Vilčių dėl Prezidento rinkimų neprarandančiam R. Paksui - dar vienas smūgis
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį atsisakė pagal R. Pakso prašymą atnaujinti procesą administracinėje byloje, kurioje Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas atsisakyti išduoti jam rinkėjų parašų rinkimo lapus pripažintas teisėtu ir pagrįstu.
Kaip nurodė LVAT, proceso atnaujinimas - tai išimtinė procedūra, kuri skirta patikrinti, ar įsiteisėję teismų sprendimai nepažeidžia asmenų teisių ir interesų, taip pat išvengti galimo neteisėto teismo sprendimo teisinių pasekmių. Procesas negali būti atnaujintas vien tik siekiant iš naujo išnagrinėti bylą - Administracinių bylų teisenos įstatyme yra įtvirtintas baigtinis proceso atnaujinimo pagrindų sąrašas.
Procesas gali būti atnaujinamas, kai Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažįsta, jog Lietuvos Respublikos teismo sprendimas byloje prieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai ir jos papildomiems protokolams. LVAT teisėjų kolegija pabrėžė, jog Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto konstatavimas nėra įstatyme numatytas proceso atnaujinimo pagrindas, teigiama teismo pranešime spaudai.
Dėl šių priežasčių teismas atmetė kaip nepagrįstus pareiškėjo argumentus dėl būtinybės atnaujinti byloje procesą tuo pagrindu, kad Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas konstatavo, kad draudimas būti renkamam į Prezidento postą nagrinėjamu atveju įvertintas kaip prieštaraujantis Tarptautiniam politinių ir pilietinių teisių paktui.
Teismas pažymi, kad procesas taip pat gali būti atnaujinamas, kai naujai paaiškėja esminės bylos aplinkybės, kurios nebuvo ir negalėjo būti žinomos pareiškėjui bylos nagrinėjimo metu, tačiau Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto sprendimo teismas nelaiko tokiu atveju.
Teismas taip pat atkreipia dėmesį, kad Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto aiškinimas neturi įtakos Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatoms ir negali būti pagrindas jas interpretuoti iš naujo.
R. Paksui atverti kelią dalyvauti rinkimuose bandoma ir Seime. "Tvarkietis" Kęstas Komskis įregistravo nutarimo projektą, kuriame siūloma sudaryti laikinąją tyrimo komisiją dėl Prezidento Rolando Pakso pilietinių ir politinių teisių atkūrimo, primena ELTA.
Komisijai siūloma išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių Lietuva pažeidė Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą ir kokių veiksmų valstybė turi imtis, kad ateityje pažeidimų būtų išvengta. Tyrimo komisija turėtų atsakyti, kokiu būdu valstybės institucijos turi nustatyti piliečių teisių dalyvauti viešojoje politikoje, teisės balsuoti ir būti renkamam bei teisės į valstybės tarnybą pažeidimų prevenciją.
Siūloma, kad komisija iki 2014 metų gegužės 31 dienos pateiktų Seimui savo išvadas ir pasiūlymus.
Šiuo metu Respublikos Prezidentu ir Seimo nariu negali būti renkamas šiurkščiai pažeidęs Lietuvos Respublikos Konstituciją arba sulaužęs priesaiką asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą.
Lietuvos parlamentas atstatydino R. Paksą 2004 metų balandį Konstituciniam Teismui priėmus sprendimą, jog R. Paksas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę. Tais pačiais metais, gegužę, Seimas priėmė Rinkimų įstatymo pataisas, draudžiančias visą gyvenimą eiti aukštas pareigas.
Rašyti komentarą