- Kokie svarbiausi pakeitimai atsirado įstatymo projekte? - „Vakaro žinios“ teiravosi vieno iš projekto iniciatorių Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko Valentino BUKAUSKO.
- Šiandien Seimo rinkimų įstatymas liko vienintelis, kuris kol kas neintegruotas į Rinkimų kodeksą. Mes norime, kad būtų bendra sistema, kad kiekvienuose rinkimuose būtų vienodi reikalavimai. Jei numatyta, kad mažaverčiai daiktai (iki 1,5 euro) rinkimų agitacijos laikotarpiu gali būti dovanojami rinkėjams per kitus rinkimus, tai tokią nuostatą mes įrašome ir į Seimo rinkimų įstatymą.
Dabar vienmandatėse apygardose patiems išsikėlusiems arba bendruomenių iškeltiems kandidatams reikia surinkti 1000 palaikančių rinkėjų parašų. Tokį pat reikalavimą įrašome ir partijų kandidatams vienmandatėse apygardose, jeigu daugiamandatėje partija nekelia sąrašo arba nesurenka 10 tūkst. parašų.
Pakelta reikalavimų kartelė rinkimų komisijų nariams - jie privalės atitikti nepriekaištingos reputacijos reikalavimus, kaip jau buvo per paskutinius savivaldybių rinkimus.
- Bet išbrauktas reikalavimas, kad komisijų nariai turėtų aukštąjį išsilavinimą. Kodėl čia kartelė nuleidžiama?
- Ko gero, svarstymų metu gali atsirasti pasiūlymų sugrąžinti šį reikalavimą, bet aš puikiai suprantu, kad kurioje nors atokioje gyvenvietėje, mažesnėje rinkimų apylinkėje būtų sudėtinga surinkti komisiją, kurios visi nariai turėtų aukštąjį išsilavinimą. Tai labai aukštas reikalavimas.
- Numatyta, kad rinkimų užstatas nebus grąžinamas, jei kandidatas nesurinks 3 proc. savo apygardos rinkėjų balsų. Tai skirta atgrasymui, kad bet kas į Seimą nesiveržtų?
- Ne, ne tam, kad kas papuola neitų į rinkimus. Demokratinėje šalyje visi turi teisę dalyvauti. Tie 3 proc. rinkėjų yra barjeras, kurį turi perkopti politinė partija, kad gautų finansavimą iš valstybės biudžeto.
- Nepartiniai kandidatai iš valstybės nieko negauna, o reikalavimai vis tiek keliami?
- Turi būti lygybė visiems, negali būti išimčių vienai ar kitai bendruomenei.
- Bet ir rinkimai nelygiaverčiai - kandidatuoti į savivaldą ne tas pats, kas į Europos Parlamentą.
- Šiandien žmogus gal ir neis į EP rinkimus, bet nežinome, kas bus rytoj. Suvienodinimas reikalingas, kad visuomenė galėtų suprasti, kas yra rinkimai. Kad tai rimtas ir atsakingas dalykas. Šiandien yra provokacijų, girdime apie neva papirkinėjamus rinkėjus, o paskui tie pranešimai nepasitvirtina. Ar baltoms pirštinėms, ar kam kitam neturime suteikti pagrindo spekuliuoti.
Per 25 metus mes pagaliau turime sustiprėti ir pažiūrėti į žmogų su pagarba. Na, tikrai nenupirksi rinkėjo balso už 50 centų ar euro vertės rašiklį. Nenupirksi žmogaus įsitikinimų padainavęs patriotišką dainą. Šiandien mūsų visuomenė iš tiesų jau subrendusi, pilietiška, turinti savo supratimą, savo matymą, savo tikslus. Tai akivaizdžiai pademonstravo visuomeninių komitetų sėkmė savivaldos rinkimuose. Šiandien mes visai kitaip gyvename, todėl, manau, kad pats laikas turėti ir kitokius teisės aktus.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą