Mitingu prie Vyriausybės rūmų Vinco Kudirkos aikštėje trečiadienio rytą prasidėjo Lietuvos vidaus reikalų sistemos (VRS) respublikinės profesinės sąjungos protesto akcija. Skambant nuotaikingoms melodijoms apie policininkus, į mitingą susirinko arti šimto protestuotojų, tarp jų - "palaikymo komanda" iš užsienio, kinologą pensininką lydintis jo keturkojis partneris, taip pat "pensininkas".
Protesto akcijos dalyviai laikė plakatus su užrašais "Atlyginimas - žmonėms, o ne krizei likviduoti", "Premjeras - be atminties, tauta - be ateities", "Gerbiamas premjere, Lietuvos policijos atlyginimai - mažiausi Europoje", "Pareigūnams vietoje priteistos skolos už darbą - 0, partijoms- 4 milijonai", "NE - A. Kubiliaus žmonių skurdinimo politikai, TAIP- G. Vagnoriaus paruoštai pajamų palaikymo politikai", plaikstėsi profsąjungų vėliavos.
Protestuotojai reikalauja laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokėti jų vidutinį darbo užmokestį, kitų metų biudžete vidaus reikalų įstaigoms numatyti asignavimus, atsižvelgiant į realų lėšų poreikį užtikrinant viešąjį saugumą ir priskirtų funkcijų vykdymą. Taip pat parengti ir patvirtinti sumažintų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų kompensavimo mechanizmą.
Drauge su mūsų šalies pareigūnais prie Vyriausybės rūmų protestuoja Europos policijos konfederacijos (EuroCop) vicepirmininkas, Slovakijos pareigūnų profesinės sąjungos vadovas Miroslavas Litva, "EuroCop" sekretoriato vadovas Janas Velemanas (Jan Velleman), kolegos iš Latvijos, vadovaujami policijos profesinės sąjungos pirmininko Agrio Sunos, kolegos iš Danijos, vadovaujami Danijos policijos profesinės sąjungos sekretoriaus Klauso Rederio Madseno (Claus Redder Madsen).
Prie protesto akcijos prisijungė ir visuomeninės organizacijos. Asociacija "Tautos skydas", atstovaujanti valstybės tarnautojų bei tarnybą baigusių pareigūnų interesams, atvyko su pastiprinimu: kinologą pensininką lydi jo keturkojis partneris, taip pat "pensininkas".
"EuroCop" atstovas J. Velemanas sakė abejojąs, kad ateityje, jeigu bus einama tokiu keliu, Lietuvos policija bus pajėgi atlikti savo funkcijas. Tiesa, anot jo, panašios protesto akcijos rengiamos ir kitose Europos šalyse, bet Lietuvoje ir Latvijoje yra blogiausia situacija Šengeno erdvėje.
"Mes atliekame mūsų darbą tuomet, kai yra gana sudėtingos aplinkybės. Kodėl? Todėl, kad jaučiame atsakomybę, kurią mes visi prisiimame. Tai mus ir išskiria iš visų, nesvarbu, kur būtume - Lietuvoje, Vokietijoje, Ispanijoje ar visame pasaulyje. Kiekviena Europos Sąjungos šalis narė turi rūpintis tuo, kad prisiimtų bendrą atsakomybę, o šiuo metu, turiu pasakyti, kad Lietuva aš šiek tiek abejoju", - kalbėjo svečias iš Vokietijos.
Kiek vėliau protestuotojų kolona Gedimino prospektu patraukė į Nepriklausomybės aikštę, kur mitingas peraugo į tylų protestą - prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pastatyta badautojų palapinė.
Pirmąją parą badaus penki ugniagesiai gelbėtojai, ketvirtadienį juos pakeis kolegos policijos pareigūnai.
Pasak akcijos organizatorės, Lietuvos VRS respublikinės profesinės sąjungos vadovės Loretos Soščekienės, orientuojamasi į konstruktyvų problemų sprendimą, o ne į akcijos masiškumą. "Kolegos dirbs savo įprastą darbą įprastu laiku, prie protestuotojų prisijungs laisvalaikiu. Sutarėme, kad iš pradžių badausime po parą. Vyriausybės politika statutinių pareigūnų atžvilgiu yra nepadori ir įžeidžianti. Ši politika verčia pareigūną stovėti ištiesta ranka tam, kad jis, prisiekęs tarnauti Lietuvos žmonėms, galėtų atlikti savo pareigą", - sakė akcijos organizatorė.
Pareigūnų interesams atstovaujanti profesinė sąjunga rugpjūčio viduryje Vyriausybei įteikė reikalavimą laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokėti vidutinį jų darbo užmokestį, sukurti sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmą ir sėsti prie derybų stalo dėl 2011 metų biudžeto. Reikalavimas nebuvo tenkinamas, gauti tik formalūs atsakymai iš ministerijų.
Rašyti komentarą