Politikai savo būstinėms renkasi pastatus tik brangiausiose miestų gatvėse ir tik už dyką, nes kitaip, pasirodo, negalėtų atlikti nei savo misijos, nei įgyvendinti jiems patiems sunkiai suprantamų lozungų.
Pagrindinėje Vilniaus gatvėje - Gedimino prospekte - ir jos prieigose „Respublika“ suskaičiavo mažiausiai dešimt įvairių partijų būstinių ar skyrių, kuriems pastatus valstybė skyrė panaudai, t.y. nemokamai.
Be vado ir be stogo
Kone ryškiausiai spindi Tėvynės sąjungos centrinio biuro pastatas, kurio langai atsukti tiesiai į Prezidentūrą. Iš valstybės nemokamai gautą namą konservatoriai puikiai išnaudojo ir dar uždirbo - dalis šiuolaikiškai renovuoto pastato buvo parduota.
Ir Panevėžio konservatoriai negalėtų puoselėti bei saugoti lietuvybės, tautos tradicijų arba tai taptų techniškai sudėtinga, jei neturėtų nemokamų valdiškų patalpų miesto centre.
Per praėjusiais metais kilusį Seimo nario ir Panevėžio konservatorių lyderio Vito Matuzo galimos korupcijos skandalą šio miesto dešinieji net pamiršo pasirūpinti savo buities reikalais.
V.Matuzas buvo pašalintas ne tik iš oficialios Tėvynės sąjungos Panevėžio miesto skyriaus vadovybės, bet jį nubaudė ir rinkėjai - į Seimą šis įtariamuoju tapęs veikėjas nebepateko.
Likę be ilgamečio vado, Panevėžio konservatoriai tiek riejosi tarpusavyje dėl naujos savo vadovybės sudėties, kad jos neturi net iki šiol. O laikinoji skyriaus pirmininkė Romalda Šerplienė nelabai žino, kad Vasario 16-osios gatvės 8-ajame name esančių 94 kv. m ploto patalpų miesto dešinieji gali netekti jau vasarį, kai baigsis panaudos sutartis su Valstybės turto fondu.
Tačiau Aplinkos ministerijos specialistai, remdamiesi Tėvynės sąjungos prašymu, jau parengė Vyriausybės nutarimą, kuriuo turėtų būti išsaugotas stogas virš galvos Panevėžio konservatoriams. Šie leido valdininkams suprasti, kad be gerų patalpų Panevėžyje nebepuoselės tradicinių vertybių ir lietuvybės.
„Partijos tikslas yra puoselėti krikščioniškomis vertybėmis grindžiamą demokratiją, atvirą pilietinę visuomenę, modernią nepriklausomą demokratinę valstybę, laisva iniciatyva ir bendrosios gerovės tikslais grindžiamos šalies ekonomikos plėtrą, išsaugant ir puoselėjant lietuvybę ir tradicines Lietuvos kultūros vertybes. Šis tikslas gali būti pasiekiamas sudarant sąlygas partijos veiklai vykdyti“, - už patalpas kovojo Panevėžio dešinieji.
Dešinieji neis į cerkvę?
- Ar tiesa, kad nuo vasario mėnesio Panevėžio konservatoriai gali būti iškeldinti į gatvę, nes baigiasi jums skirtų patalpų panaudos sutartis? - vakar „Respublika“ paklausė R.Šerplienės.
- O kodėl iškeldinami? Juk tos sutartys būna pratęsiamos, tai ir mes pratęsime, susitvarkysime.
- Tėvynės sąjunga be patalpų Panevėžio centre tarsi negalėtų saugoti ir puoselėti lietuvybės, tradicinių kultūros vertybių ir t.t. Jeigu nebeturėsite gerų, nemokamų patalpų, tai nei saugosite, nei puoselėsite?
- Saugosime ir puoselėsime, dirbsime kaip ir dirbome!
- O gal tuomet Panevėžio konservatoriai pradės kalbėti rusiškai, eis melstis į cerkvę?
- Ne, tikrai nepradės.
- Kaip jūs saugote ir puoselėjate lietuvybę, tradicines tautos vertybes?
- O kaip suprasti - lietuvybę ir vertybes? Juk tai savaime aišku - lietuvių kalba mes kalbame, ja yra rašomi visi įstatymai, raštai, dokumentai.
- Aš kasdien kalbu lietuviškai, rašau, bet jokių nemokamų patalpų Vilniaus centre negaunu.
- Jums jų ir nereikia, piliečiams niekas niekada ir neduos. O partija jau yra organizacija.
Nusirašė partijos įstatus
Pokalbį apie patalpas ir jų santykį su lietuvybės puoselėjimu laikinoji Panevėžio konservatorių vadovė R.Šerplienė pasiūlė pratęsti su kitu konservatoriumi Vaidu Šalaševičiumi. Jis esą yra tiesiogiai atsakingas už partijos patalpų reikalus. Šis Tėvynės sąjungos atstovas sakė nieko negirdėjęs, kad jo kolegos Panevėžyje kitą mėnesį gali likti gatvėje, todėl šią problemą ims spręsti tuoj pat.
- Panevėžio konservatoriai be patalpų miesto centre negalėtų puoselėti lietuvybės, tradicinių kultūros vertybių, gerinti šalies ekonomikos plėtros, tad ką darysite? - „Respublika“ paklausė V.Šalaševičiaus.
- Vis tiek kur nors laikinai rastų, susirinktų, manau, kad problemos nebūtų.
- Tačiau tradicijas ir vertybes mažiau saugotų?
- Ne, tai yra bendri partijos tikslai. Bet išties puoselėti tas visas vertybes be patalpų būtų techniškai daug sunkiau, nes keliems šimtams skyriaus narių vis tiek kažkur reikėtų rinktis į pasitarimus, posėdžius. Juk ne bute tai vyksta.
- Neturint erdvios patalpos, saugoti lietuvybę beveik neįmanoma techniškai?
- Tai tame rašte dėl patalpų mūsų žmonės turbūt surašė bendrus partijos tikslus iš Tėvynės sąjungos įstatų.
- O gal Panevėžio konservatoriai, nepratęsus sutarties dėl nemokamų patalpų, protestuodami prabils rusiškai, švęs Pergalės dieną ir melsis cerkvėje?
- Manau, aišku, jog ne.
- Kaip jūs asmeniškai puoselėjate lietuvybę, nacionalines vertybes?
- Turiu tris savo vaikus, kuriuos auklėju lietuvybės pagrindais. O partijai juk reikia vietos, kur galima būtų su visuomene minėti Vasario 16-ąją, Sausio 13-ąją.
- O kaip jūs asmeniškai, cituojant Tėvynės sąjungos raštus, „laisva iniciatyva ir bendrosios gerovės tikslais grindžiate šalies ekonomikos plėtrą“?
- Kaip grindžiu? O kodėl čia yra toks platus klausimas?
- Todėl, kad tokie yra jūsų partijos lozungai net dėl nemokamų patalpų.
- Vaidas Šalaševičius yra teisininkas, bet nesu visų galų meistras. Todėl tam, kad aš galėčiau su jumis pakalbėti apie šalies ekonomikos plėtrą, man būtų labai sveika turėti savo patalpas, kur aš galėčiau susitikti su kolegomis, išmanančiais ekonomiką, ir apie tai pasikalbėti.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"
Rašyti komentarą