Likviduojant apskritis buvo nutarta, kad miestų valstybinės žemės žemėtvarka atiteks savivaldybėms, o kaimiškų vietovių – Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos. Seimas šių metų gegužės 21 d. jau priėmė įstatymą dėl valstybinės žemės valdymo, tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja bet kokį valstybinės žemės valdymo ir disponavimo teisių perdavimą savivaldybėms.
"Savivaldybių vadovai tam nepritaria, todėl suvažiavimas nutarė kreiptis į prezidentę ir prašyti ją pasitikėti vietos savivalda bei grąžinti savivaldybėms prieš steigiant apskritis turėtą teisę disponuoti valstybine žeme”, - teigė J. Mažeika.
Suvažiavimas kreipėsi ir į Seimą bei Vyriausybę, prašydamas apskričių turėtas žemių tvarkymo funkcijas perduoti savivaldybėms, sukuriant tam reikalingą teisinę bazę.
“Visą tą laiką, kai žemės reikalus tvarkė apskritys, dėl žemės reikalų žmonės vis viena pirmiau eidavo į Savivaldybę, o kai tuos reikalus perims tarnyba Vilniuje, iš viso nebežinos, kur kreiptis. Dar labiau atitolsime nuo žmonių”, - kalbėjo J. Mažeika.
Suvažiavimo dalyviai buvo įsitikinę, kad prezidentė neturi pagrindo nepasitikėti savivaldybėmis, nes lig šiolei žemėtvarkos funkcijos priklausė ne joms, o apskritims.
Savivaldybių vadovams, ne mažiau už prezidentės, nemalonią staigmeną pateikė Seimo Savivaldybių reikalų komitetas, savivaldybių atstovams nežinant parengęs sprendimo projektą dėl artėjančių savivaldybių rinkimų pakeitimų. J. Mažeikos teigimu, jeigu Seimui pavyktų įteisinti pakeitimus, per rinkimus ir po jų savivaldybėse būtų daug sumaišties.
Rinkimų pakeitimo projekte siūloma, kad tarybos narių iš kelių kandidatų išsirinktų daugiamandačių apylinkių gyventojai, o išrinktas tarybos narys būtų jiems įsipareigojęs.
Kandidatus į tarybą galėtų kelti ne tik partijos, bet ir visuomeninės organizacijos, savo kandidatūrą galėtų išsikelti ir pats pretendentas į tarybą, nepriklausantis jokiai organizacijai.
“Nė vienas iš dabartinių merų neįsivaizduoja, kaip turėtų veikti taip išrinkta taryba”, - sakė J. Mažeika.
Suvažiavimas kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą, kad Rinkimų įstatymo projektą pataisytų taip, jog būtų sudarytos galimybės savivaldybių tarybose formuotis kiek įmanoma stabilesnėms daugumoms, galinčioms įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus ir atstovauti visos savivaldybės bendruomenės interesams.
Rašyti komentarą