Socialdemokratų partija - lyderė,  nežymiai šoktelėjo Andriaus Kubiliaus partijos reitingai  (lentelė)

Socialdemokratų partija - lyderė, nežymiai šoktelėjo Andriaus Kubiliaus partijos reitingai (lentelė)

Populiariausių šalies partijų rikiuotė jau kelintą mėnesį iš eilės lieka nepakitusi. Kaip ir anksčiau, daugiausia rinkėjų sulaukia dabartinė didžiausia valdančiosios koalicijos partnerė Lietuvos socialdemokratų partija. Jei rytoj vyktų rinkimai į Seimą, juose vietą, be socialdemokratų, dar užsitikrintų konservatoriai, kurių populiarumas per mėnesį, nors ir nežymiai, bet išaugo daugiausiai, taip pat "tvarkiečiai", "darbiečiai" ir Liberalų sąjūdis.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu lapkričio 22-gruodžio 2 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės "Baltijos tyrimai" apklausos duomenimis, kaip ir anksčiau, lapkritį už Lietuvos socialdemokratų partiją ketino balsuoti didžiausia dalis (28 proc.) apklaustų 18-74 metų gyventojų, o antroje vietoje pagal gyventojų palaikymą šiuo metu yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) - už juos ketino balsuoti 12 proc. respondentų. Per pastarąjį mėnesį TS-LKD palaikymas, nors ir nežymiai, tačiau padidėjo daugiausiai - 2 procentiniais punktais. Spalį konservatorius palaikė 9,5 proc. rinkėjų, o lapkritį šis skaičius išaugo iki 11,5 proc. Konservatoriai iš antros reitingų lentelės vietos išstūmė joje buvusius "tvarkiečius" ir "darbiečius".

Simpatijų sulaukė ne tik TS-LKD, bet ir partijos pirmininkas, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, kurio pagal kitą apklausą vertinimas, palyginti su spaliu, pagerėjo net 5 procentiniais punktais.

Politologas Bernaras Ivanovas atkreipia dėmesį, kad pakilę konservatorių reitingai - labai nedidelis rodiklis, beveik statistinė paklaida. Tačiau politikos apžvalgininkas įžvelgia ir objektyvų momentą.

"Tai, kad konservatoriai yra opozicijoje, ne valdžioje, ir iš tiesų patys valdantieji yra padėję truputėlį konservatoriams, jų politinei retorikai", - Eltai sakė politologas.

Jis patikslino kalbąs apie algų padidinimą nuo sausio aukštas pareigas einantiems politikams ir valdininkams, algų grąžinimą į ikikrizinį lygį.

"Kiek tai įvyko - kitas klausimas, tačiau būtent propagandiniu, politinio kalbėjimo požiūriu, tai labai pasiteisina ir gali turėti įtakos reitingų kaitai. Ypač turint omenyje, kad Lietuvoje socialinė atskirtis yra tikrai didelė ir bet kuriai politinei jėgai, aktyviau kalbančiai apie šį klausimą, pensininkų problemas (kaip konservatoriai šį dalyką pastaruoju metu eskaluoja), ta retorika, manau, duoda tam tikrų rezultatų, ir dėl to kaita pastaruoju metu pastebima", - dėstė B. Ivanovas.

Pasak politologo, nekeista, kad auga ir A. Kubiliaus reitingai, nes TS-LKD absoliutinama su pastarojo personalija. Tai itin tapo akivaizdu per balandį vykusius TS-LKD pirmininko rinkimus, kai tapo aišku, kas pakankamai sėkmingai valdo partiją administracinių išteklių požiūriu.

Faktas, kad konservatoriai nėra valdžioje, gali jiems padėti auginti reitingus, mano B. Ivanovas. Kita vertus, politologas priminė prasidėjusius politinius žaidimus Prezidento rinkimų kampanijos kontekste, kur socialdemokratai juose mėgins kelti europarlamentarą Zigmantą Balčytį.

"Dabar prasidėjo žaidimai iš kitų politinių jėgų pusės ir institucijų, netgi bandant kažkiek priešpriešinti Zigmantą Balčytį Algirdui Butkevičiui. Vėlgi pradedama kalbėti apie vaivorykštinės koalicijos galimybes ir, jeigu kartais tai atsitiktų ir konservatoriai kažkokiu mistiniu būdu atsidurtų valdančiojoje koalicijoje, žinoma, tai turėtų kitokių pasekmių jų reitingams. Bet kol kas tokių tendencijų rimtomis nelaikyčiau ir manyčiau, kad tai daugiau yra tokie spekuliatyvūs išvedžiojimai", - prognozavo pašnekovas.

"Tvarkiečių" ir "darbiečių" reitingai pastaraisiais mėnesiais mažai atsilieka vienas nuo kito.

Praėjusį mėnesį po dešimtadalį apklaustų gyventojų būtų balsavę už partiją Tvarka ir teisingumas (11 proc.), už Darbo partiją (11 proc.) bei už TS-LKD (10 proc.), o 5 proc. respondentų atsakė, kad balsuotų už Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį.

Naujausios apklausos duomenimis, jei artimiausiu metu būtų vykę rinkimai, po dešimtadalį apklaustų gyventojų būtų balsavę už partiją Tvarka ir teisingumas (10 proc.) bei už Darbo partiją (10 proc.), o 6 proc. respondentų atsakė, kad balsuotų už Liberalų sąjūdį.

"Logiška, kadangi reitingai buvo išaugę rinkimų metu - tai daugiau politechnologų darbo rezultatai, bet ne kažko realaus, kas galėtų būti kaip politinis turinys. Politinio turinio krizė šiose politinėse partijose yra absoliučiai akivaizdi ir ji, žinoma, vaidina tokį neigiamą vaidmenį, būtent, ir jų reitingo, ir jų buvimo politinėje situacijoje prasme. Kompensuoti pareiškimais ar arogantiškais gestais to nepavyksta, dėl to situacija yra tokia", - į platesnes diskusijas apie "darbiečių" ir "tvarkiečių" reitingus nesileido B. Ivanovas, tačiau pridūrė, kad artėjant rinkimams šios politinės jėgos geba mobilizuotis ir kažkokiu būdu susigrąžinti prarastus procentus rinkėjų.

4 proc. suaugusių šalies gyventojų 2013 metų lapkritį ketino balsuoti už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, 3 proc. - už Lietuvos lenkų rinkimų akciją, o apie 1 proc. ar kiek daugiau rinkėjų balsų būtų gavusios partija "Jaunoji Lietuva", Liberalų ir centro sąjunga, politinė partija "Drąsos kelias" bei politinė partija "Sąjunga Taip".

Kitas partijas palaiko mažiau nei po pusę procento apklaustų gyventojų.

Apie ketvirtadalį (23 proc.) respondentų nurodė, kad jie neketina dalyvauti rinkimuose arba yra neapsisprendę, už ką balsuoti.

Eltos korespondentė Virginija Vervečkaitė

Apklausa vyko 2013 m. lapkričio 22-gruodžio 2 dienomis. Apklausti 1007 Lietuvos gyventojai nuo 15 iki 74 metų, 100 Lietuvos vietovių (atrankos taškų). Apklaustųjų sudėtis atitinka 15-74 metų Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 15-74 metų Lietuvos gyventojų nuomonę. Tyrimų rezultatų paklaida iki 3 procentų.

Jei rytoj vyktų rinkimai į Seimą, už kurią partiją balsuotumėte? (18-74 metų Lietuvos gyventojų atsakymai)

  2013 10
(%) 
2013 11
(%) 
Lietuvos socialdemokratų partiją  27,4  28,3 
Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus  9,5  11,5 
Partiją "Tvarka ir teisingumas"  11,4  10,1 
Darbo partiją (leiboristus)  11,1  10,1 
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį   5,2  5,6 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą   2,6  3,5 
Lietuvos lenkų rinkimų akciją   2,0  3,0 
Partiją "Jaunoji Lietuva"  0,9  1,5 
Liberalų ir centro sąjungą  1,3  1,2 
Politinę partiją "Drąsos kelias"  0,7  1,0 
Politinę partiją "Sąjunga Taip"  0,2  1,0 
Kitas partijas   0,6  0,7 
     
Nebalsuotų, neturi nuomonės   27,1  22,5 

Ši apklausa yra Lietuvos naujienų agentūros ELTA ir Lietuvos-Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos "Baltijos Tyrimai" bendras projektas. Skelbiant apklausos duomenis nuoroda į ELTA ir “Baltijos tyrimus” būtina.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder