"Schibsted" leidinių paskelbtose pažymose mesti įtarimai Lietuvos žiniasklaidai bliūkšta

"Schibsted" leidinių paskelbtose pažymose mesti įtarimai Lietuvos žiniasklaidai bliūkšta

"Schibsted" leidinių paskelbtose pažymose mesti įtarimai korupcija Lietuvos žiniasklaidos vadovams bliūkšta: Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia neturinti pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą.

STT nepradės ikiteisminio tyrimo dėl "Respublikos", "Lietuvos ryto", "Kauno dienos" vadovų ir darbuotojų galimai padarytų korupcinių nusikalstamų veikų. Šios informacijos, kuri remiasi "WikiLeaks" medžiaga, vertinimas buvo atliktas Generalinės prokuratūros prašymu.

STT pažymi, kad paskelbta informacija yra vertinga STT vykdant jai pavestas funkcijas. Tačiau vertinat gautą informaciją baudžiamojo proceso kontekste, konstatuota, jog duomenų, kad būtų galima nedelsiant priimti proceso sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą, nepakanka. "Viešai paskelbta informacija, vadovaujantis generalinio prokuroro patvirtintomis rekomendacijomis "Dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos", laikytina informacija apie galimą nusikalstamą veiką, kuri nėra teisinis pagrindas atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus ir priimti proceso sprendimą", - teigia STT.

Kaip jau skelbta, Oslo advokatų kontora DALAN teismui rengia dokumentus pagal "Respublikos leidinių" grupės ieškinį Norvegijos žiniasklaidos grupei "Schibsted" dėl jos paskelbtos informacijos apie tariamai korumpuotą Lietuvos žiniasklaidą. Pirminiu teisininkų vertinimu, "Schibsted" dienraštis "Aftenposten" ne kartą pažeidė žurnalistų etiką bei įstatymus.

"Schibsted" birželio pradžioje paskelbtos publikacijos rėmėsi 2007 metų JAV ambasados Vilniuje parengta pažyma, kurią paviešino "WikiLeaks". Iš Vilniaus į JAV valstybės departamentą nusiųstame dokumente konkrečiai minimi trys dienraščiai - "Lietuvos rytas", "Respublika" ir "Kauno diena".

Vilniaus apygardos teismas atsisakė priimti "Respublikos leidinių" ir Vito Tomkaus ieškinį JAV, atstovaujamai ambasados Lietuvoje. Teismo nutartyje teigiama, jog pagal bendrąją teismingumo civiliniame procese taisyklę ieškinys reiškiamas pagal atsakovo buvimo vietą.

"Respublikos leidinių" grupės savininkas V. Tomkus svarsto galimybę savo JAV administraciją perkelti į tos šalies teismus.

"Jokie atstumai mūsų negąsdina. Turiu visus įrodymus, kurie akivaizdžiai liudija, kad JAV ambasadorius dirbo "Williams" aferistams ir buvo asmeniškai suinteresuotas šmeižti "Respubliką", vienintelę Lietuvoje kritikavusią "Mažeikių naftos" "prichvatizavimą", - sako V. Tomkus.

Tačiau pirmiausia bus siekiama įrodyti, kad byla prieš JAV administraciją gali būti nagrinėjama Lietuvos teismuose, todėl Vilniaus apygardos teismo nutartis jau apskųsta Lietuvos apeliaciniam teismui.

V. Tomkus tvirtina turįs įrodymų, kad JAV ambasados dokumente pateikta informacija neatitinka tikrovės.

Lietuvoje pirmoji "Schibsted" informaciją paskelbė šiam koncernui priklausanti naujienų svetainė 15min.lt, netrukus po to - kitos užsienio valdomos žiniasklaidos įmonės VZ.lt ir DELFI. Visas šias žiniasklaidos priemones "Respublikos leidiniai" patraukė į teismą dėl šmeižto ir kenkimo dalykinei reputacijai.

"Respublikos" leidinių grupės vadovas V. Tomkus yra kreipęsis į "WikiLeaks" įkūrėją Julianą Assange'ą, prašydamas paskelbti daugiau slapų JAV diplomatų pranešimų apie Lietuvą.

"Jeigu Jūs turite daugiau tokių pranešimų ir galite paspartinti jų paviešinimą, būtume labai dėkingi, kadangi mes ir visuomenė galėtų greičiau susidaryti visiškai išsamų vaizdą, kaip JAV administracijos klerkai traktuoja mano šalį", - rašoma laiške J. Assange'ui.

Komentuodamas birželio pradžioje paviešintą 2007 metų JAV ambasados Lietuvoje pranešimą apie žiniasklaidos padėtį Lietuvoje, V. Tomkus rašo, jog "iš jo matyti tai, ką mes ir taip žinojome ir buvome patyrę savo kailiu - kaip JAV administracijos klerkai siekia paniekinti Lietuvos nepriklausomą žiniasklaidą, o kartu - ir mano šalį, skleisdami šališką, o kartais ir aiškiai melagingą informaciją. Tokių pavyzdžių ir be "WikiLeaks" mes turime užtektinai".

V. Tomkus savo laiške pažymi, kaip JAV ambasados pranešimą savo leidiniuose interpretuoja Norvegijos žiniasklaidos grupė "Schibsted", kuri "turėjo ir tebeturi stiprių interesų Lietuvos žiniasklaidos rinkoje".

"WikiLeaks" apskritai ir "Cablegate" konkrečiai parodo, kad pasaulis iš tikrųjų yra ne visada ir ne visur toks, kaip gali pasirodyti paviršutiniškam stebėtojui. Ir mano vadovaujama leidinių grupė, didžiausia Lietuvoje, jau daugiau nei 20 metų dirba, kad visuomenė suprastų tikruosius įvairių reiškinių mechanizmus", rašo V. Tomkus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder