, žmonės galėtų įsidarbinti ir kartu, kad tos darbo vietos būtų geriau apmokamos", - pirmadienį po išvažiuojamojo Vyriausybės pasitarimo "Sodros" fondo valdyboje sakė Premjeras Andrius Kubilius.
Pasak Ministro Pirmininko, tyrimų duomenimis, nesubalansuotas MMA didinimas gali sumažinti darbo vietų skaičių iki 5 proc., o norint, kad taip nebūtų, turi būti sudarytos sąlygos verslui, kad šis galėtų patogiau kurti naujas darbo vietas. Kaip vienintelė to išeitis įvardijamas darbo santykių lankstumas.
"Darbo santykių lankstumas yra viena iš pamatinių nuostatų, leidžiančių verslui kurti daugiau darbo vietų, todėl darbo santykių lankstumo didinimas yra viena iš esminių sąlygų, kad Lietuvoje rastųsi daugiau darbo vietų, o atitinkamai kiti sprendimai, įskaitant ir dėl minimalios algos, gali padėti pasiekti, kad tos darbo vietos būtų geriau apmokamos. Tačiau nesubalansuoti sprendimai, pavyzdžiui, dėl minimalios algos, (...) jų rezultatas gali būti toks, kad padidinus minimalią algą darbo vietų natūraliai skaičius sumažėtų", - sakė A. Kubilius.
Premjero vertinimu, MMA galėtų būti keliama dviem etapais: nuo liepos 1 dienos - iki 850 litų, o nuo 2013-ųjų - 900 litų.
A. Kubilius kategoriškai nesutiko, kad tokiu būdu bloginamos sąlygos darbuotojams - esą panaši lanksčių darbo santykių praktika jau seniai įgyvendinama daugelyje Europos valstybių.
Rašyti komentarą