"Gintaro žaliava Lietuva sieks apsirūpinti pati. Iki šiol jos gaudavome importuodami iš gintaro išteklių turtingos Kaliningrado srities, bet dėl politinės padėties pablogėjus prekybiniams ryšiams su Rusija, visiškai nutrūko ir prekyba gintaru. Šią problemą tikimės, kad pavyks išspręsti savo jėgomis", - pranešime spaudai cituojamas aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.
Kol kas Lietuvoje nėra detaliai išžvalgytų ir pramoninei gavybai tinkamų gintaro telkinių, todėl bus pradėta nuo žvalgybos.
Kaip teigiama Aplinkos ministerijos pranešime, gintaras šalyje buvo išgaunamas tik praėjusio šimtmečio pradžioje.
Dabar į Valstybinę geologinės informacijos sistemos duomenų bazę yra įrašytas preliminariai išžvalgytas Juodkrantės gintaro telkinys ir trys perspektyvūs gintaro išplitimo plotai Kuršių marių priekrantėje.
1992-1994 metais atlikti tyrimai patvirtino, kad Kuršių mariose yra galimybių išgauti gintarą. Preliminariai išžvalgytame Juodkrantės telkinyje gintaro ištekliai sudaro 112 tonų.
Kaip numato Žemės gelmių įstatymas, gintaras priskiriamas vertingiesiems mineralams, kuriems naudoti leidimas gali būti išduotas tik konkurso būdu pagal Naudingųjų iškasenų ir žemės gelmių ertmių naudojimo konkurso nuostatus.
Šie nuostatai, pasak viceministrės Daivos Matonienės, nebeatitinka kitų galiojančių teisės aktų, todėl netrukus bus iš esmės peržiūrėti ir patikslinti.
Konkursą gintaro ištekliams detaliai išžvalgyti surengs Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Kai bus atlikti detalios žvalgybos darbai ir ištekliai aprobuoti, konkurso laimėtojas galės kreiptis dėl pakartotinio leidimo tuos išteklius naudoti.
Rašyti komentarą