Nusikaltimų pėdsakais
Vilniuje po pertraukos tęsiamas Klaipėdos nusikalstamo pasaulio autoritetu vadinto Sigito Gaidjurgio ir jo gaujos teismo procesas.
Vakar teisme nagrinėtas klaipėdiečio Nauriaus Noreikos (gim. 1969 m.) nužudymo 1997-aisiais epizodas.
Įtariama, jog šį nusikaltimą S. Gaidjurgis padarė bendrininkaudamas ne tik su savo gaujos nariais Alvydu Juodriu ir Renatu Šadeikiu, bet ir su Panevėžio "tulpiniais" - Virginijumi Baltušiu, Romualdu Čeponiu bei Sauliumi Janoniu, - taip pat su nusikalstamam susivienijimui nepriklausančiu Sauliumi Čiuželiu.
Anot kaltintojų, įtariama, jog S. Gaidjurgis, nors ir buvo sutaręs su bendrais nužudyti pasirinktą auką, nesilaikė susitarimo ir, prieš paleisdamas į jį kulką, žiauriai kankino.
Asmeniniai nesutarimai
N. Noreika buvo žinomas uostamiesčio teisėsaugos pareigūnams. Jis buvo kartą teistas už chuliganizmą, be to, buvo įtariamas dalyvavęs garsiajame susišaudyme prie "Lietuvos telekomo" Klaipėdos filialo pastato 1996-aisiais. Tuomet kulkų buvo sužaloti iš viso keturi teisėsaugininkams pažįstami asmenys.
Remiantis šiuo metu teisiamiems "gaidjurginiams" Generalinės prokuratūros pateiktais kaltinimais, S. Gaidjurgio auka N. Noreika tapo dėl jų asmeninių nesutarimų.
Įviliojo į spąstus
Kaltinamojoje išvadoje teigiama, esą vykdant iš anksto "gaidjurginių" bei "tulpinių" parengtą planą, 1997 metų liepos 11 dienos vakarą S. Čiuželis įviliojo N. Noreiką į savotiškus spąstus.
Vyriškis buvo atvežtas į Klaipėdos apylinkėse esančią sodybą, kur jo jau laukė S. Gaidjurgis, pastarojo gaujos narys A. Juodris bei panevėžiečiai V. Baltušis, S. Janonis ir R. Čeponis.
Surišę N. Noreiką įtariamieji nuvežė jį prie tvenkinio ties aštuntuoju kelio Klaipėda-Palanga kilometru.
Tą patį vakarą S. Gaidjurgis į šią vietą išsikvietė savo asmens sargybinį R. Šadeikį ir, pasidalijęs su juo savo planais, liepė saugoti būsimąją auką.
Nesilaikė susitarimo
Įtariamųjų nelaisvėje N. Noreika išbuvo maždaug parą. Tuomet, liepos 12-osios pavakarę, jis buvo nuvežtas į Klaipėdos rajone esantį Judrėnų mišką, kur buvo žiauriai kankinamas.
S. Gaidurgis, kaip teigiama kaltinamojoje išvadoje, savo iš anksto su bendrais nesuderintais veiksmais juos esą netgi nustebino - antrankiais surakintam ir ant pilvo gulinčiam N. Noreikai klaipėdietis neva peiliu supjaustė sėdmenis.
Po egzekucijos S. Gaidjurgis kartu su A. Juodriu, R. Šadeikiu, V. Baltušiu ir R. Čeponiu esą iškasė duobę ir liepė N. Noreikai į ją gultis. Šiam paklusus, S. Gaidjurgis, įtariama, išsitraukė pistoletą ir jį nušovė. Vėliau aukos kūnas esą buvo užkastas, tačiau nei N. Noreikos palaidojimo vieta, nei pistoletas, iš kurio jis buvo nušautas, tyrimo metu nebuvo nustatyti.
Kaltės nepripažįsta
Ši žmogžudystė - viena iš septyniolikos, kuriomis yra kaltinamas 45 metų S. Gaidjurgis ir šeši jo bendrai. Du nusikalstamus epizodus, kuriuose minimi keturi nužudyti žmonės, Vilniaus apygardos teismas jau išnagrinėjo.
"Vakarų ekspresas" rašė, jog, be kitų, S. Gaidjurgiui priskiriamos Kęstučio Kocho ir Artūro Gerulio bei Vytauto Jono Riaukos ir Vytauto Gruzdžio žmogžudystės.
Pirmieji du buvo laikomi S. Gaidjurgiui priešiškos grupuotės nariais. Įtariama, jog prieš mirtį jie taip pat buvo žiauriai kankinami.
Tuo tarpu Lietuvos karinių jūrų pajėgų atsargos karininkas V. Riauka ir jo dukters draugas V. Gruzdys buvo visiškai atsitiktiniai žmonės, nelaiku atsiradę vietoje, kur S. Gaidjurgis su savo asmens sargybiniu bandė ginklus.
Be septyniolikos žmogžudysčių ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, S. Gaidjurgio gauja dar įtariama įvykdžiusi 9 sprogdinimus, grobusi ir naikinusi svetimą turtą.
S. Gaidjurgis jam pateiktus kaltinimus kategoriškai neigia.
Žinia, šis klaipėdietis kartu 30-mečiu R. Šadeikiu ir 34 metų gaujos nariu Artūru Damkumi buvo sulaikytas 2001-ųjų rugsėjį. Praėjus kelioms savaitėms po suėmimo, R. Šadeikis pradėjo duoti parodymus pareigūnams, vėliau prabilo ir kiti gaujos nariai. Apie kai kuriuos nusikaltimus pareigūnams buvo papasakojęs N. Noreikos nužudymo epizode minimas Panevėžio "tulpinių" gaujos narys V. Baltušis, už įvairius nusikaltimus pernai nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
Gediminas GUDAVIČIUS
Rašyti komentarą