Pagal grožį ar pagal protą?

Pagal grožį ar pagal protą?

Tei­sin­gu­mo mi­nist­ras so­cial­de­mok­ra­tas Juo­zas Ber­na­to­nis siū­lo keis­ti Sei­mo rin­ki­mų sis­te­mą, kad rin­kė­jai ga­lė­tų bal­suo­ti už as­me­ny­bes, o ne už par­ti­jas. Po­li­ti­kų reak­ci­ja ne­vie­na­reikš­mė: vie­ni ini­cia­to­rių kal­ti­na ne­tu­rė­ji­mu, ką veik­ti, ki­ti tei­gia, jog dis­ku­si­ja rei­ka­lin­ga. O ką lai­mė­tų ar pra­lai­mė­tų rin­kė­jas?

Ką siū­lo mi­nist­ras?

Sei­mo na­rių rink­tu­me tiek pat, bet jie ne­be­bū­tų skirs­to­mi į vien­man­da­ti­nin­kus ir dau­gia­man­da­ti­nin­kus. Vi­si bū­tų ren­ka­mi pa­gal pro­por­ci­nę rin­ki­mų sis­te­mą – dau­gia­man­da­tė­se apy­gar­do­se.

Pa­gal J. Ber­na­to­nio pa­siū­ly­tas rin­ki­mų re­for­mos gai­res Lie­tu­va bū­tų su­skirs­ty­ta į 10 rin­ki­mų apy­gar­dų – pa­gal ap­skri­tis.

Apy­gar­do­je ren­ka­mų Sei­mo na­rių skai­čius pri­klau­sy­tų nuo ap­skri­ties gy­ven­to­jų skai­čiaus. Di­džiau­sio­je Vil­niaus ap­skri­ty­je bū­tų ren­ka­mi 38 par­la­men­ta­rai, o ma­žiau­siai – 5 Sei­mo na­rius – rink­tų Tau­ra­gės ap­skri­tis.

Šiau­lių ap­skri­ty­je bū­tų ren­ka­ma 14 Sei­mo na­rių. Da­bar ren­ka­me aš­tuo­nis vien­man­da­ti­nin­kus: Šiau­liuo­se – tris, Jo­niš­kis-Pak­ruo­jis da­li­ja­si vie­nu, Ak­me­nė-Jo­niš­kis – vie­nu, Rad­vi­liš­kis, Kel­mė, Šiau­lių ra­jo­nas ren­ka po vie­ną par­la­men­ta­rą.

Rin­kė­jams apy­gar­do­se taip pat bū­tų pri­sta­to­mi par­ti­jų kan­di­da­tų są­ra­šai, ta­čiau rin­kė­jas bal­suo­tų ne už par­ti­ją, o už vie­ną kan­di­da­tą bet ku­rios par­ti­jos są­ra­še.

Iš­si­kel­ti ga­lė­tų ir ne­prik­lau­so­mi kan­di­da­tai.

Dau­giau­sia bal­sų su­rin­kę kan­di­da­tai iš kar­to bū­tų iš­ren­ka­mi į Sei­mą, už­tek­tų vie­no rin­ki­mų tu­ro ir rin­ki­mai at­pig­tų.

Ini­cia­to­riaus ar­gu­men­tai

J. Ber­na­to­nis „Šiau­lių kraš­tui“ aiš­ki­no, kad jo ini­cia­ty­va yra reak­ci­ja į tai, apie ką žmo­nės se­niai kal­ba.

„Žmo­nės yra ne­pa­ten­kin­ti da­bar­ti­ne rin­ki­mų sis­te­ma, no­ri bal­suo­ti už as­me­ny­bes, o ne už par­ti­jų są­ra­šus, – sa­kė J. Ber­na­to­nis. – De­mok­ra­ti­nė­je vals­ty­bė­je tu­rė­tu­me į tai rea­guo­ti. Ir ne­ma­tau di­de­lio skir­tu­mo, kas ką iš ko­kios par­ti­jos iš­rinks, svar­bu, ko­kios ko­ky­bės bus par­la­men­tas. Tie du ar­gu­men­tai yra svar­biau­si.“

Po­li­ti­kas įsi­ti­ki­nęs, jog par­ti­joms grės­mės nė­ra. Dau­gu­ma tų as­me­ny­bių bus par­ti­jų at­sto­vai ir par­ti­jos bus par­la­men­te.

„Es­ti­jos pa­vyz­dys ro­do, jog par­ti­jos dėl to­kios rin­ki­mų sis­te­mos ne­sug­riu­vo, – sa­ko jis. – Tik pas mus daug bai­mių, ypač bai­mi­na­si Sei­mo na­riai. Jie gal ma­no, jog pa­gal to­kią sis­te­mą ne­be­bus iš­rink­ti.“

Siū­lo­mas va­rian­tas yra pa­teik­tas Sei­mo dar­bo gru­pei, ku­ri ren­gia Rin­ki­mų ko­dek­są, ir – Sei­mo frak­ci­joms.

„Ma­nau pa­da­riau ge­rą dar­bą, – įsi­ti­ki­nęs J. Ber­na­to­nis. – To­liau te­gu ki­ti dis­ku­tuo­ja, anks­čiau ar vė­liau tu­rė­si­me rin­ki­mų sis­te­mą to­bu­lin­ti, at­si­žvelg­ti į žmo­nių nuo­mo­nę. Ko­dėl pas mus toks že­mas rin­kė­jų ak­ty­vu­mas, pa­ly­gin­ti su ki­to­mis vals­ty­bė­mis? To­dėl, kad sis­te­ma yra ne­pat­rauk­li.“

Ra­jo­nai ga­li lik­ti be nie­ko

So­cial­de­mok­ra­tas Ed­var­das Ža­ka­ris, Sei­mo na­rys vien­man­da­ti­nin­kas, par­ti­jos ko­le­gos pa­siū­ly­mą ver­ti­na skep­tiš­kai.

„Nors sa­ko­ma, jog bus bal­suo­ja­ma už as­me­ny­bes, bet taip ga­li bū­ti iš­rink­ta tik da­lis kan­di­da­tų, – sa­ko E. Ža­ka­ris. – Jų gau­ti per­tek­li­niai (virš kvo­tos) bal­sai plauks ki­tiems par­ti­jos są­ra­še. Va­di­na­si, vis tiek bal­suo­si­me už par­ti­jas.“

Po­li­ti­kas nuo­gąs­tau­ja, kad dau­giau­sia Sei­mo na­rių at­sto­vaus di­die­siems mies­tams. Ma­ži ra­jo­nai ga­li iš vi­so lik­ti be sa­vo at­sto­vo.

„Šiau­liuo­se yra apie šim­tą tūks­tan­čių rin­kė­jų – treč­da­lis vi­sų ap­skri­ties rin­kė­jų. Jų bal­sais apy­gar­do­je ga­li bū­ti iš­rink­ta dau­gu­ma Sei­mo na­rių, – ma­no E. Ža­ka­ris. – O, pa­vyz­džiui, Kel­mės ra­jo­nas liks iš vi­so be sa­vo at­sto­vo. Kal­ba­me, kad tu­ri­me bū­ti ar­čiau žmo­nių, o kel­miš­kiams ta­da tek­tų pas Sei­mo na­rį į Šiau­lius va­ži­nė­ti.“

Pri­tar­tų to­bu­les­nei si­ste­mai

E. Ža­ka­rio nuo­mo­ne, ge­res­nį va­rian­tą praė­ju­sią ka­den­ci­ją tei­kė Sei­mo na­rys Kęs­tu­tis Ma­siu­lis.

Jis siū­lė to­liau rink­ti 71 Sei­mo na­rį vien­man­da­tė­se apy­gar­do­se, o dau­gia­man­da­tė­je apy­gar­do­je, ku­rio­je var­žo­si par­ti­jos, bal­suo­ti už pa­si­rink­tą par­ti­ją ir tik vie­ną jos są­ra­šo kan­di­da­tą. Kas par­ti­jos są­ra­še per vi­są Lie­tu­vą su­rink­tų dau­giau­sia bal­sų, tas ir pa­tek­tų į Sei­mą.

„Taip pat bal­suo­tu­me už as­me­ny­bes, dau­gia­man­da­tė­je ga­li­ma bū­tų rink­ti ma­žiau par­la­men­ta­rų, nei da­bar, – sa­kė E. Ža­ka­ris. – Bet Sei­me K. Ma­siu­lio pro­jek­tui priim­ti pri­trū­ko tri­jų bal­sų.“

Po­li­ti­kų nuo­mo­nės įvai­rios

Va­len­ti­nas Ma­zu­ro­nis, par­ti­jos „Tvar­ka ir tei­sin­gu­mas“ pir­mi­nin­ko pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas, nuo­mo­nės dėl pa­teik­to siū­ly­mo dar ne­tu­ri.

„Kad siū­lo­ma – ge­rai, dis­ku­si­ja rei­ka­lin­ga, – tei­gia po­li­ti­kas. – Bet sku­bė­ti ne­rei­kė­tų. Tai, kas siū­lo­ma, per­ver­čia vi­są sis­te­mą iš es­mės.“

„Ste­biuo­si, kad to­kios ini­cia­ty­vos at­si­ran­da. Tei­sin­gu­mo mi­nist­ras ne­tu­ri, ką veik­ti, nors jam ap­stu dar­bų,“ – kri­ti­kuo­ja Jur­gis Raz­ma, Sei­mo Tė­vy­nės są­jun­gos- Krikš­čio­nių de­mok­ra­tų frak­ci­jos se­niū­no pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas.

J. Raz­mai la­biau­siai už­kliū­na re­gio­ni­nis apy­gar­dų su­skirs­ty­mas.

„Ar par­ti­jos tu­rės ra­šy­ti de­šimt re­gio­ni­nių rin­ki­mų pro­gra­mų? – klau­sia po­li­ti­kas. – Įsi­vaiz­duo­ki­me, rei­kės tvir­tin­ti ša­lies biu­dže­tą, tai pra­si­dės pa­klo­dės tam­py­mas. Jei­gu esu iš­rink­tas Tel­šių ap­skri­ty­je, tem­piu vis­ką į Plun­gę, o kaž­kas – į Šiau­lius. Ko­kios bus koa­li­ci­jos: že­mai­čiai prieš aukš­tai­čius? O nu­lems Vi­du­rio Lie­tu­va. Pra­puo­la na­cio­na­li­nis dė­muo, vis­kas su­smul­kė­ja iki re­gio­ni­nių in­te­re­sų.“

Žai­di­mo tai­syk­lės – par­ti­jų ran­ko­se

Šiau­lių mies­to ta­ry­bos ne­prik­lau­so­mas na­rys Sta­sys Tu­mė­nas pri­ta­ria, jog tu­rė­tų bū­ti bal­suo­ja­ma už as­me­ny­bes.

„Siū­ly­mai ką nors keis­ti rin­ki­mų sis­te­mo­je vi­sa­da su­lau­kia daug kri­ti­kos, – tei­gia S. Tu­mė­nas. – Pir­miau­sia, iš par­ti­jų var­pi­nės. Var­gu ar ra­si­te par­ti­ją, jos Sei­mo na­rių, ku­rie pri­tar­tų, kad bū­tų ma­ži­na­mas „są­ra­ši­nių“ skai­čius ri­ki­muo­se.“

Jo nuo­mo­ne, nuo to rei­kė­tų pra­dė­ti, su­ma­žin­ti Sei­mo na­rių skai­čių bent iki 100, o iš jų par­ti­joms leis­ti rink­ti gal 20–30. Ki­ti as­me­niš­kai te­gul įro­do, ar ver­ti gau­ti žmo­nių pa­si­ti­kė­ji­mo man­da­tą.

Sa­va­ran­kiš­kai da­ly­vau­da­mas sa­vi­val­dos ir Sei­mo rin­ki­muo­se jis pa­ju­to žmo­nių lū­kes­čius ir nu­si­vy­li­mą, kad jie ne­ga­li rink­ti to, ko no­ri, kad yra pri­vers­ti rink­tis są­ra­šus.

„Dar la­biau bu­vo nu­si­vy­lę, kai li­ko ap­gau­ti, nes iš­rink­tie­ji są­ra­šų ved­liai at­si­sa­kė man­da­tų, – sa­ko S. Tu­mė­nas. – Par­ti­jo­mis žmo­nės ne­be­pa­si­ti­ki, jie lau­kia per­mai­nų. Bet rin­ki­mų žai­di­mo tai­syk­les nu­sta­ti­nė­ja par­ti­jos, tad sun­ku ti­kė­tis, kad kas grei­tai kei­sis. Ne­bent Pre­zi­den­tė D. Gry­baus­kai­tė įsi­kiš­tų.“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder